Kistik Fibrozis Yenidoğan Belirtileri Nelerdir ? 1

Bebeğinizi öptüğünüz zaman tuzlu bir his geliyorsa bu bir hastalığın habercisi olabilir. Dokunmaya bile kıyamadığınız bebeğinizin hafif bir hapşırmasında bile içiniz gider ve endişelenirsiniz. Genellikle genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir hastalık olan kistik fibrozis ter bezleri, pankreas, bağırsak, akciğer ve dış salgı bezlerinde görülen otozomal resesif kalıtım özelliğine sahip genler aracılığı ile oluşan bir genetik hastalıktır. Peki bu Kistik Fibrozis Yenidoğan Belirtileri nelerdir ?

Kistik Fibrozis Nedir ?
Vücuttaki salgı bezleri tarafından daha kalın mukus ve ter üretmesi şeklinde belirtisi olan bir hastalıktır. Hayati tehlikesi olabilen bir hastalıktır. Bazı durumlarda mukus sindirim yolunda ve ya akciğerlerde olabilir. Hatta karaciğer, pankreasda da birikebilir ve organ fonksiyonlarını olumsuz ektileyebilmektedir.

Kistik Fibrozis genellikle genetik bir hastalıktır. Ebeveynlerden çocuklara geçebilir.

Yenidoğan Bebeklerde Kistik Fibrozis Belirtilerini sizler için aşağıda listeledik.

 • Gelişim geriliği
 • Boy kısalığı
 • Zayıf olması
 • Balgamlı öksürük
 • Tekrar eden akciğer enfeksiyonları
 • Geçmeyen inatçı öksürük
 • Karında şişlik
 • Hırıltı sesi
 • Nefes darlığı
 • Burun kanalları iltihabı
 • Bağırsak tıkanması
 • Şiddetli görülen kabızlık kistik fibrozis yenidoğan belirtileri arasında yer almaktadır.

Genetik yollar ile geçen kistik fibrozis bebeğinizin vücudunda bir çok olumsuz etkiye sebep olabilmektedir. Pankreasta tıkanmalar, hırıltı, solunum yolu enfeksiyonları gibi durumlar yaratabilmektedir.

Kistik Fibrozis Yenidoğan Belirtileri

Bebeklerde Kistik Fibrozis

Bebeklerde akciğer, pankreas gibi organlarda enfeksiyon durumu söz konusu olur. Fakat çoğu çocukta hayati tehlikeye yol açan şey akciğerlerde biriken mukustur. Akciğerler fetüs ile birlikte gelişen son organlardır. Mukus ayrıca bebeğinizin zor nefes almasına neden olur. Sindirim sisteminde birikmesi yenidoğanın önemli bileşenleri işlemesini önler. Genellikle Kistik Fibrozis zayıf ve nefes alma problemleri olan bebeklerde daha sık görülür.

Tedavisinde ise henüz kesin bir tedavisinin olmadığı bilinmektedir. Günümüzde teknoloji çok gelişmiş olsa da henüz Kistik Fibrozis’e kesin bir çözüm bulunamamış olması üzücü. Eğer erken tanı ile hastalığın kontrol edilmesini sağlarsanız bebeğiniz daha iyi bir yaşam sürecektir. En yakın doktorunuza danışmanızı ve doktorun sağladığı tedaviyi uygulamanızı öneririz. Doktor genellike şu tedaviyi uygular; enfeksiyonlardan korunulmalı, balgam sökücüler, solunum fizyoterapisi ve sindirim enzimlerinin tedavisi ile beslenmenin düzenlenmesi sağlanılmalıdır.

Tanı konulması; tuz miktarının ölçülmesi ile oluşur. Ter testi tanı için en önemli testtir. Kolay ve acısız, ağrısız bir şekilde bebeğin koluna küçük saat gibi bir cihaz takılır ve ter toplanır içerisindeki tuz miktarı ölçülür. Tuz miktarının normal değerlerin üzerinde olması kistik fibrozis tanısı konulur. Her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken teşhis çok önemlidir. Kesin bir çözüm olmamakla beraber sebep olduğu diğer problemleri önleme ve de yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür. Bu durumda en önemlisi anne ve babaların çocuğundaki bu durumu erken farkederek bir hekime başvurmalarıdır. Sonrasında doktor muayene ederek tedavilerine başlayacaktır. Bu tedavi ömür boyu süreceğinden dolayı anne ve babalar sabırlı olmalıdır. Bu hastalıktan kesin bir şekilde kurtulmak mümkün değildir. Yapılan tedavilerdeki tek amaç bebeğin/çocuğun yaşam kalitesini ve yaşam süresini arttırmaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir