Kepçe Kulak Tedavisi Artık Çok Kolay 1

Kepçe Kulak çocukların yaklaşık % 5’inde görülmektedir. Bu anatomik bozukluk çocukların yaşlarının ilerlemesi ile birlikte ruhsal durumunu bozar. Kepçe kulak ameliyatı artık çok basit bir şekilde yapılmakta. Her yaştaki kişiler daha simetrik kulaklara kavuşabilirler.

Kepçe kulak nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kulak kıvrımlarının yeterince oluşmaması sonucu kulaklar başın her iki yanında dışarıya doğru çıkık bir şekilde konumlanırlar. Bu görünümde bir çok kişiyi rahatsız eder. Eğer ailede kepçe kulak rahatsızlığıda birisi varsa çocuklarda kepçe kulak görülme ihtimali de yüksektir. Bu rahatsızlık genel olarak fonksiyonel ve işitsel bir bozukluğa yol açmaz. Genellikle rastlanan kepçe kulaka sorunlarda herhangi bir işitsel sorun görülmemiştir.

Eğer çocuğunuz ve ya anne ve baba olarak siz görüntüsünden çok rahatsız oluyorsanız, çevresindeki arkadaşları tarafından dalga geçiliyor ve alay konusu oluyorsa, çocuğunuzun ruhsal durumunu etkiliyorsa ameliyat olması en doğru karar olacaktır. Bir psikolog ile birliktede çocuğun kepçe kulak ameliyatı olup olmaması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Kepçe Kulak

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalıdır ?

Çocuk üç yaşına geldiğinde kulak kepçesi etkin erişkin büyüklüğünün &85’ine ulaşmaktadır. Ameliyatı için tercih edilen tedavi yaşı kulak gelişiminin tamamlandığı yıl yani ilkokul başlamadan önce 5 buçuk 6 yaşlarında tedavi yapılabilmektedir. Olabildiğince erken yaşta çocuğun tedavi edilmesinin en büyük nedenlerinden biride okul döneminde başka çocuklar tarafından dalga geçilmesini önlemek bu yüzden özgüveninin kırılmasına ve kendini mutsuz hissetmesinin önüne geçmektir. Kızlar saçları ile bu rahatsızlıklarını bir nebze olsun gizleyebiliyorlar, erkek çocukların böyle bir şansı yok. Fakat ne olursa olsun kız ve ya erkek çocuklar için okula başlamadan önce bu rahatsızlığın tedavi edilmesi onların ruhsal sağlığı için çok önemlidir. Çocukların ruhsal durumlarının etkilenmemesi için ilkokula başlamadan önce yapılması önerilir. Ancak ülkemizde çoğu anne ve baba korumacı tutumlarından dolayı çocuklarına kıyamaz ve ameliyatı genellikle yaptırmazlar. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı olan büyük çocuk ve erişkinler sayısı az değildir. Fakat erken yaşta ameliyat yapılması çocuğun hem ruhsal durumunu daha iyi yapar hem de yumuşak olan kıkırdaklar daha kolay bir şekilde şekillenir. Böyle pek çok yöntem mevcuttur. Yöntemlerden bazıları ise; kulak arkasında bir kesik yapılır, kulak kıkırdağının ön tarafı özel bir alet ile çizilerek zayıflatılır, dikişlerle katlantı oluşturulur, dikişler ile kulak kepçesi kafaya kafaya dikilir ve geriye yatırılır. Bu yöntemin avantajı izin kulak arkasında kalması ve kıkırdağın kesilmemesidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir