Hamilelikte Beslenme İle İlgili Herşey 1

Bakterilerin sağlığımız üzerinde etkileri son zamanlarda biraz değişti. Bugünkü bilgilerimiz bakterilerin yalnızca bulaşıcı hastalıklara neden olmadığı insan sağlığını da desteklediğini biliyoruz. Hamilelikte beslenme ile ilgili her şey ve Hamilelikte probiyotik alımı güvenli mi ? gibi konuları yazımızda sizler için derledik.

Probiyotikler normalde bağırsağımızda bulunan ve yaşayan mikroorganizmalardır. Probiyotiklere sağlığımızı desteklediği için “dost bakteriler” adı verilmiştir. Sindirim sistemimizin sağlıklı kalabilmesi için kötü bakterilerin, iyi bakterilerle dengelenmesi gerekir. Probiyotikler bu dengelenmeye yardımcı olarak sindirim sisteminin sağlığını korur. Sindirim sistemimizin sağlığı da tüm vücut sağlığımızı etkiler.

Hamilelikte sağlıklı beslenme çok önemlidir. Hamilelik ve emzirme döneminde sindirim sisteminin sağlığı da korunmalıdır. Yapılan araştırmalar anne bağırsağında bulunan mikroorganizmaların sağlığının ve çeşitliliğinin, bebeğin sağlığı açısından önemli rol oynar. Yani anne ne kadar sağlıklı ise bebeği de o kadar sağlıklı olur.

Ayrıca ilginizi çekebilecek Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. Hamilelikte sıkça görülen kabızlığın giderilmesinde yoğurtun faydası olduğu gözlemlenmiştir. Günde 300 gram doğal yoğurt tüketmek hamilelerin kabızlık şikayetini ortadan kaldırır.

Hamilelikte Beslenme

Doğal Probiyotik İçeren Gıdalar

  • Yoğurt
  • Yoğurttan elde edilen içecekler
  • Mayalanmış sütten elde edilen gıdalar
  • Soya sosu
  • Bazı meyve suları
  • Diğerleri hazır preparatlardır.

Hamilelikte Probiyotik Alınımı Güvenli Midir ?

Probiyotiklerin ağız ve ya vajinal yoldan alınması güvenli kabul edilir. Probiyotikler ile ilgili en büyük endişe canlı bakterileri kana karışarak kan iltihabına neden olmasıdır. Fakat bu endişe teorik bir endişedir. Sağlıklı insanlarda probiyotik kullanımı sonucu görülen kan iltihabı bildirilmemiştir. Şu ana kadar probiyotiklerin alınımı hamilelerin hiçbirine bir zarar vermemiştir. Sağlıklı bireylerde kanda iltihap tablosu ve kötü hamilelik sonuçları gözlemlenmiştir.

Hamilelikte Beslenme İle İlgili Herşey 2

Probiyotik alınımında genellikle ilk dikkat çeken şey ister doğal ister hazır olsun hepsi gaz ve şişkinlik yapabilir. Aslında bu iyi bir göstergedir. Bu durum iyi bakterilerin sayısının arttığını göstermektedir. Bu şikayetlerde zaten genellikle iki hafta içerisinde geçer. Probiyotikleri besin takviyesi şeklinde almak isterseniz mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hamile diyeti gibi duyduğunuz diyet tarzı listeler için de doktorunuza danışmalısınız. Hamilelik ve emzirme dönemindeki faydaları için daha çok bilimsel araştırmalar yapılması daha iyi olur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir