Karanlık Korkusu İle Başa Çıkmak 3

Çocukluk döneminden beri başlayan korkuların başında gelen Karanlık Korkusu çocukların ruh sağlığını etkileyen korkulardan biridir. Korku süreci yöntemi ve karanlıktan korkan çocuklar için yapabilecekleri, bu korkuyu nasıl yenebileceğini yazımızda sizler için araştırdık ve derledik.

Ebeveynlerin yanlış tutumları çocuklarının korkularının ileriki yaşlara taşınmasına yol açabilmektedir. Çocukluk döneminde başlayan korkular doğru bir şekilde yönetilmelidir. Bu yüzden ebeveynlerin tutumları oldukça önemlidir. Bazı ebeveynler çocuklarının Karanlık Korkusu olduğu halde odalarına küçük bir lambacısını açık bırakırlar. Fakat çocuğunuzda karanlık korkusu yoksa bunu yapmanıza gerek yoktur. Çünkü bu davranışı yaptığınız taktirde çocuk karanlığın korkutucu bir şey olduğunu düşünür. Korkmuyorsada zamanla korkmaya başlar. Bir başka durum ise gece lambasının yaymış olduğu gölgelerdir. Bazı çocukların hayal gücü oldukça geniştir. Çocuklar bu gölgeleri bazı yaratıklara benzeterek korkabilirler. Tamamen karanlık bir odada uyumak sağlık açısından da daha yararlıdır. Çünkü tamamen karanlık bir odada daha kolay bir şekilde uykuya geçeriz.

Aileler öncelikle “çocuğum karanlıktan korkar, gece lambası yakmalıyım” endişelerinden kurtulmalılardır. Eğer çocuğunuz size karanlıktan korktuğunu söylüyorsa o zaman odasına bir gece lambası takabilirsiniz. Bu yüzden çocuklarda karanlık korkusu bazen ebeveynlerin endişelerinden doğabilir.

Karanlık Korkusu İle Başa Çıkmak 4

Karanlıktan korkan bir çocuk akşam saatleri uyumadan önce karanlık odaya gitmekten çekinir ve tek başına gitmek istemez. Yanında bazen sizide çağırabilir. Uyku saati yaklaştığında ise tek başına yatmak istemediğini size belli eder. Bazen uyumamak için bahaneler uydurabilir. Karanlık korkusu ile birlikte çocuğunuzun ruh halinde bazı değişimler gözlemlenir. Örneğin karanlıktan korkan sakin yapıdaki bir çocuk bu korkunun tetiklemesi ile birlikte daha hırçın ve huzursuz bir hale bürünebilir. Ebeveyn olarak karanlıktan korkmamaları gerektiğini onlara öğretebilirsiniz.

Karanlık Fobisi Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır ?

Karanlık Korkusu olan çocuğunuz bu korkusu ile nasıl başa çıkabilir ? Öncelikle sorun bir anda ortadan kalkmayacaktır. Zaman geçtikçe düzelir. Çocuğunuza her daim yanında olacağınız mesajını vermelisiniz.

 • Çocuğunuzun korkularını görmezden gelmemeli ve küçümsememelisiniz.
 • Korkularının kaynağını birlikte araştırmalısınız.
 • Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun korkuları ile ilgili gözlem yapmalı ve nasıl yaklaşmanız gerektiğini bulmaya çalışmalısınız.
 • Çocuğunuzu azarlamadan ve ısrar etmeden korkularını anlatmasına izin vermelisiniz.
 • Çocuğunuzun korkusu ile dalga geçmemeli ve onu küçük düşürecek şekilde başkalarının yanında anlatmamalısınız.
 • Çocuğunuz korktuğu anda onun yanında olmalısınız.
 • Yanında olacağınız mesajını ona vermelisiniz.
 • Çocuğunuzun aklına korku öğelerinin yerleşmesine neden olmamak için korkunç videolar ve ya filmler izlemesine müsaade etmeyin.
 • Özellikle uyumadan önce korkutucu hikayeler anlatmak yerine güzel sohbetler edin.
 • Karanlıktan korkuyorsa odasına gece lambası takın.
 • Korktuğu şey ile ilgili onu bilgilendirmelisiniz.
 • Eğer çocuğunuz bir müddet sizin onun yanınızda kalmasını istiyorsa çocuğunuz uykuya dalana kadar onun yanında kalın.
 • Çocuğunuz uykuya dalana kadar ona Hikaye kitaplarından masallar, hikayeler anlatabilirsiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir