Hamilelikte Çatlak Sorunu İle Nasıl Başa Çıkılır ? 1

Hormonal değişimler hamilelikte leke ve çatlakların oluşmasına sebep oluyor. Özellikle çok hızlı bir şekilde çok fazla kilo alındığı zaman karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde çatlaklar görülüyor. Hamilelikte çatlak sorunu nasıl giderilir ?

Hamilelik döneminde basit birkaç yöntemle çatlakla oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bunlardan bazıları; bol su içmek ve vücudu her gün yeteri kadar nemlendirmek. Lazer, dermaroller, kimyasal peeling gibi bazı yöntemlerde çatlakları gideriyor.

Çatlaklar üç evrede gelişir. İlk evrede mor ve ya soluk kırmızı renkte ince çatlaklar oluşur. Bu aşamada dokuda kan dolaşımı artmıştır. Dokuda düzensiz salgılanan kolajen ve elastin üretimi tedaviyle kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Daha sonra kırmızı renkte çatlaklar giderek beyaza dönüşür. Son evrede yapılan tedavilere daha geç yanıt alınır.

Annesinde gebelik çatlakları görülen kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Maalesef bu çatlakları tamamiyle önleyecek bir krem yok fakat önceden önlem alarak çatlak oluşumunu en aza indirebilirsiniz.

Hamilelikte Çatlak

Çatlakların En Sık Görüldüğü Bölgeler Nerelerdir ?

Çatlaklar hamilelik döneminde görülen, bir çok kadının hoşuna gitmeyen ve kurtulmak istediği sorunlardan biridir. Özellikle açık tenliyseniz çatlaklar vücudunuzda daha bir görünür olur. Kişinin görüntüsünden hoşlanmaması psikolojik sorunlara bile yol açabilir. Doğumdan dolayı karın iyice büyür ve gerilir. Hamilelik çatlakları özellikle hamileliğin son aylarında oldukça belirgin hale gelir. Çatlakların en sık görüldüğü bölgeler karın, kalça, kolların iç kısımları ve göğüs uçlarıdır. Sigara tüketmeyen kadınlarda çatlakların daha az görüldüğü bilinmektedir.

Hamilelikte Çatlaklar Nasıl Giderilir ?

  • Dengeli beslenme çatlak oluşumunu azaltır
  • Peeling, lazer ve dermaroller çatlak sorunlarına iyi geliyor
  • A vitamini içeren ürünler kullanın
  • Bol su tüketin
  • Gebelik öncesinde de spor yapın. Rahatlama Egzersizleri çatlak oluşumunu azaltır.
Hamilelikte Çatlak

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu tamamiyle önleyecek bir yöntem maalesef bulunmamaktadır. Hızlı bir şekilde kilo alıp vermekten kaçınmak, düzenli bir şekilde yapılan rahatlatıcı egzersizler, bol sıvı tüketmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, vücudun nem ihtiyacını gidermek, vücudun ihtiyacı olan vitaminleri karşılamak çatlak oluşumunun azalmasında etkilidir. Gün içerisinde bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Banyodan sonra vücudunuzun ihtiyacı kadar nemi sağlayın. Dilerseniz krem konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir