Hamilelikte Kahve Tüketimi 1

Hamilelikte kahve tüketimi hamileler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Bu konuyu bir çok anne adayı doktoruna danışır. Hamile olsanızda kafeinsiz, bitki çaysız yapamıyorsanız yazımıza mutlaka göz atın.

2013 yılında yapılmış bir araştırmaya göre ülkemizde en çok tüketilen içecekler arasında çay %90 seviyesinde, türk kahvesi %42 ve hazır kahveler (filtre kahve) %32 dir. Daha önceki yıllarda türk kahvesi tüketimi biraz daha fazlayken hayatımıza farklı türdeki kahvelerin girmesi ile tüketim oranında düşüş görülmüş.

Çay ve kahveye hayır diyemeyen hamileler bazen bu içecekleri tüketmemeye mecbur kalabilirler. Tüm bu içeceklerin ortak özelliği ve ayrıca bırakmanıza neden olacak özelliği kafein içeriyor olmalarıdır. Kafein uyarıcı ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Uyarıcı özelliği sayesinde kan basıncını ve kalp atım hızını yükselttiğinden dolayı hamilelikte tüketilmesi önerilmez. Ayrıca hem anne adayı hem de bebeğin uyanık kalmasına uyku düzeninin ve hareketlerinin bozulmasına neden olabilir.

Hamilelikte Kahve Tüketimi 2

Kafein idrara çıkma olasılığını da yükseltir. Bu da hamilelikte önemli bir yere sahip olan vücut sıvısının azalmasına neden olmaktadır. Bebeğin içinde bulunduğu yaşam sıvısının miktarını ve anne adayının vücudundaki sıvı miktarını önemli derecede etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre kafein plasentayı geçerek bebeğe ulaştığı net bir şekilde görülür. Kafein yetişkin bir kişinin vücudunda yaklaşık 3 saatte atılmaktadır. Fakat hamilelerde bu süre daha uzar. Hamilelikte vücuttan hemen atılmaz. Özellikle anne karnındaki bebeğini metabolizması henüz tam olarak gelişmediği için onun minik vücudundan atım süresi 160 saate kadar çıkabilir. Kısacası hamilelerin bir bardak kahve içmesi bebeğinin en az 4 gün kafeine maruz kalmasına neden olabilmektedir.

Hamileliğin 3 ay sonrasında kahve tüketimi düşük doğum ağırlığı ile bağlantılı görülmüştür. Anne tarafından alınan kafeinin yavrularında sonraki beyin gelişimi üzerinde zararlı etkileri olduğu görülmüştür. Özellikle hamilelikte kafein alımı çocuklar 5 yaşına geldiğinde bozulmuş bilişsel gelişim ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre hamilelikte kafeine maruz kalmanın kafein dozuna bağlı olarak fetal serum leptin düzeyini düşürdüğü gösterilmektedir.

Hamilelikte Kahve

Bazı Besinlerin İçerdiği Kafein Miktarları

  • Çay (150 ml) : 32 mg
  • Türk kahvesi (65 ml) : 60 mg
  • Filtre kahve (125 ml) : 85 mg
  • Espresso (30 ml) : 50 mg
  • Nescafe (180 ml) : 57 mg
  • Latte (240 ml) : 35 mg
  • Sıcak çikolata (150 ml) : 4 mg
  • Kafeinsiz kahve (125 ml) : 3 mg

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir