İştahsız Bebekler , Bebeklerin İştahı Nasıl Açılır ? 3

Bebeklerde sıkça görülen iştahsızlık problemi çoğu anneyi üzen durumlardan biridir. Anneler bebeklerinin yeterince doymadıklarını düşünürler bir de üstüne bebek iştahsız olur ve yediklerini de kusuyorsa bu durum özellikle anneler için daha endişe verici hale gelmeye başlar. Fakat bebeğinizin iştahsızlığının tam da bu yüzden olduğunu söylesek.. Bebeğinizin iştahsızlığının sebebi siz olabilirsiniz. Anne ve bebek arasındaki bağda kırılmalar meydana geliyor ve iştahsız bebekler oluyor. Bebeklerin İştahı Nasıl Açılır ? İştahsız bebeklerin hastalıklara bağlı olan iştahsızlıkları hakkında tüm cevapları bulabilirsiniz.

İştahsızlık bebeklerin bir kaç nedene bağlı gelişen iştahsızlıkları şöyledir; tatil, hava değişimi, ev değişikliği, anne ve babadan ayrılma gibi sebeplerden dolayı bebek iştahsızlaşabilmektedir. Bunlar en masum sebeplerdendir. Bebeklerde görülen iştahsızlık problemi genellike yaygın olarak görülsede bazen altında yatan nedenler hiç masum olmayabilir.

Bebeklerin İştahı Nasıl Açılır ?

Bir çok faktöre bağlı olarak çıktığı gibi yine bir çok faktöre engellenebilmektedir. Anne ve baba olarak size düşen görev gereksiz kaygılarınızdan kurtulmaktır. Öncelikle çocuğum aç, yemek yetmemiştir gibi kaygılarınızı bir kenara atmalısınız. Odaklanmanız gereken nokta ise iştah problemlerini çözeceğiniz noktalardır.

 1. Öğünler düzenli olarak belirlenmelidir. Öğün arasında ise abur cubur gibi iştahını kesecek besinler verilememesine dikkat edilmelidir.
 2. Bir öğünde verdiğiniz yemeği reddettiyse farklı bir besin deneyin. Onu da yemiyorsa bir sonraki öğüne kadar bir besin vermeden bekleyin.
 3. Yemeği yemek masasında ve mutfakta yemeyi tercih edin ve bebeğinizin dikkatini dağıtacak telefon, tablet, televizyon gibi şeyler ile ilgilenmesine izin vermeyin.
 4. Süt ve süt ürünleri, yumurta, et, balık ve tahıl gibi çocuğun gelişimine katkısı olan besinler çok önemlidir. Bebeğiniz 10 aylık olduğunda beraber yemek masasında oturarak beraber yemek yiyin. Sizinle beraber bir birey gibi yemek yemesini gösterin. Önceleri anne olarak bebeğinize yardım edin ve tabağına yiyeceklerini koyun.
 5. Yemek yedirmek için hiç bir zaman bebeğinize baskı yapmayın ve doymuşsa yemeye zorlamayın.
 6. Bebeğinizi uykusundan uyanır uyanmaz yemek yemesi için zorlamayın.
 7. Besin değeri yüksek olan sağlıklı besinleri sevdiği yiyecekleri bebeğinize yedirin.
 8. Yemekleri küçük dokunuşlar ile çekici hale getirerek bebeğinizi şaşırtın.
 9. Sağlıksız besinlerden uzak durun.
 10. Bebeğinizin porsiyonlarına dikkat edin.

İştahsız Bebekler , Bebeklerin İştahı Nasıl Açılır ? 4

Hastalıklara Bağlı Olan İştahsızlıklar

Bebeğinizde uzun süredir devam eden ve sizi endişelendiren bir iştah problemi varsa çoğu yemeği yemek istemiyorsa hemen en kısa sürede zaman kaybetmeden bir doktora görünmesinde fayda vardır. Basit bir problem olarak görülebilecek iştah problemleri bazen daha ciddi bir tabloya dönüşebilir.

 • Anemi (kansızlık)
 • Hipotiroidi
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Bağırsak parazitleri
 • Vitamin eksikliği
 • Konjenital kalp hastalıkları
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir