Hamilelikte Bel Ağrısından Kurtulmanın Yolları 1

Hamilelikte bel ağrısı bir çok kadının en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Uzun sürdüğü ve şiddetli olduğu zamanlarda hem günlük hayatı hem de iş verimini etkiler, yaşam kalitesini düşürür. Bel ağrısını en aza indirmek için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz..

Hamilelikte bel ağrısını hafifletmek ve kurtulmak için yapabileceklerinizi aşağıda listeledik.

  1. Otururken belinizi destekleyin ve oturma pozisyonunuza dikkat edin. Dik oturmak ve bele destek vermek dirseklere binen yük miktarını azaltır. Destekleyiciler bel çukurunuzu dolduracak şekilde olmalı ve elastik olanları tercih etmelisiniz.
  2. Sürekli oturur pozisyonda olmayın. Aralıklı olarak ayağa kalkın ve birkaç adım atın. Yarım saatte bir ayağa kalkıp yürümek bel ağrısına iyi gelecektir. Disk aralarındaki basıncı azaltmaya yardımcı olur. Uzun süreli oturmak ve ya çok uzun süreli yürümek iyi değildir. Dozunu ayarlamaya çalışın.
  3. Yataktan aniden kalkmamaya özen gösterin. Ani bir hareket ile bir yerinizi sakatlamamak için yataktan aniden kalkmayın.
  4. Yerden bir şey alırken belinizden eğilmeyin. Vücudumuzun ağırlığının %60’ı belden yukarısı yüzde 40’ı belden aşağısıdır. Öne doğru eğildiğimiz zaman fizik kurallarına göre eğilmenin artması ile belin yükü de artar. Örnek vermek gerekirse; 70 kiloluk birinin 42 kilo belden yukarısı kalan 28 kilo ise belden aşağısıdır.Yürüyüş yapın, koşmaktan çakının.Yürüyüş kondisyonu arttırarak a.
  5. Hamilelik boyunca sigara içmemek hem bebek hem de sizin için daha sağlıklıdır. Aşırı kilo almamaya da özen göstermek gerekiyor. Özellikle göbek bölgesinde alınan kilolar bele binen yük miktarını daha da arttırmaktadır. Sigara omurgadaki disklerin çevresinde yer alan ince damarları tıkar. Bu yüzden diskin beslenmesini zorlaştırmaktadır. Hamilelik sürecinde sigara içmemek sizin için daha yararlıdır. Bel fıtığınızın artmaması için buna dikkat edin.
  6. Ufak tefek duruş egzersizleri yapabilirsiniz. Spor her dönemde yararlıdır. Hamilelikte de az yürüyüşler ve duruş egzersizleri bel ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.
  7. Bol su için. Her gün bol miktarda su içerek hormonal değişimlerin etkisini azaltabilirsiniz. Her gün sık aralıklar ile azar azar su içmeye özen gösterin.
  8. Hamilelikte sırt ağırısını hafifletmek için yan yatarak uyumaya özen gösterin. Sırt üstü değil de yan yatarak uyumaya dikkat ederseniz bel ağrınız hafifleyebilir. Bir ve ya her iki dizinizi de kırın. Bazen dizinizin arasına ve karnınızın altına yastık koyarak ağrıyı azaltabilirsiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir