Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur ? 1

Hamilelik boyunca bir takım ağrılar görülmesi normaldir. Bu ağrılardan biri de bacak ağrısıdır. Hamilelikte bacak ağrısı neden olur ? , belirtileri nelerdir ? nasıl geçer ? yazımızda sizler için bahsettik.

Anne adayı vücudunun hemen her yerinde ağrılar yaşar. Bacak ağrıları özellikle gece çok daha nüksederek anne adayının bazen uykusuz kalmasına neden olur. Bacak ağrıları ilk aylarda ortaya çıkmaz. Ortalama olarak hamile bir kadının vücudunda 10 kilo ağırlık artışı görülür. Bu durum bacak venindeki basıncı önemli ölçüde artırır. Ortalama olarak hamile bir kadının vücudunda 10 kilo ağırlık artışı görülür. Bu durum bacak venindeki basıncı önemli ölçüde artırır. Pelvik venlerede baskı arttığı için kalbe giden kan akışı engellenir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Hamilelik sırasında bacak ağrısının en belirgin belirtisi bacakların şişmesidir. Hem bacaklar hem de ayaklar şişer. Ayakların şişmesi ağrı ve acıya neden olur. Şişliğin olup olmadığını belirlemek için ayak bileklerine parmakla bastırılmalıdır.

Hamilelikte Bacak Ağrısı

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur ?

  • Kalsiyum ve magnezyum eksikliği de bacak ağrısına neden olmakta
  • Fazla kilolarda bacaklara yükü fazlalaştırdığından ağrılara neden olur.
  • Hareketsizlik de bacak ağrısına neden olur. Çünkü vücudun düzenli bir kan dolaşımına sahip olabilmesi için hareket etmesi şarttır.
  • Kanın kalbe ulaşmasındaki güçlük
  • Düşük potasyum bacak ağrısı nedenlerinden biridir
  • Magnezyum ve kalsiyumu, fetüs annenin vücudundan alır. Yeterli alınım sağlanmadığında magnezyum ve potasyum eksikliğinden dolayı bacaklarda ağrı oluşur.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Nasıl Geçer ?

Öncelikle doktorunuza sormakta fayda vardır. Fakat bacak ağrısı çeken anne adayı bacaklarını mümkün olduğunca dinlendirmelidir. Gece uykusundayken annenin yan yatması çok daha uygun bir pozisyondur. Kilolarını kontrol altında tutmalısınız. Vücuttaki ödemi azaltmak içinse bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Yatarken bacakları daha yukarıda tutmak sizi rahatlatacaktır. Soğuk su ödemli kasları hafifletmeye ve kan damarlarının daralmasına yardımcı olur. Bu yüzden soğuk duş almak ve buz kompresi uygulamak iyi gelir. Bunların haricinde masaj ve egzersiz yapmakta ağrılara iyi gelir. Eşinizden size 10’ar dakikalık masaj yapmasını rica edebilirsiniz. Egzersiz ise her zaman yeterli miktarda yapılması gereken bir durumdur. Hamilelikte Egzersiz ile ilgili merak ettiklerinizi daha önce paylaşmış olduğumuz yazımızda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur ? 2
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir