Havale Sırasında Yapmamanız Gereken 5 Şey 5

Çocuklarda yüksek ateş ebeveynlerin en çok korktuğu durumlardan biridir. Hemen hemen her ebeveyn çocuğunda yüksek ateş ile karşılaşmıştır. Yaz, kış her mevsim görülebilmektir. Ebeveynlerin yüksek ateşten korkmasına sebep olan durum ise çocuğun havale geçirebileceği endişesidir. Fakat havalede tıpkı ateş gibi hastalık olarak değil belirti olarak değerlendirilmelidir.

Grip, bronşit gibi hastalıklar çocuğunuzun ateşini yükseltebilir. Bronşit ve idrar yolu enfeksiyonu çocukluk çağında yapılan bazı aşılar ateşli havale nedeni olabilmektedir. Genellikle ateşli havale vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıktığı zamanlarda olur. Bu gibi durumlarda hemen doktorunuzu aramayı ihmal etmeyin. Ateşli havalenin beyne zararı olmadığı, zekayı ve okul başarısını olumsuz yönde etkilemediği bilinmektedir.

Havale Sırasında Yapmamanız Gereken 5 Şey 6

Havale sırasında yapmamanız gereken 5 şey vardır. Bunlar;

Havale nöbetleri görüntü itibariyle korkutucu olmakla birlikte ateşli havale genellikle kendiliğinden sonlanmaktadır. Bazen uzun sürebilir fakat genelde kısadır. Böyle bir nöbet geçiriliyorsa kesinlikle ebeveynin sakin olması gerekmektedir.

1.Çocuğunuzun ağzında bir şey olmadığını biliyorsanız ve dilinide ısırmamış ise çenesiyle kesinlikle uğraşmayın, hiç dokunmayın. Dilin geriye kaçtığı ve nefes borusunu tıkayacağı gibi bir durum söz konusu değildir.

2.Çocuğunuzun kol ve ya bacaklarını hareket etmemesi için tutmamalısınız. Ani bir hareket ile kas yırtılmaları ve ya kemik kırılmalarına neden olabilirsiniz. O yüzden hareket halinde ise bırakmalısınız.

3.Çocuğunuzun ferahlaması gibi bir düşüncesi ise ellerine, yüzüne su ve ya kolonya gibi bir şey kesinlikle sürmeyin. O sırada yanlışlıkla kolonya gözüne de kaçabilir.

Havale Sırasında Yapmamanız Gereken 5 Şey 7

4.O sırada ağızdan hiç bir şey vermeyin. İlaç ve ya su verilmemelidir. Çocuğun boğulmasına neden olabilirsiniz.

5.Çocuğu kendisine zarar vermeyecek şekilde yan yatırın. Ağzından salya akıyorsa düz bir şekilde yatmaması gerekir. Yan yatması salyanın akmasını sağlar. Çocuğunuzun o sırada ateşi olduğu için üzerindekileri inceltin.

Çocuğunuz için sürekli ateş düşürücü kullanmayın. Genellikle uzun süreli koruyucu tedaviye gerek kalmaz. Nöbet geçirecek diye düzenli ateş düşürücü ilaç kullanmak doğru bir düşünce değildir. Kullandığınız ilaçların yan etkisi olabileceğini unutmayın. Her durumda önelikle doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz bazı durumlarda ateşli nöbete karşı ilaç kullanmayı önerebilir. Hatta bazen bazı özel durumlarda doktorunuz günlük ilaç kullanmayıda önerebilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir