Küfreden Çocuklar

Çocuklar kimi zaman argo kelimeler kullanabiliyor hatta küfür edebiliyorlar. Bu gibi durumlarda aileler genellikle paniğe kapılarak çocuklarını susturmaya çalışıyor. Peki çocuklar neden argo sözcükler kullanmaya başlarlar ? Küfreden çocuklar ile nasıl başa çıkılır ? Yazımızda sizler için derledik.

En sık karşılaşılan şikayetlerden biride çocukların küfür etmesidir. Aileler çocukları küfretmeye başladıkları zaman paniğe kapılırlar. “Bu kelimeleri nereden öğreniyorlar ve şimdi ne yapmamız gerekiyor ? ” diye düşünürler.

Çocuklar duydukları ilk kelimeleri önce biriktirmeye başlarlar. Özellikle anne ve babalarından duydukları kelimeleri hafızaya atarlar. Yeterli gelişimsel olgunluğa ulaştıklarında ise kaydettikleri bu kelimeleri kullanmaya başlarlar. Ayrım yapmadan kaydettikleri bu kelimeler bir takım istenmeyen sözcükleri de içerebilir. Bu noktada ailenin çok dikkatli olması gerekir. Çünkü çocuklar kullandıkları kelimeleri ailenin ve çevrenin vermiş olduğu tepkiler ile o kelimeleri pekiştirip yerleştirebilirler ve ya unutabilirler. Örnek vermek gerekirse; çocuğunuz istenmeyen bir sözcük ve küfür öğrenmiş ve bu sözcüğü kullanmışsa sizin ona o an verdiğiniz tepki sakin bir şekilde o kelimeyi bir daha kullanmak yok diyerek onu uyarmak olmalıdır. Fakat gülerek ve ya kızarak bir tepki verirseniz çocuğunuz bu kelimeyi unutmayıp sıkça kullanabilir.

Küfreden Çocuklar İle Başa Çıkmak 1

Küfür toplumsal olarak hoş karşılamadığımız bir durumdur. Bu yüzden bu tarz argo kelimeleri çocuğunuzun ağzından duyan anne baba telaşa kapılır. Çoğu zaman tekrarlanmasından çekindikleri içinde çocuğu uyarır. Belki de küfrün yerleşmesine neden olan temel sıkıntılardan biri özellikle küçük yaştaki çocuklar için daha ne anlama geldiğini bilmeden kullandıkları bu kelimeye anne ve babasının verdiği tepkiyi görerek daha sık tekrarlayıp ilgiyi üzerine çekmeye çalışmalarıdır. Çocuğa kızmaktan ziyade güzel bir şekilde onu uyarmak gerekir.

Küfür ettiği için ona kızmanız ve ya bağırmanız işleri kolaylaştırmayacak aksine daha da zorlaştıracaktır. Bu yüzden çocuğunuz kötü sözcük kullanmışsa onunla özel olarak karşılıklı konuşmanız ve bu kelimenin iyi bir anlam içermediğini anlatmanız da fayda vardır.

Küfreden Çocuklar İle Başa Çıkmak 2

Çocuklar Bu Dönemde Neden Küfreder ?

Genellikle çocuklar dikkat çekmeyi severler. Küfretmelerinin çoğu sebebi de dikkat çekmektir. Çünkü zaten kullandıkları kelimenin anlamını bilmezler. Daha güçlü, popüler ve yetişkin gibi hisseder kendini. Büyümenin bir ispatı gibidir. Çocuğunuz çevresi de burada önemlidir. Eğer çocuğunuzun küfretme alışkanlığa sahip bir yakın çevresi varsa muhtemelen çocuğunuzda küfreder. Bulunduğu gruba ait hissetmek ve dışlanmamak bile argo sözcükler kullanabilirler.

Eğer çocuğunuz her türlü çabanıza rağmen öfkesine hakim olamıyor ve çevresine biriktirdiği öfkeyi adeta sürekli küfür ile kusuyorsa bir takım psikolojik sorunları olabilir. Bu durumda mutlaka bir profesyonelden yardım almanız gerekir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir