Hamilelikte Grip Olmamak İçin Alabileceğiniz Önlemler 1

Sonbaharın gelmesi ile birlikte grip havalarıda yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Özellikle Kasım – Aralık aylarında havaların soğuması ile hastalığa yakalanma oranları daha bir artış gösteriyor. Ortalıkta kol gezen grip özellikle emziren anneler için tam bir kabus oluyor. Hamilelikte Grip hiç bir anne adayının istemediği bir durum. Hamilelerin kış aylarında grip salgınına yakalanmamaları için yapmaları gerekenler ve bu dönemde bebeklerini emzirme tüyolarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte grip olan anne adaylarının kafasında genellikle “bebeğimi emzirirsem gribim ona da bulaşır mı ?” oluyor. Hamileliğinizin ilk iki buçuk ayında geçirilen enfeksiyonlar genellikle yüksek ateşe neden oluyor.

Hamilelikte gribe yakalanmamak için alabileceğiniz önlemler şunlardır;

 • Virüs ile temas sağlanmamalıdır.
 • Kapalı alanlar ve toplu taşıma araçlarından uzak durmalı ve terci edilmemelidir.
 • Bulunduğunuz ortamın iyi havalandırılmasına dikkat etmelisiniz
 • Havanın nemli olmasına dikkat etmelisiniz
 • Yeteri derecede sıvı alımı çok önemlidir
 • Sağlıklı gıdalar tüketilmeli
 • Bol su içilmeli
 • Kış aylarında meyvelerin hastalıklara yakalanma riskini azalttığını biliniyor. Bolca c vitamini tüketilmeli
 • Soğuk havalarda dışarı çıkarken sıkı giyinilmeli
 • Grip olan kişiler ile yakın temasta bulunulmamalı, tokalaşılmamalı
 • Yatarken işki yastık ile yatarak başı yukarda tutarsanız eğer geniz akıntınız varsa sizi daha az rahatsız edecektir
 • Burun tıkanıklığı için tuzlu su ve ya okyanus suyu kullanabilirsiniz

Hamilelikte Grip Olmamak İçin Alabileceğiniz Önlemler 2

Grip Olunca Emzirilir Mi ?

Anne sütünü alan bebekler daha sağlıkla büyür ve gelişirler. Anne sütünün içeriğindeki akyuvarlar ve bir dizi antienfektif faktörler sayesinde ishal olmak üzere bir çok enfeksiyon hastalıklarından korunurlar. Hem anne sütünde annenin geçirmiş olduğu enfeksiyonlara karşı da antikorlar bulunmaktadır. Bundan dolayı emzirdiğiniz bebeğiniz hem annenin edindiği enfeksiyonlardan hem de yakın çevresindeki enfeksiyonlardan etkilenmeyecektir. Anne sütü bu derece mucizevi bir şeydir. Bu yüzden anne hasta olduğunu düşünerek bebeğini kendinden uzaklaştırmamalı ve onu emzirmeye devam etmelidir. Hamilelikte Grip geçirmeniz bebeğinizi emzirmenize engel olmamalıdır.

Hamilelikte Grip Olmamak İçin Alabileceğiniz Önlemler 3

Anne sütünün içeriğinde bulunan yağ diğer sütlerdeki yağa göre daha kolay sindirilmektedir. Bu sayede bebeğinizi rahatsız eden gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetleri daha az olur. Hamilelikte beslenmede önemlidir. Hem hamilelik döneminde hem de sonrasında yeterli derecede sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz ki sütünüz hemen hemen tüm vitamin ve mineralleri içersin. Böylece bebeğinizde sizden tüm vitamin ve mineralleri alabilsin. Anne sütünün bol olması için bebek sık sık emzirilmelidir. Hem anne hem de bebek için emzirmek faydalıdır. Memelerde şişme ve iltihaplanma sorunu daha az görülür. Ayrıca bebeğinizi emzirerek anne ve bebek ilişkisini güçlendirmiş olursunuz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir