Krup Nedir ? Öksürük ve Göğüs Enfeksiyonları 1

Küçük çocuklarda görülen genellikle kuru gıcıklı öksürük, genellikle soğuk algınlığının bir belirtisidir. Ancak akciğer enfeksiyonu ya da kızamık gibi başka bir hastalığın erken belirtisi de olabilir. Şiddetli ve inatçı bir öksürük boğmacadan da kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı ya da gripal bir enfeksiyonun arından da akciğerler de hastalanabilir. Böyle bir durumda öksürüğün yanısıra soluk alıp vermede güçlük, balgam çıkarma gibi başka belirtiler de görülür. Küçük çocuklarda solunum yolları zaten dardır. Üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında, enfeksiyon nedeniyle daha da daralınca soluk alıp verirken hırıltı duyulabilir. Akciğer enfeksiyonu, ender durumlarda boğmaca ya da kızamığın bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Yazımızda da sizlere krup nedir nasıl tedavi edilir , bebeklerde öksürük nasıl geçer ? gibi bilgilerden bahsedeceğiz.

Akciğer Enfeksiyonunu Sık Sık Geçiren Çocuklar

Bir yaşın altındaki bebeklerde ve astım gibi uzun süreli akciğer hastalığı olanlarda akciğer enfeksiyonuna daha sık rastlanır. Sigara içen anne ve babaların çocuklarında akciğer enfeksiyonu sigara içmeyenlerinkine göre daha sık görülür. Çocuğunuz akciğer enfeksiyonuna sık yakalanıyorsa, bunun nedenini anlamak için bir dizi test yapılması gerekebilir.

Solunum: Çocuğunuz soluk aldığında hava soluk borusundan geçip broşlara oradanda akciğerlere gider. Havadaki oksijen akciğerlerde kan dolaşımına aktarılır. Kan bu oksijeni tüm vücuda taşır.

GECİKMEYE GELMEYEN DURUMLAR

 • Çocuğunuzun yüzünde, ağız çevresinde ve dilinde morarma varsa,
 • Soluk alıp vermesi sıklaştıysa,
 • Soluması odanın öteki tarafından duyulacak biçimde hırıltılıysa,
 • Soğuk algınlığı ya da grip geçirirken genel durumu birden bozulursa,
 • Aşırı derece uykusu varsa,
 • Konuşmaya bile hali yoksa hemen vakit kaybetmeden en yakın acil yardım hastanesine gitmelisiniz.

Krup Nedir

KRUP NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Krup hastalığı bir tür gırtlak enfeksiyonudur. Gırtlak mukozasında şişmeye neden olarak soluk alıp vermeyi güçleştirir. Krup nöbetleri daha çok geceleri gelir ve yaklaşık olarak iki saat sürebilir. Çocuğunuzda köpek havlaması gibi öksürük olabilir.

Krup Belirtileri

 • Soluk alıp vermede güçlük çekilmesi
 • Soluk alırken akciğerlerden ses gelmesi
 • Köpek öksürüğü (köpek havlaması) belirtiler arasında yer almaktadır.

KRUP TEDAVİSİ İÇİN NE YAPMALI ?

 1. Öncelikle sakin olun, çocuğunuza olabildiğince moral verin. Destek olun. Soluk alırken güçlük çeken çocuk korkup paniğe kapılabilir. Bu soluk almasını daha da güçleştirir.
 2. Odada sürekli kaynayan bir çaydanlık bulundurun ya da çocuğu banyoya götürün ve sıcak suyu açarak buhar oluşturup havayı nemlendirmeyi sağlayın. Nemli hava solunum yollarını yumuşatır ve solumayı kolaylaştırır.
 3. Çocuğunuzun arkasını yastıklarla destekleyin ya da kucağınıza oturtun ve bu şekilde daha rahat soluk alıp verecektir.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Çocuğunuz soluk alıp vermede zorlanıyorsa ya da çocukta krup olduğunu düşünüyorsanız hemen vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız. Doktor gerekli muayeneye yapacak ve tedaviyi uygulayacaktır. Doktorun yapacakları; doktor öncelikle çocuğunuzu muayene eder ve krupun yinelemesi durumunda ne yapmanız gerektiğini size söyler. Eğer nöbet şiddetliyse çocuğunuzu hasteneye yatırabilir. Çocuk hastanede dikkatle izlenir; krup tedavisinde kullanılan ilaçlar ve içe çekerek kullanılan bir ilaç da verebilir. Şiddetli bir nöbetten sonra çocuğun iyileşmesi birkaç gün sürebilir. Doktorunuza güvenmelisiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir