Hamilelikte Yolculuk 1

Hamilelikte yolculuk hamilelerin aklında olan sorulardan biridir. Hamilelikte uçak yolculuğu yapabilir miyim ? Ne zaman yolculuk yapabilirim ? gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırarak yazımızda derledik.

Seyahat ve konaklamada hamilelerin hayatını kolaylaştıracak hatırlatmaları yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelik kadınların hayatlarında en özel ve güzel dönemlerden biridir. Her kadın bu duyguyu yaşamayı hakeder. İster ilk, ister ikinci ve ya üçüncü hamilelik olsun bu süreçte yiyecek içecek seçiminden sosyal ortama kadar pek çok değişiklik yaşanıyor. Fakat bu durum tatil yapmalarına engel değil.

Gebelikte yolculuk için özellikle üçüncü ayın tamamlandığı 14. haftadan itibaren bulantı, aşerme ve yorgunluk gibi durumlar aşılıyor. Hamileler psikolojik olarakta kendini daha rahat ve iyi hissediyor. Bu yüzden 3-6 ay arası dönemin seyahatler için en ideal zaman olduğu söylenebilir.

Yolculukta Kıyafet Seçimi

Yolculukta vücudu sıkmayan, pamuklu ve rahat hamile elbiseleri giymeliler. Terletmeyen tarzda kıyafet tercih etmeniz konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Sentetik giysiler yerine pamukluları tercih edin. Ayrıca yanınıza rahat olan seyahat yastığı ve fazla kalın olmayan bir battaniye ve ya örtü de alın. Gündelik ilaçlarınız ve açlık krizlerine karşı atıştırmalıklarınızı ayrı bir pakette, dökülmeyecek ve direkt güneşe maruz kalmayacak şekilde yanınıza alabilirsiniz. Hamilelik boyunca nemlendirmenizi de dikkat ederek yanınıza nemlendirici kremler ve en az 30 Spf içeren güneş kremi de almayı unutmayın.

Hamilelikte Yolculuk

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Uçak yolculuğu hamileleri genellikle endişelendirse de günümüzde tüm uçakların kabin basınç ayarlı olduklarını düşünürsek, hamilelikte uçak yolculuğu yapmanın sakıncalığı olmadığı bilinmektedir. Gebelikte 28. haftasını bitirmiş olan yolcular doktor onayını da alarak seyahat edebilirler. Öncesinde mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Uçak yolculuğunda sürekli hareketsiz bir şekilde oturmak hamileleri rahatsız edebilir. Bu yüzden belirli aralıklarla koridorda kısa yürüyüşler yapmak hamile yolculara iyi gelir.

Ayrıca uzun uçuşlarda bacaklarda kan dolaşımını arttıran varis çoraplarının giyilmesi iyi gelebilir. Hamilelerin günlük yaşamda da seyahatte de sıvı tüketimlerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle yeterince su içmeye özen göstermeliler.

Otobüs yolculukları ise hareket alanının darlığı ve molaların hamilenin inisiyatifinde olmaması nedeni ile pek önerilmiyor.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir