Hamilelikte Grip Olunca Ne Yapmalı ? 3

Hamileyken grip olursanız ne yapmak gerekli ? Hamilelikte grip nasıl geçer ? ve  Hamilelikte grip tedavisi ile alakalı tüm bilgileri yazımızda sizlerle paylaşacağım.

Havaların soğumasıyla kış aylarında en yaygın görülen hastalıklardan biri olan grip hamileleri de büyük oranda tehdit etmekte. İnsanın tüm enerjisini alan, bağışıklı sistemini düşüren, halsiz yorgun hissettiren hastalıklardan biri olan grip hamilelerin yakalandığında atlatması oldukça güç olan hastalıklardan biri. Anne adaylarının hayatını daha da zorlaştırıyor. Bağışıklık sisteminin baskılanması hamileleri grip ve diğer enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getiriyor. Böylece hastalığa yakalanabiliyorlar. Bu yüzden hamilelikte bağışıklık sisteminizi her zaman güçlü tutmalısınız. Buna uygun besinler tüketmelisiniz.

Hamilelerin gribin belirtilerini hafifletmek için yapması gerekenler öksürük şurubu, semptomatik ilaçlar ve antihistaminik ilaçları kullanamadıklarını düşünürsek grip olmak hamileler için çok daha zorlaşıp çekilmez bir hale geliyor. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki; grip tedavisinde kullanılan bu ilaçların çoğu semptomatiktir. Yani bu ilaçlar gribi tedavi etmez, sadece belirtilerini yok eder. Bu yüzden bizi rahatsız eden bu virüsü zaten yok etmedikleri için, bu ilaçları kullanmadığımız için çok fazla birşey kaybetmiyoruz.

Unutmayınız ki; grip viral virüsler yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır bu yüzden kimlerle yan yana olduğumuza dikkat etmeliyiz. Viral hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz. Gereksiz antibiyotik alımından da kaçınmalısınız.

Hamilelikte Grip Olunca Ne Yapmalı ? 4

Hamilelikte Grip Tedavisi – Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

  • Bol bol dinlenmelisiniz.
  • Bol sıvı tüketin (su, çorba…)
  • Boğazınızı rahatlatın
  • Tuzlu burun damlası kullanın
  • Oda sıcaklığını ve nem derecesini ayarlayın
  • Hamilelikte grip aşısı ve burun spreyi kullanın
  • Ateş ve yaygın vücut ağrıları için ağrı kesici ateş düşürücü kullanın

Bol bol dinlenin : Hastalık bedeninizi zorlayacağından dolayı ideal ve rahat bir ortamda olabildiğinde uzanarak dinlenmelisiniz. Bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirin. Çok fazla hareket halinden bulunmadan efor sarfedecek tüm işleri bir kenara bırakmalısınız. Aynı zamanda stresten uzak durun.

Bol bol sıvı tüketin : Hamilelikte grip tedavisinden biri de bol sıvı tüketmek. Limonlu çay, adaçayı, su, meyve suyu ve sıcak çorbalar yaparak bunları tüketmelisiniz. Bol sıvı alarak burun akıntısını, mukus salgılarını ve halsizliği azaltacak iyileşme sürecini hızlandırarak öksürüğün azalmasını sağlayacaktır.

Boğazınızı rahatlatın : Bir bardak ılık suya bir miktar tuz ekleyerek günde birkaç kez gargara yaparak suyu yutmadan boğazlarınızı rahatlatabilirsiniz. Boğaz rahatlaması için en iyi yöntemlerden biridir tuzlu su gargarası. Ve ya bir bardak ılık suyun içerisine bir miktar bal koyarak, biraz limon sıkıp bu suyu içebilirsiniz. Bu da boğazlarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Tuzlu burun damlası kullanın : Burun akıntısına çare olması açısından tuzlu su içeren burun damlası ve spreyleri kullanabilirsiniz. Bu damlaları reçetesiz olarak satın alabilirsiniz. Hamileler rahatlıkla kullanabilir. Etkilidir ve burnunuzu tahriş etmez.

Oda sıcaklığını ve nem derecesini ayarlayın : Dinlendiğiniz oda normal sıcaklıkta olmalı ve havası çok kuru olmamalıdır. Odanın sıcaklığını ve nem derecesini ayarlamalısınız. Hafif nemli olan bir oda havası öksürük burun ve boğaz akıntılarına daha iyi gelecektir. Bunlar için cihazlar var. Bu cihazlar ile odaya buhar vererek odanın nemini ayarlayabiliyorsunuz. Bunları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte grip aşısı ve burun spreyi kullanın : Daha önce grip aşısına aşırı bir reaksiyon göstermediyseniz ce hamileliğiniz grip sezonuna (kasım- nisan ayları ) denk geliyorsa grip aşısı olmanızı tavsiye ederim. Hamilelik kalp ve akciğerlere fazladan yük getirdiği için bağışıklı sistemini de etkileyen bir olaydır. Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması gerekiyor. Bu durum hamilelerin gribe yakalanmalarını arttırıyor ve solunum yetmezliğine de yakalanmalarını yani gribe bağlı komplikasyonlara da neden olabiliyor. Burun yolu ile alınan sprey aşı yerine iğne şeklindeki aşıyı talep etmelerini tavsiye ederim. Grip aşısı etkisiz hale getirilmiş olan bir virüsten yapılır. Bu yüzden hamileliğin hangi döneminde olursanız olun bebek ve sizin için bir risk teşkil etmeyecektir. Fakat burun spreyi canlı virüsten elde ediliyor bu yüzden de hamilelik döneminde uygun değildir.

Ateş ve yaygın vücut ağırıları için ağrı kesici ateş düşürücü kullanın : Hamlilelikte grip tedavisinde ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları doktorunuza danışıp, hamilelik döneminizde güvenle kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir