Lohusalık Dönemi İçin 7 Öneri 1

Anne olmak bir kadının hayatındaki en özel anlarından biridir. Ancak bebek sahibi olmak tüm dengelerin değişmesi anlamına da gelir. Yeni anneler bebek dünyaya geldikten sonraki süreçte bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Lohusalık dönemi yeni annelere önerilerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Bir kadının en hassas dönemi lohusalık dönemidir. Anne için doğum bile tek başına harika bir deneyimdir. Bu süreci doğru ve sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkündür. Özellikle doğum sonrası aşırı ve pıhtılı kanama, akıntının renginin değişmesi doğum sezaryen olarak yapılmışsa ameliyat kesisi yerinde ağrı, sızı şişlik, hafif kızarıklık, kanama, kötü kokulu akıntı, memelerde geçmeyen ağrı, kusma, idrar yaparken ağrı ve yanma belirtileri varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

1.Lohusalık Dönemi Ayakta Duş Almak

Doğumdan sonra üçüncü günde anne banyo yapabilir. Lohusalık dönemi boyunda ayakta duş almak önemlidir. Oturarak ve küvete girerek yıkanmak enfeksiyon riski açısından sakıncalıdır. Sezaryen ile doğum yapanların banyo sırasında ameliyat bölgesini kapatmasına gerek yoktur. Ameliyat bölgesini tahriş etmeden temiz bir havlu ile silebilirsiniz. Tampon hareketler ile silmeye özen gösterin. En az 1 ay banyoyu ayakta yapmak önerilmektedir.

Lohusalık Dönemi İçin 7 Öneri 2

2.Bol Sıvı Tüketmek

Aslında lohusalık dönemi diyeti gibi diyetler uygulanmasına gerek yoktur. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli. Protein, karbonhidrat, sebze ve meyvenin yeteri kadar tüketilmesi yeterlidir. Gaz yapıcı besinlerden uzak durulması gerekir. Bol sıvı özellikle su tüketilmelidir. Bol sıvı tüketmek hem annenin hem de bebeğin kabızlığını önlemek için önemlidir.

3.Temizlik

Anneler emzirmeye başlamadan önce bir miktar ane sütü ile meme başını ıslatabilirler. Meme başı çatlaklarını doktorunuzun önerdiği kremler ile giderebilirsiniz. Doktorlar genellikle lanolin maddesi içeren kremleri önerirler. Ayrıca göğüs pedleri size yarar sağlayacağı için bu dönemde mutlaka kullanın.

4.Cinsel Hayat

Lohusalık döneminde kadınlarda özellikle emzirirken salgılanan oksitosin hormonundan dolayı anne daha yorgun ve uyumak isteyebilir. Annenin normal cinsel hayatına dönmesi için ortalama 40 gün geçmesi gerekir.

Lohusalık Dönemi İçin 7 Öneri 3

5.Bebeğin Emmesini Kolaylaştırmak İçin

Bebeğin emmesini kolaylaştırmak için meme ucunu dışarı çıkarmak amacı ile aralarında ve emzirmeden yaklaşık 10 dakika önce göğüs ucuna masaj yapak en iyi yöntemdir.

Lohusalık Dönemi İçin 7 Öneri 4

6.Emziren Anne İçin Süt Akışını Kolaylaştırmak

Emziren anne süt akışının kolay ve bolca olmasını ister. Doğumdan sonra süt yapımı başlar. Memelerde daha çok ikinci ve yedinci günler arası şişlik ve gerginlik oluşur. Bu his anneler tarafından bir rahatsızlıkmış gibi algılanır. Şişlik ve gerginliğin meme iltihabına yol açmaması için bebek sık sık emzirilmelidir. Memelerin aşırı şişliğinden dolayı emzirmekte zorlanıyorsanız sütü elle ve ya pompa ile sıkarak sağabilirsiniz. Süt sağma öncesinde memelere ılık nemli bir havlu ile kompres yapılması önerilir.

Lohusalık Dönemi İçin 7 Öneri 5

7.Düzenli Takipler

Lohusalık dönemi boyunca da bu dönem bittikten sonra da doktoruna başvurup gebelik sonrası normal jinekolojik muayenesini olması gerekmektedir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir