Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrıları 1

Hamilelik sürecinde bazı anne adayları hiç bir problem yaşamaz ve normal dönemlerindeki gibi rahat bir hamilelik sürerler. Fakat bazı anne adayları ise bel ağrısı, kusma gibi günlük hayatı zorlayıcı bir takım problemler yaşayabilmektedir.  Hamilelikte bel ağrısı görülen en yaygın problemlerden biridir. Hamilelerin yaklaşık %50 ile %70’i az ya da çok bel ağrısı yaşamaktadırlar. Bel ağrıları hamileliğin herhangi bir döneminde görülebilmektedir. Fakat genellikle bel ağrıları son aylara doğru annenin ve bebeğin kilosuna bağlı olarak artabilmektedir. Hamilelikte bel ağrısı olur mu?, Hamilelikte bel ağrısı neden olur ? merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bel ağrısında en risk taşıyan hastalar kilolu kişiler ve önceden bel ağrısı olanlardır. Yanlış duruş pozisyonu, uzun süreler ayakta kalma, eğilme durumlarıda bunu tetikleyici ve problemi arttırıcı olmaktadır.

Bu ağrılar günlük hayatınızı etkiler. Aynı zamanda uyku düzenini de bozabilmektedir. En riski hastalar, kilolu ve önceden bel ağrısı olan kişilerdir. Stres vücudumuzun zayıf bölgelerinde birikmektedir. Stresli zamanlarınızda bel ağrısında bir artış görebilirsiniz. Doğuma hazırlık sürecinde salgılanan hormonlar leğen kemiğinde ve omurga bağlarında yumuşama ve gevşemeye yol açabilmektedir. Eklemlerde oluşan baskı artar ve anne adayı bel ağrıları ile karşı karşıya kalabilir.

Herşey yapıldığı halde bel ağrıları geçmiyorsa bu erken doğumu haber veriyor olabilir. Uzun süren ve bitmek bilmeyen bel ağrıları, kanama, idrar sırasında yanma hissi gibi belirtiler varsa farklı hastalıkların olabileceğinden şüphelenerek bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte Oluşan Bel Ağrılarının Nedenleri

Hamilelik döneminde bir çok anne adayı bel ağrısı yaşayabiliyor. Yürürken aksamalar hissedebiliyor. Öncelikle hamilelikte bel ağrısının nedeninin altında herhangi bir metabolik hastalığın olup olmadığı belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için güvendiğiniz bir doktora danışmanız gerekir. Annenin D vitamini, kalsiyum ve fosfat gibi değerlerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra birde omurgada gelişebilecek enfeksiyonlar, bazı eklem çıkıkları, oluşabilecek kırıklar ve tümörler de hamilelikte yaşanan bel ağrılarının nedenlerinden bir kaçı olmaktadır. Fakat bunlar çok sık görülen durumlar değildir. Eğer çok ciddi bir bel ağrınız varsa aklınıza bu olasılıklar gelebilir bu yüzden gecikmeden doktora görünmekte fayda vardır.

Bir takım basit uygulamalar ile bel ağrıları hafifletilebilmektedir. Bel ve boyundaki kavisi düzleştirerek dik durarak duvara yaslayın. Yapabildiğiniz kadar vücudunuzu düz bir şekilde duvara yaslamaya çalışın. Kalçalarınızı sıkın ve leğen kemiğinizi öne doğru çekin. Bu pozisyonda yaklaşık olarak 15-20 saniye durmaya çalışın. Ayaklar önde, omuz açıklığındayken bu duruşta squat yapmak bel ağrılarına fayda sağlayacaktır. Bu egzersizi her an yapabilirsiniz. Hamileliğin başından beri yapabileceğiniz ve faydalı bir harekettir. Bazen yere oturmak ve işlerinizi yerde oturarak yapmakta sizi esnek tutabilir. Hamilelikte bir şeyi kaldırırken eğilmek yerine çömelmek çok daha iyi bir harekettir. Sırtüstü yatmaktan kaçınmak, sola yatmak ve bolca dinlenmek uyumak bu esnada dizlerin arasına destek yastıkları koymak ve masaj yapmak da rahatlatıcı olabilmektedir. Hamilelikte giydiğiniz ayakkabılar da bel ağrısına etki sağlamaktadır. Rahat ayakkabıları tercih etmeye özen gösterin. Alçak topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Yürüyüş ve yüzme gibi spor aktiviteleri daha güçlenmenizi ve ağrılarınızın hafiflemesini sağlar.

Hamilelik sürecinde annelik heyecanının yanında vücut bir takım hormonal ve anatomik değişimler yaşanıyor. Gün geçtikçe hissettiğiniz bu farklılıklar kas iskelet sisteminde fonksiyon bozukluklarına neden olarak hamilelik dönemini ağrılı bir sürece dönüştürebiliyor. Yazımızda hamilelikte bel ağrısından bahsettik.

Hamilelikte relaksin ve östrojen hormonu salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bağ gevşekliği omurga ve eklem zedelenmesine yol açabilmekte. Hamilelikte bel ağrısı en sık karşılaşılan ağrılardan biridir. Gebelik süresince alınan kilolarla ağrının bir alakası yoktur. En önemli risk faktörlerinden biri anne adayının yaşının büyüklüğüdür.

Hamilelikte bel ağrılarının giderilmesi için genellikle fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, diz altı yastıklarla yatak istirahati, topuklu ayakkabı giymeme ve sıcak su torbası ile sıcak uygulanması yeterli olabilmektedir. Günde dört kez 20 dakika sırt üstü yatarak ayakları kalçadan 60 cm kaldırmak bel açısını azalttığı için akut ağrıya iyi gelmektedir. Ayrıca kalçayı öne eğik şekilde tutmak da ağrının azalmasını sağlamaktadır. Ağrı azaldıktan sonra sırt ve bel kaslarının tonusunu artırmak için doktor kontrolünde başladığınız egzersiz programları ağrıların tekrarlamaması bakımından önemlidir.

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrıları 2

Hamilelikte Kalça Ağrıları

Hamilelik döneminde arka uyluklara da yayılabilen kalça ağrıları genellikle iyi huylu ve kolayca tedavi edilebilmekte olan ağrıdır. Genellikle az görülür. Fakat bazen ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Gebelerde gözlenen kalça avasküler nekrozunun tam nedeni bilinmemekte ve salgılanan yüksek kortizol ve östrojen düzeyinin etkili olduğu düşünülmektedir. Anne adayının şikayetleri geçen kadar istirahat etmesi gerekir. Erken tanı her zaman çok önemlidir.

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrıları 3

Hamilelikte Kramp

Kramp ciddi derecede rahatsızlık verebilir. Her iki baldırdada görülebilen acılı ve ağrılı bacak krampaları genellikle gebeliğin ikinci yarısında görülmektedir. Bazen bir kaç saniye bazende bir kaç dakika sürebilir. Kramp magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorun önereceği magnezyum ve kalsiyum desteği ile yaşanan ağrılı kramplar hafifletilebilmektedir.

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrıları 4

Karpal Tünel Sendromu

Bel ve kalça ağrılarından sonra hamilelikte en sık görülen ağrılardan biri de karpal tünel sendromudur. Yani kas iskelet problemi sinir sıkışması yapar. Gebelikte artan sıvı birikimine karşı oluşur. Hatta doğumdan sonra bile emzirme dönemine de görülebilmektedir. Özellikle çalışan anne adaylarında sık görülebilir. Genellikle iki elde de ilk üç parmağın uyuşması ile görülür. Uyuşma ile birlikte ağrı geceleri daha şiddetli hale gelir. Konuyla alakalı mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Genelde gece kullanılan istirahat splintleri tedavide etkili bir çözüm olmuştur.

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Hamilelikte bel ağrısı bir çok kadının en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Uzun sürdüğü ve şiddetli olduğu zamanlarda hem günlük hayatı hem de iş verimini etkiler, yaşam kalitesini düşürür. Bel ağrısını en aza indirmek için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz..

Hamilelikte bel ağrısını hafifletmek ve kurtulmak için yapabileceklerinizi aşağıda listeledik.

  1. Otururken belinizi destekleyin ve oturma pozisyonunuza dikkat edin. Dik oturmak ve bele destek vermek dirseklere binen yük miktarını azaltır. Destekleyiciler bel çukurunuzu dolduracak şekilde olmalı ve elastik olanları tercih etmelisiniz.
  2. Sürekli oturur pozisyonda olmayın. Aralıklı olarak ayağa kalkın ve birkaç adım atın. Yarım saatte bir ayağa kalkıp yürümek bel ağrısına iyi gelecektir. Disk aralarındaki basıncı azaltmaya yardımcı olur. Uzun süreli oturmak ve ya çok uzun süreli yürümek iyi değildir. Dozunu ayarlamaya çalışın.
  3. Yataktan aniden kalkmamaya özen gösterin. Ani bir hareket ile bir yerinizi sakatlamamak için yataktan aniden kalkmayın.
  4. Yerden bir şey alırken belinizden eğilmeyin. Vücudumuzun ağırlığının %60’ı belden yukarısı yüzde 40’ı belden aşağısıdır. Öne doğru eğildiğimiz zaman fizik kurallarına göre eğilmenin artması ile belin yükü de artar. Örnek vermek gerekirse; 70 kiloluk birinin 42 kilo belden yukarısı kalan 28 kilo ise belden aşağısıdır.Yürüyüş yapın, koşmaktan çakının.Yürüyüş kondisyonu arttırarak a.
  5. Hamilelik boyunca sigara içmemek hem bebek hem de sizin için daha sağlıklıdır. Aşırı kilo almamaya da özen göstermek gerekiyor. Özellikle göbek bölgesinde alınan kilolar bele binen yük miktarını daha da arttırmaktadır. Sigara omurgadaki disklerin çevresinde yer alan ince damarları tıkar. Bu yüzden diskin beslenmesini zorlaştırmaktadır. Hamilelik sürecinde sigara içmemek sizin için daha yararlıdır. Bel fıtığınızın artmaması için buna dikkat edin.
  6. Ufak tefek duruş egzersizleri yapabilirsiniz. Spor her dönemde yararlıdır. Hamilelikte de az yürüyüşler ve duruş egzersizleri bel ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.
  7. Bol su için. Her gün bol miktarda su içerek hormonal değişimlerin etkisini azaltabilirsiniz. Her gün sık aralıklar ile azar azar su içmeye özen gösterin.
  8. Hamilelikte sırt ağırısını hafifletmek için yan yatarak uyumaya özen gösterin. Sırt üstü değil de yan yatarak uyumaya dikkat ederseniz bel ağrınız hafifleyebilir. Bir ve ya her iki dizinizi de kırın. Bazen dizinizin arasına ve karnınızın altına yastık koyarak ağrıyı azaltabilirsiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir