Hamilelikte Diş Sağlığı 1

Hamilelik döneminde annenin dişlerinde kalsiyum çekilmesi ve bu yüzden annenin bazı dişlerini kaybedeceği inanılışı doğru değildir. Bazı anne adayları hamilelik döneminde diş eti ve diş sorunları ile karşılaşabilmektedir. Bunun hamilelik sürecinden kaynaklandığını düşünmektedirler. Hamilelikte Diş Sağlığı korunmalı ve önemsenmelidir. Fakat bu dönemde dikkat edilecek bazı noktalar ile ağız ve diş sağlığınızı kendiniz koruyabilirsiniz.

Anne adayının diş sağlığını hamilelik döneminde koruması için kalsiyum kaynaklarını doğru bir şekilde tüketmesi ve beslenmesine dikkat etmesi gereklidir.

Hamilelikte Diş Sağlığı açısından tüm hamileliğiniz boyunca özellikle tüketmeniz gereken vitaminler A – C – D vitaminleridir. Ayrıca kalsiyum ve fosfordan zengin besinler tüketmeniz, meyve, sebzeler, et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, tahıllara beslenmenizde mutlaka yer vermelisinizdir. Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı ve güçlü olabilmesi için anne adayı günlük en az tavsiye edilen 1200-1500 mg kalsiyum alınması gerektiğidir.

Kalsiyum ve vitaminlerin alınmasının yanı sıra ayrıca ağız hijyeninede dikkat etmek gerekiyor. Hamilelik zamanında tükürükteki asit miktarı artmaktadır. Dişler çürümeye daha yatkın hale gelebilir. Hamileliğin ilk aylarında görülebilen kusmalar sonrasında gebelerin ağız hijyenine dikkat etmemeside çürük riskini arttırmaktadır. Bu yüzden diş etlerinde sorun olan hamileler ağız hijyenine dikkat etmeli ve her gün en az üç kez dişlerini fırçalamalıdır. Aksi taktirde hormonal değişime bağlı olarak diş eti sorunları ortaya çıkabilir. Eğer anne adayının diş etleri kanıyorsa dişlerini fırçalamak istemeyebilirler. Fakat bunu yapmamak gerekiyor. Çünkü dişlerde daha fazla bakteri birikmesine ve diş etlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha fazla kanamaya yol açabilmektedir.

Bebeğinizin diş gelişimide anne karnında başlamaktadır. Bu yüzden bebeğinizin diş gelişimide sizden etkilenir. Anne hem kendisi hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir.

Hamilelikte Diş Sağlığı

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Günde en az üç kez dişler fırçalanmalıdır.
  • Tatlı ve şekerli besinler tüketildikten sonra dişler fırçalanmalıdır.
  • Hamilelikte kusma ilk aylarda sıkça görülen bir durumdur. Kusma durumlarından hemen sonra ağız fırçalanmalı ve güzelce çalkalanmalıdır.
  • Diş etlerinizin kanamasından dolayı kesinlikle fırçalamak istememe gibi bir düşünceye sahip olunmamalıdır.
  • Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Dişleri rahatlatmaktadır.
  • Kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.
  • Diş ipi ile diş bakımı yapılmalı ve plak birikimine engel olunmalıdır.
  • Ağrı kesici ya da antibiyotik kullanımı doktor önerisi alınarak yapılmalıdır.
  • Röntgen gibi çekim işlemleri doğum sonrasında yapılmalıdır.
  • Lokal anestezi yapılmasında özel bir durum yoksa sakınca bulunmamaktadır fakat yine kadın doğum uzmanına danışılmalıdır.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir