Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur ? 1

Hamilelik ilerledikçe anne adayının vücut ağırlık merkezi değişir. Bel ve sırt ağrısı hamilelikte sıkça görülen durumlardan biridir. Hamilelikte sırt ağrısı neden olur ? Hamilelikte sırt ağrısı çekmemek için yapabileceğiniz egzersizleri sizler için yazımızda derledik.

Hamilelik yaklaşık 40 hafta gibi uzun bir süreci kapsayan ve hemen hemen her kadının istediği bir şeydir. Hamilelik ilerledikçe ve bebek büyüdükçe anne adayının vücut ağırlık merkezi değişir. Kas ve iskelet yapısı zayıf olan bir hamile bel ve sırt ağrıları gibi ortopedik problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bel ve sırt ağrısı hamile kalmadan önce ve hamilelik sırasında yapılacak egzersizler ile en aza indirilebiliyor.

Hamilelik döneminde sırt ağrıları % 60 oranında görülmektedir. Bunun ana sebeplerinden biri fizyolojik ve hormonal olarak kadınların bel ve pelvis bölgesinde meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Bel ve pelviste bulunan bağlarda hormonal olarak gevşeme oluşmaktadır. Anne adayına postür duruşunu düzeltmesi hakkında bilgi vermek gerekmektedir.

Hamile kalacak anne adayı en az 6 ay önceden düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaya başlamalıdır. Karın kaslarını ayrıca sırt bölgesinde yer alan ve sırtı kalçaya bağlayan kasları kuvvetlendirmek gerekmektedir. Böylece hamilelik dönemini daha rahat ve ağrısız geçirebilirsiniz.

Ayrıca Hamilelikte Bel Ağrısından Kurtulmanın Yolları başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur ? 2

Manuel Terapi

Hamilelerde manuel terapi uygulaması 3. aydan sonra 4 ile 7. ay arasında yapılabiliyor. Paravertebral kas bölgesine yumuşak doku manipülasyonu denilen tedavi uygulanır. O bölgedeki kasları rahatlatmak için kısmi mobilizasyon denilen yöntemle, omur arasındaki eklemler ve kalça kaslarını tutan bağlar rahatlatılmaktadır. Anne adayları bu şekilde ağrılarından kurtulup konforlu bir duruşa sahip olurlar. Fiziksel egzersizlerin olduğu kadar nefes egzersizleri de çok önemlidir. Ağrısı olan kişilerin nefes alış-verişleri de bozulur ve iyi nefes alamazlar. Bu ağrılar geçince nefes alabilmekte kolaylaşır. Anne adaylarının hamilelik boyunca dikkat etmesi gereken durumlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Omuzlar rahat bırakılmalı
  • Dizler kesinlikle kilitlenmemeli
  • Hamile kadınları bacak bacak üstüne atması önerilmemeli
  • Dimdik ayakta durulmalı ve göğüs yüksekte, diyafram kası yukarda olmalı
  • Ayakta dururken ayaklar omuzların açısında açık tutularak durulmalı
  • Birden kalkıp birden eğilmemeli.
  • Yerden hafif bir şey bile alacak olursa dizlerini kırarak çökmesi gerekmektedir.
Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur ? 3

Nefes Egzersizleri de Fiziksel Egzersiz Kadar Önemli

Eğer anne adayı çok ağrı çekerse bel bölgesine kendisini yakmayacak şekilde sıcak su uygulaması yapabilir. Gece uyurken de bacaklarınızın arasına yastıkla destek vererek yatabilirsiniz. Her gün düzenli olarak nefes egzersizi ve fiziksel egzersiz yaparak hamilelik dönemini daha konforlu veağrısız bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur ? başlıklı yazımızda bakabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir