Kardeş Kıskançlığı Nedir ? Çocuklar Neden Şikayet Eder ? 3

Ebeveynler çocuklarının kardeşi olmasını ve çocuğunun kardeşi ile birlikte büyüyerek paylaşımcı yetişmesi gerektiğini düşünür. Fakat evin ilk göz ağrısı için daha ikinci çocuk doğmadan her şey değişir. Hemen hemen her çocuk henüz kardeşi ile tanışmadan kıskançlıklara ve şikayetlere başlar. Ebeveynlerinin dikkati hep üzerinde olsun ister. Kardeş kıskançlığı ve çocuklarınızın şikayetlerinin altına yatan sebepleri ve çözüm yollarını paylaşacağız.

Kardeş kıskançlığının en büyük belirtisi genellikle çocuğunuz ilgiyi kendi üzerine çekmeye çalışacaktır. Ebeveynlerini kimse ile paylaşmak istemezler. Hatta bu durum annenin hamilelik döneminde başlar. Çocuk genellikle annesinin sevgisini sınamak için olmadık isteklerde bulunur ve bunları yerine getirmeniz için ağlar. Aileye yeni bir birey katıldığında ise çocuk artık sevilmediğini ve ya artık ebeveynlerinin kardeşini daha çok sevip yalnızca onunla ilgileneceklerini düşünür. Kaybettiği ilgiyi geri kazanmak için en ufak bir şeyde bile huysuzluk yapar.

Çocuklarda kıskançlık, çocuğunuzun hem ruhen hem de fiziken etkilenmesine sebep olur. Bazı çocuklar bu duyguyu daha yoğun yaşarken bazıları ise hem intikam alma hem de kardeşini koruma ve sevme duygusunu taşır. Çocukların çoğu belli etsin ve ya etmesin kardeşlerini kıskanırlar.

Ebeveynler Ne Yapmalı ?

Bu durumda ebeveynler çocuğa “sen artık abla/abi oldun” gibi ifadeler kullanmamalılar. Kıskançlık duygusu beslediği için çocuğunuzu asla azarlamamalı ve suçlamamalısınız. Bebek daha dünyaya gelmeden ebeveynler çocuğuna kardeşin ne demek olduğunu anlayabilecekleri bir dille anlatmalılar. Annenin bebekle ilgilendiği zamanlarda boşluğu baba doldurmalıdır. Kardeşler büyüyüp aralarında tartıştıkları zaman müdehale etmemelisiniz. Problemi aralarında çözmelerine izin vermelisiniz.

Kardeş Kıskançlığı Nedir ? Çocuklar Neden Şikayet Eder ? 4

Çocuklar Neden Şikayet Eder ?

Çocuklar bazen kardeşleri ve ya arkadaşları için “oyuncağımı aldı” ya da “onunla daha fazla ilgileniyorsun” gibi şikayetler ederler. Genellikle buna ebeveynlerinin ne kadar yanlarında olduklarını ve onları ne derece koruyup kolladıklarını anlayabilmek için başvururlar. Çocuklar genellikle ebeveynlerinin dikkatini çekebilmek için şikayetlerde bulunurlar. Ayrıca sizden gördüğü şikayet durumlarını da çevresine yansıtabilir. Çünkü çocuklar ebeveynlerini idol alırlar ve sizin aynanız gibi, sizden gördüklerini yansıtırlar.

Çocuklarınızın kardeşleri ve ya arkadaşları için bildirdikleri şikayetleri “ilgi çekmek için yapıyor” diye düşünerek görmezden gelmeniz oldukça yanlıştır. Çocuğunuzu dinlemeli ve problemi nasıl çözmesi gerektiği konusunda onu yönlendirmelisiniz. Eğer çocuğunuz kardeşi ve ya arkadaşları ile bir tartışma yaşamışsa öncelikle onu sakinleştirmeye çalışın. Şikayet durumunda çocuğun problemini çözmek yerine ona kendi çözümünü üretmesi için destek olunmalıdır. Unutmamalısınız ki, çocuğunuzun yaşadığı problemler onu ilgilendirir ve sorunu kendisi çözmelidir. Sorunu kendisi çözemeyen çocuğunuza çözüm önerileri sunabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir