Hamilelikte Bel Ağrısı ve Kramplar 1

Hamilelik sürecinde annelik heyecanının yanında vücut bir takım hormonal ve anatomik değişimler yaşanıyor. Gün geçtikçe hissettiğiniz bu farklılıklar kas iskelet sisteminde fonksiyon bozukluklarına neden olarak hamilelik dönemini ağrılı bir sürece dönüştürebiliyor. Yazımızda hamilelikte bel ağrısından bahsettik.

Hamilelikte relaksin ve östrojen hormonu salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bağ gevşekliği omurga ve eklem zedelenmesine yol açabilmekte. Hamilelikte bel ağrısı en sık karşılaşılan ağrılardan biridir. Gebelik süresince alınan kilolarla ağrının bir alakası yoktur. En önemli risk faktörlerinden biri anne adayının yaşının büyüklüğüdür.

Hamilelikte bel ağrılarının giderilmesi için genellikle fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, diz altı yastıklarla yatak istirahati, topuklu ayakkabı giymeme ve sıcak su torbası ile sıcak uygulanması yeterli olabilmektedir. Günde dört kez 20 dakika sırt üstü yatarak ayakları kalçadan 60 cm kaldırmak bel açısını azalttığı için akut ağrıya iyi gelmektedir. Ayrıca kalçayı öne eğik şekilde tutmak da ağrının azalmasını sağlamaktadır. Ağrı azaldıktan sonra sırt ve bel kaslarının tonusunu artırmak için doktor kontrolünde başladığınız egzersiz programları ağrıların tekrarlamaması bakımından önemlidir.

Hamilelikte Bel Ağrısı ve Kramplar 2

Hamilelikte Kalça Ağrıları

Hamilelik döneminde arka uyluklara da yayılabilen kalça ağrıları genellikle iyi huylu ve kolayca tedavi edilebilmekte olan ağrıdır. Genellikle az görülür. Fakat bazen ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Gebelerde gözlenen kalça avasküler nekrozunun tam nedeni bilinmemekte ve salgılanan yüksek kortizol ve östrojen düzeyinin etkili olduğu düşünülmektedir. Anne adayının şikayetleri geçen kadar istirahat etmesi gerekir. Erken tanı her zaman çok önemlidir.

Hamilelikte Bel Ağrısı ve Kramplar 3

Hamilelikte Kramp

Kramp ciddi derecede rahatsızlık verebilir. Her iki baldırdada görülebilen acılı ve ağrılı bacak krampaları genellikle gebeliğin ikinci yarısında görülmektedir. Bazen bir kaç saniye bazende bir kaç dakika sürebilir. Kramp magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorun önereceği magnezyum ve kalsiyum desteği ile yaşanan ağrılı kramplar hafifletilebilmektedir.

Hamilelikte Bel Ağrısı ve Kramplar 4

Karpal Tünel Sendromu

Bel ve kalça ağrılarından sonra hamilelikte en sık görülen ağrılardan biri de karpal tünel sendromudur. Yani kas iskelet problemi sinir sıkışması yapar. Gebelikte artan sıvı birikimine karşı oluşur. Hatta doğumdan sonra bile emzirme dönemine de görülebilmektedir. Özellikle çalışan anne adaylarında sık görülebilir. Genellikle iki elde de ilk üç parmağın uyuşması ile görülür. Uyuşma ile birlikte ağrı geceleri daha şiddetli hale gelir. Konuyla alakalı mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Genelde gece kullanılan istirahat splintleri tedavide etkili bir çözüm olmuştur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir