İşitme Problemi Yaşayan Çocuklar 3

Çocuklarda gizli kalan işitme kayıpları dil gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesine ve okul dönemininde de başarısız olmasına neden olabiliyor. Çocuğunuz etrafındaki yaşıtları gibi konuşmayı öğrenmemişse ve doğru sözcükleri bulamıyorsa kendisini toplumdan soyutlamak isteyebilir. İşitme bozuklukları çocuklarda gelişimi ve büyümeyi gerileten durumlardan biridir. Erken  dönemde geç kalınmadan tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bebeklik döneminden itibaren dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Ebeveynler çocuklarını iyi gözlemlemeliler. Bu gibi problemler çocuğun okul hayatından normal yaşantısına kadar bir çok durumu etkilemektedir.

Nedenleri Nelerdir ?

Çocuğunuzun büyüme çağında iken sıklıkla işitme kaybına yol açabilecek bir çok neden ile karşılaşabileceğini biliyor muydunuz ? Bunlar; çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlar, kulakta su birikmesi, annenin hamile iken geçirdiği kızamıkçık ve herpes gibi enfeksiyonlar veya doğumdan sonra geçirilen kabakulak, menenjit, su çiçeği gibi hastalıklar çocuklarda işitme kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca diğer bir sebep ise akraba evlilikleridir. Kulak kiri bile işitme kaybına neden olabilmektedir.

İşitme problemlerinin en çok görülen nedeni ise kulakta sıvı birikmesidir. Orta kulak enfeksiyonu geçirilmişse eğer bu kişi de daha çok rastlanır. Orta kulakta efüzyon adı sevilen sıvı oluşur. Kulakta sıvının uzun süre kalması ise zaman içinde zardın incelmesine neden olmaktadır. Zar inceldiği zaman orta kulaktaki kemikçiklere yapışarak onları aşındırması hayatın ilerleyen döneminde kalıcı işitme kayıplarına neden olabilmektedir.

İşitme Problemi Yaşayan Çocuklar 4

Bu problem konuşma ve lisan gelişimini etkileyen en önemli faktördür. Hayatın ilk iki yılı lisan gelişimi için en önemli zaman dilimidir. Bu durum bazen çocuğunuzun sinirli olmasına bile neden olabilir. Konuşamamak çocuğunuzun her açıdan geri kalmasına sebep olur. Konuşulan kelimeleri anlamama gibi problem doğar. Hatta sonradan bile ortaya çıkabilir. İyi duyamayan bir çocuk dil gelişimi henüz yeterli olmadığı için sözcükler arasındaki boşlukları kendi beyninde çözümleyip dolduramaz. Fakat artık günümüzde bu sorunların çoğu önlenebilmekte ve erken tanı ile tedavi edilebilmektedir.

Tedavisi

Erken teşhis her şeyde olduğu gibi kulak problemlerinde de oldukça önemlidir. Eğer çocuğunuz kuğanın ağrıdığını, sizi çok iyi duyamadığını söylüyorsa hemen gecikmeden bir doktora götürmelisiniz. Doktor duyma testi gibi bazı testler yapabilir. Erken teşhiste kulak zarına uygulanan tüp takılması, sorunu büyümeden kolaylıkla çözer. Tüp kulak zarına konuluyor ve orta kulak ile dış ortam arasındaki basıncın dengelenmesini sağlıyor. Kulaktaki negatif basınç ortadan kalkınca orta kulaktaki enfeksiyonda düzelir. Hücreler tekrar normal işlevini yapmaya başlar. Tedavi için konulan tüp bir süre sonra kulak zarında kendisi çıkar. Orta kulaktaki sorun büyük oranda tedavi olur çocuğunuz normal duyma becerisine tekrar kavuşarak, sağlam bir kulak zarına sahip olur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir