Hamilelikte Kusma Sorununa Dikkat 1

Hamileliği her kadın farklı geçirir. Her kadının yaşamadığı durumlardan biri olabilir. Kusma problemi de hamilelik boyunca en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Hamilelikte kusmadan dolayı bazı anne adaylarını fizyolojik olarak zorlayan bir durum oluyor. Peki bunun üstesinden nasıl gelebilirsiniz ? Hamilelik kusma sorunu ne zaman başlar ? Hamilelikte kusmaya ne iyi gelir ? Hamilelikte kusma neden olur ? Cevapları yazımızda.

Hamilelik boyunca kadınlar ruhsal olduğu kadar fizyolojik değişiklikler de geçirmektedir. Bunların çoğuda anne ve bebeği için avantaj sağlayabilir. Fizyolojik değişikliklerin bazılarını bazı anne adaylarının hayatını zorlaştırabiliyor ve onları mutsuz edebiliyor. Burada önemli olan hamilelikte gelişebilecek mide sorunları ile nasıl baş edileceğidir.

Mide bulantısı ve kusma normal yaşantımızda spesifik bir hastalık değildir. Fakat hamilelik döneminde çoğu kadın bulantı ve kusma geçirmektedir. Anne adayıysanız eğer anneniz daha önce sizde hamilelikte döneminde çok fazla bulantı ve kusma yaşamışsa sizde genetik faktörden dolayı aynı durumu yaşayabilirsiniz. Hamileliğin ilk üç ayında bulantı ve kusma görülme ihtimali oranı yüzde 50 ila 90 arasındadır. Genellikle son regl döneminden 5-6 hafta sonra başlar. 8-12. haftada doruğa ulaşır ve daha sonrada giderek şiddetini azaltır. Hastaların çoğunluğu hamileliğin 3. ayında bulantı ve kusma şikayetlerinin en yoğun olduğu aydır. Hamileliğin 14. haftadan sonra kusma ve bulantı çoğu kez hafifler ve şikayet kaybolur, tedaviye gerek kalmaz. Fakat sindirim sistemine ait organik bir hastalık da buna sebep olmuş olabilir. Hamilelik sırasında rahim büyür, mekanik etkiye ve hormon düzeylerinde oluşan değişikliklere bağlı olarak sindirim sistemi fonksiyonlarında etkileşimler görülebilir. Bundan dolayı da mide ve bağırsak hareketlerinde mekanik olarak kısıtlama olur.

Hamilelikte kusma

Hamilelikte kusma sorunu neden olur ?

Yukarıdada bahsettiğimiz gibi kısaca; genetik ve çevresel faktörler, östrojen seviyelerindeki değişiklik hamilelikte kusma olmasında en önemli nedenlerinin başında gelmektedir..

Hamilelikte kusmaya ne iyi gelir ?

Hamilelikte yapacağınız küçük değişiklikler kusmaya iyi gelir. Hastaneye yatış gerektirecek kadar şiddetli bir kusma varsa, tıbbi olarak buna “hiperemezis gravidarum” denir. Her 1000 hamilelikten yaklaşık 3 ila 10 arasında hamilede görülür. Bu durumda tedaviye başlarken önce vücudun sıvı elektrolit dengesinin yerine konulması ve sıvı kaybının düzene girmesi gerekir. Hastaya serum verilir. Yemek yeme durumu bir müddet kesilerek sindirim sistemi istirahate alınır. Hastaların çoğu bu tedaviyle kendisini toparlar ve iyi hisseder. Daha sonra yağdan kısıtlı hafif diyet ile yavaşça ağızdan beslenmeye devam edilir. Hamilelikte reflü de sık görülen rahatsızlıklardandır. Hamilelikte reflü tedavisinde alınabilecek önlemler; öne eğilme hareketlerinden kaçınılmalı, az ve sık sık yenilmeli, yatakta yastığını yükseltmeli, yatmadan iki saat önce su dışında herhangi bir şey tüketmemeli, sigaradan uzak durmalıdır.

Hamilelikte beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Aşırı yağlı olan gıdalardan uzak durmalı ve yememelisiniz. Düzenli az ve sık sık yemek yemek şikayetleri azaltır. Yağlı hazır gıdalardan uzak durulmalı, sigara, alkol ve kafein içeren içecekler tüketilmemeli.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir