Hayvanlarla Büyüyen Çocuklar 1

Ebeveynler için sorun oluşturan konulardan biri de çocuk olduktan sonra evde bir hayvan beslemektir. Fakat uzmanlar, hayvanların çocuk gelişinini olumlu yönde geliştirip hızlandırdığını söylemekte. Yazımızda hayvanlarla büyüyen çocukların gelişimleri hakkında bir takım bilgilerden bahsettik.

Çocuklarınıza Sevgiyi Öğretin

Aslında çocuklara sevgiyi öğretmenin en güzel yolu hayvan beslemektir. Evde ve ya bahçede besleyeceğiniz bir hayvanınızın olması çocukların gelişimine olumlu yönde katkıda bulunur. Çünkü sevginizi verebileceğiniz bir sevgi nesnesidir. Hatta arkadaş bile olur hem size hem de çocuğunuza. Koşulsuz sevgiyi tatmak demektir. Bunların yanında özellikle çocukların hem psikolojik hem de gelişimsel bazı ihtiyaçlarını karşılar.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz daha önce yazmış olduğumuz Çocuğunuza sevginizi göstermenin yolları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Evcil hayvan denince akla ilk olarak; kedi, köpek, kuş, balık, tavşan ve hamster gelir. Bu hayvanların bazılarını doğadan, barınaklardan bazılarını da evcil hayvan mağazalarından temin edebilirsiniz. Evde besleyemeyeceğimiz fakat çocuklarımız sevdiği hayvanlarda vardır. Bunlardan bazıları; at, tavuk, ördek, koyun, inek… Çocuğunuzun ürktüğü bir hayvan tercih etmek yerine, seveceği bir hayvanı edinmek daha yararlı olur.

Köpekler; ihtiyaçlarının en anlaşılır biçimde ifade edebilen, sevecen, sadık, dost canlısı, oyun arkadaşı olabilen, hareket olması sebebiyle çocukların psikomotor gelişimine en katkıda bulunacak evcil hayvanlardır.

Hayvanlarla Büyüyen Çocuklar

Kediler; bakımı köpeklere göre daha kolay olan, sevimli, genellikle kendi halinde, dingin ve sakin evcil hayvanlardır. Bu yüzden hareketli çocuklar için önerilmektedir.

Kuşlar ve balıklar; ilk evcil hayvan deneyimi olacak olanlar için önerilir. Bakımları oldukça kolay olan kuşlar ve balıkları çocuklarınız besleyebilir ve görece daha az sorumluluk gerektirirler. Çocuklarınıza sevgiyi ve hatta paylaşmayı öğretmenin en güzel yolu evcil hayvan beslemektir. Küçük yaştan itibaren çocuklara hayvan sevgisini aşılamak gerekir. Ayrıca çocuklara ölümü anlatmanın da güzel bir yoludur. Onu kaybettiğinde yaşanılan duygular, üzüntüler ve anılar çok kıymetlidir.

Hayvanlarla Büyüyen Çocuklar

Hayvanlarla büyüyen çocuklar daha dışa dönük olurlar. Ayrıca hayvanlarla büyüyen çocuklar daha sorumluluk sahibi olurlar.

Hayvan Sahiplenmeden Önce Düşünmeniz Gerekenler

Çocuklar etraftan ve ya filmlerden gördükleriyle size gelerek hayvan sahibi olmak istediklerini söylerler. Evcil hayvan edinmek için bir yaş sınırı yoktur. Çocuğunuz için her yaşta evcil hayvan edinebilirsiniz. Öncelikle düşünüp kendinize sormanız gerekenler;

  • Bu hayvan için eviniz uygun mu ?
  • Çocuğunuz bir hayvanı olmasına hazır mı ?
  • Hayvanın günlük bakımını ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek misiniz ?
  • İşiniz çıktığında ve ya tatile gittiğiniz zaman ona kim bakacak ?
  • Onu ve sevgi ve şefkatle kucaklayabilecek misiniz ?
  • Yeterli zaman harcayabilecek misiniz ?

Kendinize bu soruları sormalısınız. Çünkü anlık bir karar alarak hayvana bakamayacaksanız bu hem sizin hem de hayvan için kötü olur. Çocuğun anlık hevesi için de evcil hayvan alınmamalı.

Hayvanlarla Büyüyen Çocuklar

Hayvanlar Büyüyen Çocuklar Sorumluluk Sahibi Olur

Hayvan beslemek bedensel ve ruhsal olarak insanı doyurur. Çocuklara sorumluluk sahibi olmayı öğretir. Ayrıca merhamet, duygusal olmayı, şefkati ve sevgiyi öğretir. Oyun arkadaşı olur. İletişim becerilerini geliştirir. Empati kurmasını sağlar. Ebeveynlerini paylaşmayı öğretir.

Bazı çocuklarda zaten hali hazırda evcil hayvan olan bir evde doğuyor ve ya bazı çocukların hayvan fobileri olabilir. Çocuklarda en sık rastlanan köpek korkusu. Eğer ebeveyn olarak hayvanlara öncelikle siz şefkatle ve sevgiyle yaklaşırsanız çocuğunuza da bunu aşılamış olursunuz. Yani çocuğun yanında; o köpek ısırır , kedi seni tırmalayabilir derseniz hayvan fobisi oluşabilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir