Hamilelikte Tetanoz Aşısı Güvenli Mi ? 3

Hamilelikte Tetanoz Aşısı gibi hamilelik aşıları yaptırmadan önce bu aşının neye yarayacağını bilmek gerekiyor. Aşılar insan vücudunu ciddi sorunlara yol açabilecek mikrobiyal hastalıklardan korunmak için tasarlanmış biyolojik ajanlardır. Sağlıklı bir hayat geçirmemizde bize faydası olur. Bağışıklı sistemimizin bizim vücudumuzda mikroplar ile savaşan sistemdir. Aşılar bağışıklık sisteminde antikor üretimi ve hafıza hücrelerini arttırarak etki ederler. Bu sayede vücudumuzu tanımayı mücadele etmeyi öğretir. Mikroplar ile karşılaşıldığında hastalanmayı ve enfeksiyonların neden olduğu kötü sonuçları aza indirirler. Hamile kalmayı planlayan bir çok kadının aslında hamilelik öncesi gerekli olan tüm aşıları yaptırması şarttır.

Kadınların çoğunluğu aşıların etkisini kaybettiğini, kendisine ve doğmamış çocuğuna zarar verebilecek hastalıklara karşı açık hale geldiğini bilmezler. Çocukken bile hepimiz bir çok aşı yaptırdık. Hamilelikte bağışıklık sisteminiz baskılanır. Bundan dolayı da normal bir zamanda daha hafif geçireceğiniz bir hastalığı gebelikte daha ağır geçirebilirsiniz. Gebelik öncesi ve gebelik sırasında yapılan aşılar sonucunda oluşan antikorlar kan yolu ile bebeğinize geçerek bebeğiniz üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturur.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Güvenli Mi ? 4

Boğmaca çocuklu çağında görülen ciddi bir hastalıktır. Yılda bir çok bebek boğmacadan dolayı hayatını kaybeder. Genellikle ölümler 3 aylık ve ya daha küçük bebeklerde görülür. Çünkü ikinci aydan sonra boğmaca-tetanoz-difteri aşılanması başlar. Hamileliğin 27. ve 36. haftaları arasında yapılan bu üç aşı kritik önem taşır çünkü bu haftalar arasında koruyucu antikor oluşumu bebeğe antikor geçişi en üst düzeye çıkar. Bebeğe bakacak olan kişilerinde doğuma iki hafta kala aşılanması önerilir. Tetanoz-difteri ve boğmaca aşılarının hamilelikte oldukça güvenli olduğu bilinmekte ve bu aşılar hamilelik sırasında önerilmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmadığı ve bebekte doğumsal bir değişiklik yapmadığı görülmüş ve yıllardır kanıtlanmıştır. Ülkemizde pek çok ülkede tüm hamileler tetanoz için rutin olarak aşılanmaktadır. Tetanoz aşısı doğmamış bebeğinizi korumayı ve sizi de olabilecek ciddi hastalıklara karşı korumayı sağlar. Bu yüzden oldukça güvenilirdir. Tetanoz kişinin sinir sistemini etkliyen doğum sırasında bebeğinizede bulaşan ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bunu aşılama yolu ile önleyebilirsiniz. Bu yüzden tetanoz aşısı yaptırmak önemlidir.

Güvenilir kaynaklardan biri olan ilaç sanayisi için önemi büyük olan FDA tarafından tüm aşıların yararı ve olabilecek riskleri test edilmektedir. Test edildikten sonra da sağlık bakanlığından güvenilir olduğuna dair onay almaktadır. Hem anneye hem de doğacak olan bebeğinin üzerindeki etkileri tüm yetkililer tarafından çalışmalar ile test edilmekte ve daha sonra onaylanmaktadır.  Hamilelikte tetanoz, boğmaca ve difteri aşıları güvenlidir ve önerilmektedir. Hamilelikte Tetanoz Aşısı önerilen bir aşıdır.

Hepatit B aşısı, karaciğer yetmezliği, akciğer ve siroz kanserine neden olan ciddi bir hastalıktır. Anneden doğum sırasında bebeğe de bulaşabilmektedir. Bu yüzden hamilelik öncesinde yapılması önerilen bir aşıdır. Hamile kalmayı düşünüyorsanız yapılması gereken aşılar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Evde hepatit B olan biri ile yaşıyorsanız aşı hamilelik sırasında yapılabilmektedir.

Hamilelikte Sakıncası Olmayan Aşılar

  • Tetanoz teksoidi gebe kadınlara rutin olarak önerilen tek aşıdır. İki doz halinde 1 ay arayla yapılır.
  • Hepatit B aşısı yüksek risk taşıyan anne adaylarına güvenle yapılabilir. Hepatit A risk grubundaki anne adaylarına yapılır.
  • İnfluenza (grip) pnömokok aşıları riskli durumlarada hamilelere yapılabilir. Fakat rutin olarak yaptırılması önerilmez.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir