Kurdeşen Hastalığı ve Bebeklerde Cilt Sorunları 1

Kurdeşen hastalığı gibi küçük cilt sorunlarıyla çocuklukta sık sık karşılaşılır. Bunların çoğu kendi kendine hızla geçer, ama kimileri çok bulaşıcıdır, hemen tedavi edilmeleri gerekir. Döküntüler başka hastalıkların belirtileriyle birlikte görülüyorsa çocuğunuz bulaşıcı bir hastalığa yakalanmış olabilir. Dikkat etmelisiniz.

KAŞINTIYLA BAŞ ETMEK

Deri hastalıklarının çocuğunda kaşıntı olur. Kaşıma sonucu çatlakların mikrop kapmaması için kaşıntının önlenmesi gereklidir. Çocuğa pamuklu kıyafetler giydirin. Pamuklu kumaş, yünlüler ve başka kumaşlara göre daha az tahriş eder. Doktorunuza, cildi yumuşatıp rahatlatarak kaşınmayı önlemek için ne kullanabileceğinizi sorun. Çocuğun banyosuna bir avuç bikarbonat koyun. Kaşınmasını engellemek için geceleri tek parmaklı torba eldiven giydirin.

KURDEŞEN HASTALIĞI NEDİR ?

Kurdeşen (ürtiker olarak da bilinen bir hastalık) deride oluşan çok kaşıntılı, kırmızı kabartılardır. Bir iki saat içinde kaybolmalarına karşın başka bir yerde yenileri belirir. En yaygın nedeni ısırgan otudur ama, yoğun güneş ya da sözgelimi süt ya da turunçgillerden biri gibi kimi yiyeceklere ve penisilin gibi ilaçlara karşı oluşan alerjiler nedeniyle de kurdeşen ortaya çıkabilir. Peki kurdeşen hastalığı nasıl geçer ve belirtileri neler ?

KURDEŞEN BELİRTİLERİ

  • Ciltte kaşıntılı ve kırmızı, kimi zaman ortası daha açık renkli kabartılar oluşur. Kabarıklıkların büyüklüğü 1mm den 1 cm’ye dek olabilir. Büyükçe kızarıklıklar birleşir.

Doktoru Aramanız Gereken Durumlar

Çocuğunuzun yüzü, dili ya da boğazı şişerse hemen doktorunuzu arayın. Ayrıca, birkaç saat geçmesine karşın kabartılar yok olmamışsa, çocuğunuz sık sık kurdeşen oluyorsa, en kısa zamanda doktorunuza danışın. Doktor kurdeşen hastalığı tedavisi için antihistaminli krem ya da hap verebilir. Ayrıca doktorunuz, alerjiye neden olan maddeyi saptamak için testler yapılmasını isteyebilir. Alerji tedavisini belirler. Çocuğunuzun yüzü, dili ya da boğazı şişmesi bunu gidermek için iğne yapılması gerekebilir.

Kurdeşen Hastalığı

KURDEŞEN HASTALIĞI NASIL GEÇER ? YAPMANIZ GEREKENLER

  • Çocuğunuzun kaşınan yerlerine doktorunuzun salık vereceği yumuşatıcılar uygulayın.
  • Kızarıklıkların nedeni alerjiye çocuğun neye karşı alerjik olduğunu saptayıp ilerde bundan sakınmayı çalışın. Kurdeşen, alerji etkeniyle temastan birkaç saat sonra oluşur. Bu nedenle çocuğun sözgelimi birkaç saat önce değişik bir şey yiyip yemediğini araştırın.

LEKELER VE ÇIBANLAR

LEKE NEDİR ?

Lekeler herhangi bir nedenle deride oluşan küçük kırmızı şişliktir. Çıban ise deride bir bölgenin mikrop alarak acı veren bir şişlik oluşturmasıdır. Bu şişlik olgunlaşarak içi irin dolu bir baş verir. Vücudun her yerinde görülebilmekle birlikte yüzde kalçalar gibi bası yerlerinde daha sık oluşur. Arada sırada ortaya çıkan lekelerden sakın kaygı duymayın. Ancak bu sık sık tekrarlayan çıbanlar bir hastalığın belirtisi olabilir.

BELİRTİLER

Leke; küçük kırmızı, ağrısız bir kabartı ile görülür.

Çıban ise; gittikçe büyüyen, ağrılı kırmızı bir şişliktir. Bir iki gün sonra oluşan beyaz ya da sarı, irinle dolu baş.

LEKELER VE ÇIBANLAR İÇİN NE YAPMALI ?

Çocuğunuzda arada sırada lekeler oluşuyor ya da sivilce çıkıyorsa aldırmayın. Tedavi gerektirmeden birkaç günde geçecektir. Ağız çevresindeki lekeler ise salya akıtmasına bağlıysa gidermek için krem sürebilirsiniz. Çıban çıkar ya da leke mikrop kapıp iltihaplanırsa hem leke ya da çıbanı hem de çevresindeki deriyi kaynatılıp soğutulmuş su ve pamukla temizleyin. Giysilere sürtünüyor ya da kalçalar gibi acı veren bir yerde ise üzerini birkaç kat gazlı bezle sarabilirsiniz. Çıban birkaç gün içinde baş vererek kendiliğinden patlar. Çıbanı sıkmak enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Patlayan çıbanı antiseptikli temizleyin ve yara yerini iyileşene dek örtülü tutun.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

  • Eğer derideki leke iltihaplanmış gibi görünüyorsa, çıban bakımı ve güç acı veren bir yerdeyse,
  • Çıban çıkmasından sonra üç gün geçmesine rağmen baş vermediyse
  • Çıbandan kan geliyorsa en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız. Çocuğunuzda sık sık çıban çıkıyorsa bunu içinde doktora danışmalısınız.

Doktor çıbanı yararak irinin akmasını sağlayabilir. Böylece çıbanın verdiği ağrı ve şişlik azalır. Daha sonra sürmeniz için size bir krem verebilir. Eğer çıbanlar çok sayıdaysa antibiyotik tedavisi uygulamanızı isteyebilir.

SICAK DÖKÜNTÜLERİ NEDİR ?

Aşırı sıcakta kalma nedeniyle ciltte açık renkli döküntüler görülebilir. Bebeklerde çocuklara göre daha sık görülür. Daha çok deri kıvrımları ve yüz gibi terlemenin çok olduğu bölgelerde rastlanır. Önemli bir sorun değildir ve evde tedavi edilebilir. Belirtileri arasında; yüzde ve der kıvrımlarında pembe renkli lekeler görülmesidir.

NE YAPMANIZ GEREKİYOR ?

  1. Kalın yatak örtülerini kaldırıp bebeğin giysilerinin bir katını çıkarın. Yalnızca fanilası ve alt beziyle uyutun.
  2.  Bebeği ılık suyla yıkayın. Havlunun üzerinden yavaşça sıvazlayarak cildini hafif ıslak bırakıp kururken serinlemesini sağlayın. Kuruduğunda terini emmesi için biraz bebek pudrası sürün.
  3. Bebeğin ateşini ölçün, yüksekse önerilen dozda parasetamol şurubu verin ya da vücudunu ıslak süngerle silin.

Doktoru aramanız gereken durum; çocuğunuz serinledikten 12 saat sonra döküntülerde azalma olmamışsa en kısa zamanda doktorunuza danışmanız gerekiyor. Doktor döküntünün yalnızca sıcağa bağlı olup olmadığına bakar. Eğer öyleyse tedavi gerekmez. Döküntünün bir başka nedeni varsa doktor buna göre tedavi uygulayacaktır. Bebeklerde reflü belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız linkimize tıklayabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir