Hamilelikte Bitki Çayı Güvenilir Mi ? 1

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman alkol, kafein ve nikotinden uzak durmanız gerektiğini de bilirsiniz. Hatta ilaç kullanırken bile çok dikkatli davranmalısınız. Bitki çaylarının bazıları ilaçlar kadar zararlı olabiliyor. Hamilelikte bitki çayı güvenilir mi ? Hangi bitki çayları hamileler için yararlı ? yazımızda sizin için derledik.

Bir çok anne adayı kafeinli içecekler içmektense bitki çayı içmenin çok daha yararlı olduğunu düşünür. Elbette doğrudur. Fakat her bitki çayı sizin için hamilelik döneminde yararlı değildir. Kafeinli içeceklerin tüketilmesi yararlı besinlerin emilimini azaltır. Ayrıca adrenal beziniz üzerine olumsuz etkileri vardır.

Bitki çayları aynı zamanda vücudun su ihtiyacını da karşılarlar. Kalsiyum, demir ve magnezyum yönünden vücudu beslerler. Antioksidanlar ve C vitamini sayesinde anksiyete ve stresi azaltmaya yardımcı olurlar. Özellikle hamilelerin en çok söylediği şikayetlerden biri olan sabah yorgunluğunun belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olurlar.

Hatta hamilelikte bitki çayı özellikle kış aylarında tüketildiğinde gripten bile koruduğu söylenmektedir. Fakat aşırıya kaçmamalı ve sınırlı bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Hamilelikte Bitki Çayı

Hamilelikte Yararlı Bitki Çayları

Ahududu Çayı: Mide bulantısını azaltarak rahmi doğuma hazırlar ve doğum sonrası oluşan kanamalar için de yararlıdır. Kalsiyum ve magnezyum içerir. Başlangıçta bir fincan doğuma yakın zamanlarda iki fincan içebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Mide bulantısının azalmasına yardımcı olur. Sindirim sürecine yardımcı olur. Hamilelikte 2 fincan içmek yeterlidir.

Papatya Çayı: Papatya çayının kalsiyum ve magnezyum oranı yüksektir. Uykusuzluk ve eklem ağrılarına iyi gelir. Az miktarda tüketilmesi önerilir. Saman nezlesi olanlara önerilmez.

Nane Çayı: Mide kaslarını rahatlatarak Hamilelik boyunca görülen mide bulantılarını azaltır. Hamilelikte güvenle kullanılabilen bitki çaylarından biridir.

Kekik Çayı: İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur. Ayrıca şişkinlik ve mide şikayetlerini azaltır. Kekik çayı bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiği için hem hamilelik döneminde hem de normalde haftada 2-3 kez 1 bardak içilmesi zarar vermez.

Hamilelikte Bitki Çayı Güvenilir Mi ? 2

Rooibos Çayı: Rooibos çayı Güney Afrika’da yetişen karamelimsi vanilyalı bir aromaya sahip yumuşak içimi olan çaylardan biridir. Kafeinsiz bitki çayıdır. Antioksidanlar, kalsiyum ve magnezyumdan zengindir. Reflüye olumlu etkileri vardır. Rooibos çayı hamilelik döneminde içerisine biraz bal katılarak da içilebilir.

Tüm bitki çayları hamilelikte güvenilir değildir. Hamileliğe etkisi olmayan çayların günde 3 fincandan fazla içilmemesi önerilir. Yeşil çayda yüksek miktarda kafein bulunur. Yeşil çay ve adaçayının hamilelikte tüketilmesi önerilmemektedir.

Hamilelik döneminde size fayda sağlayacak olan Annelik ve Bebek Bakımı adlı kitabımıza bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir