Hamilelikte Göz Sağlığı 1

Hamilelik dönemi çocuk sahibi olan her kadının hayatında önemli bir yere sahiptir. Bu süreçte bel ağrıları, sabah kusmaları gibi sıkıntıların oluşması gayet normaldir. Fakat hamilelik süresince vücutta gerçekleşen hormonel ve fiziksel değişimler görme yetisinde de sorunların oluşmasına sebep olabiliyor. Hamilelikte göz sağlığı ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda sizler için derledik.

Hamilelik dönemi hormonel, fiziksel, metabolik ve kan dolaşımındaki değişimlerin sıklıkla görüldüğü kadınlar için oldukça hassas bir dönemdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vücutta gerçekleşen hormonel değişiklikler göz sağlığına da etki edebiliyor. Genellikle bu dönemde oluşan rahatsızlıklar geçici oluyor ve doğumdan sonra normale dönüyor. Hamilelikte vücudun su tutma eğilimine girmesi korneanın kalınlığı ve eğriliğinde değişimler olmasına yol açabilir. Bundan dolayı hamilelik sürecinde hastaların lazer operasyonları geçirmeleri, yeni kontakt lens ve ya gözlük almaları tavsiye edilmez. Ayrıca hali hazırda hamile olan ve ya hamile kalmayı düşünen glokom hastalarının durumlarını doktorlarına kesinlikle belirtmeleri gerekir. Çünkü glokom tedavisinde kullanılan ilaçların bir bölümü gelişmekte olan bebeğe zarar verebiliyor.

Hamilelikte Göz Sağlığını Etkileyen Rahatsızlıklar

Bu dönemde göz sağlığını etkileyen rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir;

  • Göz kuruluğu
  • Bulanık görme
  • Hamilelik zehirlenmesi (Preeklampsi)
  • Gestasyonel diyabet (hamilelik şekeri)
Hamilelikte Göz Sağlığı 2

Göz kuruluğu hamilelik döneminde görülebilecek göz rahatsızlıklarından biridir. Göz kuruluğu suni gözyaşı damlaları kullanarak kontrol altında tutulabilir. Fakat bilmekte fayda var ki bu suni göz damlaları yumuşak kontakt lenslere zarar verebiliyor. Bundan dolayı kullanımlarından önce lens kutunuzu kontrol edin ve damlaların kullanılabileceğinden emin olun.

Bulanık görme durumu kornea eğriliği ve kalınlığında oluşan değişiklikler sebebi ile oluşur. Bu değişiklikler sizde büyük bir rahatsızlık oluşturmuyorsa bir tedbir almanıza gerek yok. Genellikle bu durumlar doğum sonrasında normale döner. Fakat bulanık görmek ileri seviyede ise bir göz doktoruna mutlaka danışmalısınız. Gerekiyorsa gözlük numarasını da değiştirmelisiniz. Özellikle görme alanında kayıp, odaklanma güçlüğü, ışık hassasiyeti belirtileri kendini gösteren preeklampsi (hamilelik zehirlenmesi) ve gestasyonel diyabet (hamilelik şekeri) görülmesi durumunda vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Hamilelikte göz sağlığı asla ihmal edilmemelidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir