Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler 3

Hamilelikte beslenme en merak edilen konulardan biridir. Anne adayları, hamile kaldıkları andan itibaren ne tür besinlerden  uzak durarak hem kendisi hem de çocuğu için sağlıklı gıdalardan vitamin, mineralleri almalı ve çocuğun gelişimine katkıda bulunmalı en merak edilen konulardan biridir. Hamileler Ne Yemeli ? Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinleri sizler için araştırdık ve derledik.

Yaklaşık 40 hafta süren bu yolculukta en kıymetli hazinenize kavuşmak için gün sayarsınız. Yukarıdaki soruları çoğu hamile hamileliği boyunca düşünür. Herkesin sağlıklı olmak için uyması gereken temel şeyler vardır. Bunlar;

Süt ve Süt ürünleri ile beslenmek; Hamilelik zamanlarında pastörize süt ve süt ürünleri ile beslenmek yararlıdır. Fakat pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini, pastörize edilmemiş ürünlerden yapılan peynirleri kesinlikle hamileler yememelidir. Çünkü bunlarda erken doğum riski oluşabilir. Anne karnındaki bebeğin gelişimine katkıda bulunmak için pastörize edilmiş süt ve süt ürünlerini tercih edin. Bir de günde 2 kase yoğurt yemek hamileler içinde bebeği içinde oldukça faydalıdır. Mutlaka tüketmelisiniz.

Sebze ve Salatalar; bunlar iyi yıkanmadığı taktirde yalnızca hamilelerin değil aslında herkesin tüketmemesi gerekir. Sebze ve salataları sirkeli suda bekletmelisiniz. İşte o zaman mükemmel bir sağlıklı öğün alternatifi olacaktır.

Bitki Çayı; zencefil çayları gebelikte bulantı ve kusmaya faydalı çaylardandır. Kış aylarında hamileler ıhlamur çayı tüketebilirler. Fakat bilmediğiniz farklı çayları birbiri ile karıştırmaya sakın kalkmayın. Hamilelerin tüketmemesi gereken besinlerden biri de karışım çayı yapmaları ve kekik ve melisa çayının erken doğama neden olabileceğinden dolayı tüketilmemelidir.

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler 4

Kafein; hamileyken kafein günlük 200-300 mg a kadar zararlı olmadığı kanıtlanmıştır. Yani, günde bir fincan Türk kahvesi, 3-4 bardak açık çay ve bir bardak cola tüketilebilir. Fakat hamilelikte dilerseniz kafeini tamamen bırakabilirsiniz.

Alkol; Bazı doktorlar günde yarım kadeh kırmızı şarap içmeye izin veriyor. Fetal alkol gibi sorunlara yol açabildiğinden dolayı hamilelikte alkol tüketimi olmaması gereklidir. Mümkün olduğu kadar uzak durulmalı.

Hazır gıdalar; paketlenmiş olan hazır gıdalardan hamileler uzak durmalıdır. Paketlenmiş pasta, börek, kek, çörek gibi kalitesiz şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

Tatlandırıcılar; hamilelikte kilo verdirici herhangi bir diyet kesinlikle uygulamamalısınız. Ayrıca tatlandırıcılar içerdikleri katkı maddelerinden dolayı kesinlikle yasaklar arasındadır.

Az pişmiş yumurta; gebelikte beslenme için dikkat edilmesi gerekenlerden biride yumurtanın iyi pişmiş olmasıdır. Çiğ yada az pişirilmiş yumurta; ishal, bulantı, kusma gibi sorunları getirebilir. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Yumurtayı her zaman iyi pişmiş olarak tüketin.

Çiğ et ürünleri; az pişmiş et ürünleride hamilelikte tüketilmemesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Sebebi çiğ ya da az pişmiş etlerdeki toksoplazma düşük ve doğum kusurlarına neden olabilen istenmeyen parazitleri içermesindendir. Etlerde hiç pembelik kalmayana dek pişirilmeli ve o şekilde tüketilmelidir.

Kabuklu deniz ürünleri; Deniz ürünleri yüksek protein ve besin öğeleri bakımından sağlam gıdalardan biridir. Deniz dibinde biriken ağır metaller balıklarda kirlenmeye neden olabilir bu da kurşun ve civa birikimi demektir. Yüksek kurşun ve civa içeren balıklar zehirli olabileceğinden dolayı anne karnında gelişmekte olan bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden hamilelikte balık seçimi çok önemlidir. Mezgit, levrek, kefal, kalkan gibi derin su balıkları oldukça besleyicidir. Temiz denizlerde avlanmış olan balıkları seçerek Hamilelikte bebek gelişimine de katkıda bulunmuş olursunuz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir