Hamilelikte Neler Yenmeli ? Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı ? 1

Hamilelikte sağlıklı beslenme hem annenin hem bebeğin sağlığı için önemliyken aynı zamanda depresyona yakalanma riskini de düşürmektedir. Bir çok çalışmada depresyona yakalanmamak için bazı besin öğelerinin vitamin ve minerallerin önemi vurgulanıyor. Hamilelikte beslenme nasıl olmalı ? Hamilelikte neler yenmeli ? ve Hamilelikte beslenme listesi ile alakalı bilgileri sizler için araştırdık.

Psikiyatrik hastalıklar içinde depresyon en yaygın olanıdır. Depresyon ilaç tedavisi ve beslenme ile düzelebilen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık depresyon görülmektedir.

Hamilelikte sağlıklı beslenmek ve depresyondan korunmak için bazı vitamin ve minerallerin önemi vurgulanmaktadır. Aslında insanlar kötü beslendikçe kötü hissederler. Doğru beslenerek hem sağlıklı olabilir hem de mutlu hissedebilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri içerdikleri bol kalsiyum minerali ve diğer besinler sayesinde hem anneyi hem de bebeği besler. Kemikler için önemlidir. Tam yağlı ve ya yağsız olup olmamasını doktorunuza danışabilirsiniz. Gün içerisinde meyveli yoğurtlar tüketebilirsiniz. Ağır şerbetli tatlıları tercih etmeyin. Süt hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında bebek beslenmesinde oldukça büyük rol oynar. Bebeklerin anne sütü haricinde Keçi Sütü Mü ? İnek Sütü Mü ? tüketmesi gerektiğini de linke tıklayarak yazımızda öğrenebilirsiniz.

Meyve Sebze Yiyin

Meyve ve sebze vitamin deposu olmasının yanı sıra hamilelikte kabızlığa da oldukça faydalı besinler. Sindiriminizi rahatlatarak kabızlığı önleyebilirsiniz. Bir çok yeşil yapraklı sebze sağlık için faydalıdır. Özellikle kayısı ve elmayı günlük tüketeceğiniz meyveler listesine yazabilirsiniz. Çilek, böğürtlen, kiraz gibi meyveleri mevsiminde tüketmeye çalışın.

Hamilelikte Neler Yenmeli ? Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı ? 2

Nişastalı Yiyecekler

Her gün 1 dilim ekmek yemeyi çoğu doktor öneriyor. Hem enerji kaynağı oldukları için hem de sağlık açısından faydalı olduğu için beslenme listenize ekleyebilirsiniz. Hamilelikte pirinç, makarna, patates, yulaf ezmesi ve kahvaltılık gevrekler nişastalı yiyecekler grubunda yer alır. Markana ve pilavın çok yağlı olmamasına dikkat edin.

Protein

Protein vücudumuzun ve bağışıklığımızın sağlam kalmasını sağlayarak, daha dinç ve sağlıklı olmamızı sağlar. Ayrıca hastalıklara karşı da üretilen antikorların içerisinde protein vardır. Proteini tek de alabilir ve ya salataya katarak da tüketebilirsiniz. Her gün et, tavuk ve ya balık gibi protein besinlerinden mutlaka 1 porsiyon tüketmeye çalışın. Bunu öğlen ve ya akşam yemeğinde tercih edebilirsiniz. Et, tavuk, balık, yumurta, nohut, barbunya, börülce, mercimek, süt, yoğurt, peynir ve kuru fasülye protein kaynağıdır.

Eti pişirirken ekstra yağ eklememeye ve çok yağlı olmamasına özen gösterin. İyi piştiğinden emin olun ve haftada bir kez de mutlaka balık tüketin. Balık Omega 3 kaynağıdır. Mevsime uygun balığı tüketmeye özen gösterin. Ayrıca salatalara ton balığı katarak da balık tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Neler Yenmeli ? Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı ? 3

B Grubu Vitaminleri

Folat ve diğer B vitaminleri B6, B12, B1, B3 santral sinir sisteminde çok önemlidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tavuk, karaciğer, nohut, mercimek, bulgur, süt, yumurta, balık, yer fıstığı ve ceviz tüketerek bu vitaminleri alabilirsiniz.

Demir ve Çinko

Vücutta önemli fonksiyonları olan çinko ve demir özellikle sinir sistemi ve sakin olmanız için önemlidir. Kırmızı etten demir ve çinko alabilirsiniz. Peynir, badem, ceviz, buğday ve bulgur da çinkodan zengindir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir