Hamilelikte Kansızlık Nasıl Giderilir ? 3

Her kadın ve bünyesi farklı olduğu gibi her hamilelikte farklıdır. Bazı durumlar hamilelikte sık görülür. Hamilelikte kansızlıkta hamilelikte sık görülen durumlardan biridir. Tıp dilindeki adı ile anemi vücudunuzun dokularına oksijen taşımak için yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretememesi durumu ile kansızlık oluşuyor. Eğer dokulara yeterli oksijen taşınmazsa birçok organın fonksiyonları da bu durumdan etkilenir. Peki Hamilelikte Kansızlık Nasıl Giderilir ? Hamilelikte Kansızlık Nelere Yol Açar ?

Hamilelik sırasında gelişen kansızlık kendinizi yorgun ve bitkin hissetmenize sebep olur. Şiddetli bir boyuttaki kansızlık daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Ve ciddi tehlikeler yaratabilmektedir. Bu yüzden öncelik olarak tüm anne adayları kan değerlerini bilmeli ve düzenli olarak takip altında olması annenin ve bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ağır kansızlık; erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, bebekte gelişme geriliği gibi riskler oluşturur. Kansız olmak, doğum sırasında kan kaybı riskini arttırır ve enfeksiyonlarla mücadeleyi zorlaştırır. Bu sebeplerden dolayı anne ölümleri ile ilişkili bulunmuştur. Hamilelik esnasında vücudumuz bebeğin büyümesini desteklemek için kan volümünü %40 arttırır. Ayrıca kanın sulu kısmında da orantısız bir artma söz konusudur. Sağlıklı bir kadında kansızlığın göstergelerinden biri olan hemotokrit değeri %38-45 arasında iken tek geç hamilelikte bu oran %34 çoğul hamileliklerde ise %30’a düşer.

Hamilelikte başlangıcında değerler 11.5 g/dl’nin altında ise hamile kadın koruyucu bir tedavi altına alınır. Bu değer 10 g/dl’nin üzerinde tutulmaya çalışılır.

Kansızlıkta Risk Faktörleri Nelerdir ?

  • Demir emilimini azaltan süt ürünleri, çay ve kahveyi fazla tüketmek
  • Daha önceki doğumlarda aşırı kanama görülmesi
  • Demir emilimini etkileyen ilaç kullanımı
  • Aşırı ve uzun süren adet kanaması
  • Demir emilimini olumsuz etkileyen mide, bağırsak hastalığan sahip olmak
  • Daha önce obezite nedeni ile gastrit cerrahi geçirmek

Hamilelikte Kansızlık Neden Olur ?

Hamilelikte en sık rastlanan kansızlık şekli demir eksikliği anemisidir. Demir oksijen taşıyan hemoglobinin temel yapı taşıdır. Hamile kadınların %20’sinde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir. Yani hamilelikte görülen kansızlığın yüzde 85’ini demir eksikliği oluşturmaktadır. Fakat demir eksikliğinin oluşmasında başka farklı sebeplerde vardır. Bunlardan bazıları; folat vitamini ve B12 vitaminin yetersiz alınması, kronik hastalıkların var olması, troid bezi hastalıkları ve hücre anemisi ve ya talasemi gibi kalıtsal hastalıklardır. Fakat kansızlık en sık demir ve folik asit eksikliğinde görülmektedir. Bu yüzden hamilelikte ekstra demir kullanımı zorunludur.

Hamilelikte Kansızlık Nasıl Giderilir ? 4

Hamilelikte Kansızlık İçin Neler Yemeli ?

Ispanak, brokoli, brüksel lahanası sürekli tüketilmelidir. Sigara içiyorsanız sigarayı azaltmalı ve ya hamilelikte döneminde hiç içmemelisiniz. Sigara içen kişilerde B12 vitamini eksikliği riski artmaktadır. Folik asit brokoli, brüksel lahanası ve ıspanak gibi sebzelerde bulunmaktadır. Günümüzde gebelik öncesinde 400 mikrogram folik asit başlaması önerilmektedir. Ayrıca kansızlıktan korunmak için karides, kırmızı et, hindi, mercimek, fasülye ve pekmez gibi yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca demir emilimini arttıran çilek, portakal suyu, greyfurt ve biber gibi gıdaları demirden zengin öğünlerle birlikte ve ya hemen sonrasında tüketin. Çay, kahve ve soya gibi gıdaları az tüketmeye çalışın. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için kansızlık önemli bir konudur. Hamilelikte doktorunuza danışın ve doktorunuzun uygun gördüğü tedaviyi uygulayın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir