Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur ? 1

Hamilelik sürecinde bazı anne adayları hiç bir problem yaşamaz ve normal dönemlerindeki gibi rahat bir hamilelik sürerler. Fakat bazı anne adayları ise bel ağrısı, kusma gibi günlük hayatı zorlayıcı bir takım problemler yaşayabilmektedir.  Hamilelikte bel ağrısı görülen en yaygın problemlerden biridir. Hamilelerin yaklaşık %50 ile %70’i az ya da çok bel ağrısı yaşamaktadırlar. Bel ağrıları hamileliğin herhangi bir döneminde görülebilmektedir. Fakat genellikle bel ağrıları son aylara doğru annenin ve bebeğin kilosuna bağlı olarak artabilmektedir. Hamilelikte bel ağrısı olur mu?, Hamilelikte bel ağrısı neden olur ? merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bel ağrısında en risk taşıyan hastalar kilolu kişiler ve önceden bel ağrısı olanlardır. Yanlış duruş pozisyonu, uzun süreler ayakta kalma, eğilme durumlarıda bunu tetikleyici ve problemi arttırıcı olmaktadır.

Bu ağrılar günlük hayatınızı etkiler. Aynı zamanda uyku düzenini de bozabilmektedir. En riski hastalar, kilolu ve önceden bel ağrısı olan kişilerdir. Stres vücudumuzun zayıf bölgelerinde birikmektedir. Stresli zamanlarınızda bel ağrısında bir artış görebilirsiniz. Doğuma hazırlık sürecinde salgılanan hormonlar leğen kemiğinde ve omurga bağlarında yumuşama ve gevşemeye yol açabilmektedir. Eklemlerde oluşan baskı artar ve anne adayı bel ağrıları ile karşı karşıya kalabilir.

Herşey yapıldığı halde bel ağrıları geçmiyorsa bu erken doğumu haber veriyor olabilir. Uzun süren ve bitmek bilmeyen bel ağrıları, kanama, idrar sırasında yanma hissi gibi belirtiler varsa farklı hastalıkların olabileceğinden şüphelenerek bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte Oluşan Bel Ağrılarının Nedenleri

Hamilelik döneminde bir çok anne adayı bel ağrısı yaşayabiliyor. Yürürken aksamalar hissedebiliyor. Öncelikle hamilelikte bel ağrısının nedeninin altında herhangi bir metabolik hastalığın olup olmadığı belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için güvendiğiniz bir doktora danışmanız gerekir. Annenin D vitamini, kalsiyum ve fosfat gibi değerlerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra birde omurgada gelişebilecek enfeksiyonlar, bazı eklem çıkıkları, oluşabilecek kırıklar ve tümörler de hamilelikte yaşanan bel ağrılarının nedenlerinden bir kaçı olmaktadır. Fakat bunlar çok sık görülen durumlar değildir. Eğer çok ciddi bir bel ağrınız varsa aklınıza bu olasılıklar gelebilir bu yüzden gecikmeden doktora görünmekte fayda vardır.

Bir takım basit uygulamalar ile bel ağrıları hafifletilebilmektedir. Bel ve boyundaki kavisi düzleştirerek dik durarak duvara yaslayın. Yapabildiğiniz kadar vücudunuzu düz bir şekilde duvara yaslamaya çalışın. Kalçalarınızı sıkın ve leğen kemiğinizi öne doğru çekin. Bu pozisyonda yaklaşık olarak 15-20 saniye durmaya çalışın. Ayaklar önde, omuz açıklığındayken bu duruşta squat yapmak bel ağrılarına fayda sağlayacaktır. Bu egzersizi her an yapabilirsiniz. Hamileliğin başından beri yapabileceğiniz ve faydalı bir harekettir. Bazen yere oturmak ve işlerinizi yerde oturarak yapmakta sizi esnek tutabilir. Hamilelikte bir şeyi kaldırırken eğilmek yerine çömelmek çok daha iyi bir harekettir. Sırtüstü yatmaktan kaçınmak, sola yatmak ve bolca dinlenmek uyumak bu esnada dizlerin arasına destek yastıkları koymak ve masaj yapmak da rahatlatıcı olabilmektedir. Hamilelikte giydiğiniz ayakkabılar da bel ağrısına etki sağlamaktadır. Rahat ayakkabıları tercih etmeye özen gösterin. Alçak topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Yürüyüş ve yüzme gibi spor aktiviteleri daha güçlenmenizi ve ağrılarınızın hafiflemesini sağlar.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir