Bebeklerde beslenme, Keçi Sütü Mü ? İnek Sütü Mü ? 1

Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekir. Sonrasında en çok tartışılan konulardan biri keçi sütü ile inek sütü arasındaki tercih meselesidir. Bebek beslenmesi nasıl olmalı ? Çocuklar için keçi sütü mü , inek sütü mü daha faydalı ?

Günümüzde anne sütünün bebek beslenmesinde önemi sayısız bir çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Bir anne bebeğinin en iyi besini alması ve sağlıklı gelişmesi için elinden gelen her şeyi yapar. Bütün bebekler için en ideal besin ilk olarak annesinin sütüdür. Anne sütü en az ilk 6 ay mutlaka verilmelidir. Hatta 1 yaşına kadar emzirmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için daha faydalı ve sağlıklı olur.

Anne sütünün sağlık açısından bir çok faydası vardır. Bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar. Bebeği astım, alerji, obezite, diyabet gibi hastalıklardan da korur. Ayrıca anne için de faydası var. Doğum sonrasında rahim kanama, meme ve yumurtalık risklerini azaltıyor. Çocuğunuz il 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra, ek gıdalar ile birlikte 2 yaşına kadar yine anne sütü verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz sütü sevmiyorsa önerebileceğim bir takım tavsiyeler var. Çocuğa 5 Adımda Sütü Sevdirmek için yapabileceklerinizi daha önceki aynı başlıklı yazımızda anlattık. Linke tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Sütün Faydaları

Süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, hamileler ve emzirenler için gerekli olan birçok besinleri dengeli olarak içinde bulundurur. Vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Çocuğunuza sütü erkenden sevdirmeye çalışın. Süt, özellikle bebeklerin alması gereken vitamin ve minerallerin bir çoğunu temin eden bir gıdadır. Protein, karbonhidrat, yağ grubu, minerallerden ise; potasyum, çinko ve vitaminlerden; A, B, D, E ve K vitaminlerini içerir. Büyümeyi ve gelişmeyi destekler. Dişleri korur, çürük oluşmasını engeller. Hücre doku ve oluşumunda rol oynar. Sindirim sistemini düzene sokar. Beyin gelişiminde oldukça faydalıdır. Kemikleri sertleştirerek güçlendirir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Her gün süt içen çocuklar, sütü az içenlere göre daha uzun boyludur. Düzenli bir şekilde günde en az 1 bardak süt çocukların; problem çözme, konsantrasyon, dikkat ve zihinsel yetenekleri açısından sütü içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olur. İlkokula giden çocuğun günde en az 400 ml süt içmesi gerekir.

Bebeklerde beslenme, Keçi Sütü Mü ? İnek Sütü Mü ? 2

Keçi Sütü Mü ? İnek Sütü Mü ?

Özellikle so dönemde sıkça tartışılan konularan biridir. Keçi yavrusunun büyüme hızı, insan yavrusunun büyüme hızına daha yakındır. Keçi sütü; anne sütüne yakın protein, vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Bu yüzden inek sütü mü yoksa keçi sütü mü ? diye çok tartışılır.

  • Keçi sütü, inek sütüne kıyasla daha fazla kalsiyum, B6 vitamini, A vitamini, selenyum ve niasin içerir.
  • Keçi sütünün sindirimi daha kolaydır.
  • Keçi çiftliklerinde yetiştirilen keçilerde antibiyotik kullanılmaz.
  • İnek sütü, keçi sütüne göre 5 kat daha fazla vitamin, B12 ve 10 kat daha fazla folikasit içerir.
  • Yalnızca keçi sütü alan çocuklarda B12 ve folikasit eksikliği gelişebilir.
  • İnek sütü proteinlerine alerjisi olan çocuklar için inek sütü yerine keçi sütü ile beslenmesi tavsiye edilir. Fakat alerjiye neden olan protein keçi sütünde de bulunmaktadır. Bu yüzden keçi sütü bu proteine alerjisi olan kişilere bir alternatif olamaz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir