Kızamık Nedir ? Bebeklerde Kızamık Belirtileri Nelerdir ? 1

Kızamık Nedir ? Kızamık döküntü, ateş, öksürük ve kimi zamanda zatürre ve beyin yangısı gibi daha da ağır hastalıklara neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Yaygın aşılamanın yapıldığı ülkelerde çok ender görülür.

Kızamık İçin Evde Ne Yapılır ?

 1. Çocuğun ateşini düşürmeye çalışın ve bol bol sıvı tüketmesini sağlayın. Kedini kötü hissedip yataktan kalmak istemeyebilir.
 2. Gözleri acıyorsa soğuk suya batırılmış pamukla göz banyosu yapın. Parlak ışık çocuğunuzun gözlerine zarar vermez, ama odası loş olursa daha rahat eder.

Doktorunuz yapacakları ise bellidir. Doktorunuz tanıyı doğrulayacak ve çocuğunuz iyileşene dek gelişmeleri denetim altında tutacak, ortaya çıkabilecek yan etkilerin tedavisiyle ilgilenecektir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir ?

Belirtiler virüs alındıktan yaklaşık 10-14 gün sonra ortaya çıkar. 1. ve 2. gün; burunda akıntı, kuru öksürük, gözlerde kızarma, dulanma ve acıma ve gittikçe yükselen ateş.

3. gün; ağızda tuz topağına benzeyen küçük, beyaz lekeler

4. ve 5. gün; Önce alında kulak arkalarında hafifçe kabarık kırmızı döküntüler görülür. Daha sonra yüzün öbür bölümlerine ve vücuda yayılır. Bir iki gün sonra döküntüler ve öteki belirtiler kaybolur.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

 • Üç gün sonra döküntülerde iyileşme görülmezse
 • Aniden ateş yükselmesi
 • Çocuğun iyileşme başladıktan sonra yeniden kötüleşmesi
 • Kulak ağrısı
 • Solunumda güçlük ya da hırıltı

KIZAMIKÇIK NEDİR ?

Kızamıkçık eskiden çok yaygın ama düzenli aşamalardan sonra ender görülen bir çocuk hastalığıdır. Çok hafif geçirilen bir hastalık olduğu için çocuğun genel durumu gayet iyi olabilir. Gününü yatakta geçirmek istemeyebilir. Belirtileri virüsün alınmasından iki üç hafta sonra ortaya çıkar.

Çocuğunuzun ateşini günde en az iki kez ölçün. Gerekirse parasetamol şurubuyla ateşini ölçün. Çocuğunuzun bol sıvı almasını sağlayın. Özellikle ateşi yüksekse bol sıvı alması daha da önemlidir. Belirtileri ise; 1. ve 2. gün; hafif soğuk algınlığı belirtileri, hafif boğaz ağrısı, kulak arkasındaki, boynun iki yakınındaki ve ensedeki bezlerle şişme, 2. ya da 3. gün; önce yüzde başlayıp daha sonra aşağı doğru vücuda yayılan düz pembe renkte lekeli döküntüler, ateşin hafif yükselmesi, 3. ya da 5. gün; döküntülerde solma, genel durumda iyileşme, 6.gün; çocuğunuz normale döner, 9. ya da 10. gün; çocuğunuz artık bulaştırıcı değildir.

Kızamık

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Çocuğunuzda gecikmeye gelmez belirtilerden birini görürseniz hemen acil yardım çağırın. Çocuğunuzun kızamıkçığa yakalandığı kanısındaysanız en kısa zamanda doktorunuza danışın. Gebe bir kadınla karşılaşması olasılığı nedeniyle hastaneye götürmeden önce doktorunuzla görüşün. Doktor çocuğun kızamıkçığa yakalandığını onaylayacaktır, ama bu hastalığın tedavisi yoktur. Kızamıkçık gebelikte; çocuğu kızamıkçık bulaştırıcısı olduğu süre içinde gebe olabilecek kadınlardan uzak tutmalısınız. Kızamıkçık hafif bir hastalık olmasına karşın gebelikte kızamıkçık geçiren kadınların bebeklerinde kimi anomaliler görülebilir.

ALTINCI HASTALIK (ROSEOLA INFANTUM)

Küçük çocuklarda yaygınlıkla görülen altıncı hastalık genellikle hafif geçirilir. Yaklaşık iki üç gün süren yüksek ateşten sonra ciltte pembe döküntüler oluşur. Çoğu çocuk bu hastalığa iki yaşlarında yakalanır. Çocuğun ateşi 39 derece ya da üzerine çıkarsa doktorunuzu arayın. Çocuğu rahatlatmak için ateşini düşürmeye çalışın. Parasetamol ateşi kısa bir süre için düşürebilir. Çocuğun bol bol sıvı tüketmesini sağlayın.

BELİRTİLER

Belirtiler virüs alındıktan 5-15 gün sonra ortaya çıkar. 1. ve 4. günler arası; yüksek ateş, kimi zaman hafif soğuk algınlığı belirtileri ve öksürük, 4. ve 8. günler; ateş birden bire normale döner, başta ve gövdede pembe hafif kabarık döküntüler ortaya çıkar, döküntüler yok olur ve çocuğunuz normale döner.

GECİKMEYE GELMEZ BELİRTİLER

 • Gittikçe artan halsizlik ve baş dönmesi
 • Başağrısı ya da ensede sertleşme
 • Havale
 • Koyu kırmızı ya da mor renkli deri döküntüleri ortaya çıkarsa hemen acil yardım çağırın.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir