Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar 1

Hamilelik süresi boyunca tecrübeli yakınlarınızdan, doktorunuzdan bir çok farklı bilgi ile dolarsınız. Hamilelik ile ilgili toplumda bir çok yanlış bilginin yayıldığı da bilinmektedir. Bizde sizler için yazımızda hamilelikte doğru bilinen yanlışları listeleyeceğiz.

Hamilelikte Saç Boyanmaz

Sanırım etraftan en çok duyduğunuz fakat yanlış olan bilgilerden biri hamilelik süreci boyunca saçların boyanamayacağıdır. İlk haftalarda değil tabiki fakat hamileliğin ilk 12 haftasından sonra saçları boyatmanın size ve ya bebeğe hiç bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Makyaj yapmanın ve ya oje sürmenin de bebeğinize bir zararı yoktur.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar 2

Xray Cihazları Zararlıdır

Alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında hep xray cihazları vardır ve bunlardan geçmek zorunda kalırız. Genelde herkeste xray cihazlarından geçmenin zararlı olduğu bilgisi vardır. Fakat bu cihazların yaydığı ışınlar röntgen ışınları değildir. Dolayısıyla xray cihazlarından geçmek hamilelere zarar vermez.

Hamileyken Spor Yapılmaz

Bilinen yanlış bilgilerden biri de hamileyken spor yapılmayacağıdır. Aksine bu süre boyunca spor yapmanızın hem fiziksel hem de zihinsel açıdan size faydası vardır. Ağır olmayan ve kendinizi zorlamayacağınız hafif hareketler yapabilirsiniz. Ayrıca nefes egzersizleri de yapabilirsiniz. Hamilelikte Rahatlama Egzersizleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamile Egzersizleri

Ceviz, Balık Gibi Yiyecekler Çocuğu Zeki Yapar

Yanlış bilgilerden biri de balık ve ceviz tüketmenin bebeğinizi zeki yapacağıdır. Omega 3 anne adayında diyabet, yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltır. Yani oldukça faydalıdır. Fakat bebeğin zekasını arttırması gibi bir faydası bulunmamaktadır. Omega 3, B12 ve E vitaminlerinin beyin gelişimde etkisi vardır ,zekayı arttırmaz.

Mide Yanması Bebeğin Saçları Çıktığı İçindir

Yanlış bir bilgidir. Bebeğin saçlarının çıkması anne adayını herhangi bir şekilde etkilemez. İlerleyen haftalarda mide bulantısı oluşurken diyafram ve mideye baskı oluştuğu için mide yanması gerçekleşir.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar 3

Hamilelikte İlaç Alınmaz

Hamilelik sürecinde alınabilecek pek çok ilaç vardır. Tabi tüm bu ilaçları doktorunuza danışmadan almayın. Doktorun kontrolü ve bilgisi dahilinde ilaç kullanmada sakınca yoktur. Hatta teknoloji ve tıp artık çok geliştiği için ameliyat bile olmak mümkündür.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar 4

Tatlı Yenmeli

Ultrason öncesinde tatlı yenmesi gerektiği bilgisi de yanlış bir bilgidir. Tatlı yiyeceğiniz için çocuğun çok hareket edeceği ve böylece cinsiyetini çok daha rahat anlayabileceğiniz inancı yanlıştır. Ayrıca ultrason öncesinde şekerli paketlenmiş sağlıksız tatlılar ve çikolatalar yemek oldukça zararlıdır. Hamilelik boyunca da çok fazla tatlı tüketilmesi önerilmemektedir.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar 5

Meyve Tok Tutar

Hamilelik boyunca meyvenin tok tuttuğunu sanırım bir çok kişiden duymuşsunuzdur. Meyve tam tersine tok tutmaz, acıktırır. Acıktığınız zaman süt, yumurta gibi protein içeren besinler sizi daha çok tok tutar, hem de protein ihtiyacınızı karşılar. Tabiki meyveler de sağlıklı besinlerdir. Fakat içerdikleri şeker miktarından dolayı gün içerisinde abartmadan bir adet tüketmek daha doğru olur. Daha önce başka yazılarımızda hamilelik sürecinde sağlıklı beslenme için tüketebileceğiniz besinlerin bilgisini vermiştik. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazılarımızdan biri de Hamileler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar 6
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir