Katı Besinlere Geçiş 1

Katı besinlere geçiş ailelerin en çok zorlandığı dönemlerden biridir. Peki bu dönemi en kolay şekilde nasıl çözebiliriz?

Bebeğin ilk altı ay boyunca anne sütünden başka hiçbir besine gereksinimi yoktur. İzleyen dönemde, gereğince beslendiği bir öğünden sonra bile daha mama istediğini, doymamış olduğunu göreceksiniz. Giderek günlük öğün sayısını arttırmanız bile gerekebilir. Artık katı besinlere geçme zamanı gelmiş demektir. Bebek beslenmesinde sizin için artık yeni bir dönem başlıyor. 6 aylık bebek beslenmesi ile katı gıdalara geçiş yapıp 7. ve daha sonraki aylarda bebek menüsünü çeşitlendirmelisiniz. Bir kez katı besinleri tattıktan sonra her öğünde aldığı katı besin miktarı yavaş yavaş arttırılmalı, iki yaşına dek uygun katı besinlerle birlikte emzirilmelidir. Yeni besinlere başlarken olabildiğince çok çeşitli seçenekler sunarsanız, zengin çeşitli beslenmeye alışır ve yeni tatlara karşı tepki göstermez, ilerde görülebilecek ‘mızmızlık’ dönemini daha kolayca atlatabilirsiniz. Kendinize aylık bebek beslenme programı yaparak mevsimine uygun sebze ve meyve kullanmalısınız. Bebek beslenme programı sayesinde işleriniz daha kolaylaşır. Bebeğinizin istediğince yemesine izin verin. Hiçbir zaman zorlamayın, bırakın yemeğin tadını çıkarsın, kendi kişiliğini oluştursun.

Katı Besinlere Geçiş 2

 

Katı besinlere geçiş için neden bekliyoruz?

Eskiden daha çok küçük bebeklere bile yiyecekler püre yapılıp verilirdi. Oysa bugün biliyoruz ki katı besinler küçük bebeklerin sindirim sistemine hiç uygun değildir. Bağırsakları ve böbrekleri yalnızca anne sütünü kaldırabiliyor. Katı besinler vermek için en azından altı aylık olmasını beklerseniz bebeğinizin alerji, sindirim güçlüğü, kabızlık ya da ishal gibi hastalıklara yakalanma olasılığı azalır.

Küçük bebekler yiyeceği ağzında kolay kolay çevirip yutamaz; baş denetimleri de pek zayıf olduğundan yarı katı besinleri yedirirken bile onları yerinde tutmak, yutmalarını sağlamak hiç kolay değildir. Bebek altıncı aya eriştiğinde ,destekle de olsa sandalyede oturabilir, kaşıktan aldığı besin, yutabilir. Ağzında daha bir iki diş bile olsa , diş etleri sertleşmiştir ; çiğneyebilir. Yedi aylıkken doyduğunu anlatmak için başını öte yana çevirir.

Değişik tatlar , değişik seçimler

Yiyeceklerin hem tadı ve kokusu hem de ağızda bıraktığı duygu, anne sütünden ve hazır mamadan değişiktir. Üstelik bunlar bebeğin ağzına şırıl şırıl akmak yerine lokma lokma gelir. Başlarda bebeğiniz yemeklerini geri çevirip tükürürse kaygılanmayın. Yemeği ile oynamasına izin verin. Dişleri çıkarken eline kemireceği yiyecekler verin. Bu sayede katı besinlere geçiş dönemini çok daha kolay atlatacaktır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir