Lösemi Nedir ? Çocukluk Çağı Lösemisi 1

Çocuklarda lösemi tedavi başarısı son 20 yılda ciddi olarak arttı. Teşhisinde en önemli sıkıntı ise erken farkedilememesi. Lösemi Nedir ? Çocukluk Çağı Lösemisi yazımızda sizler için derledik.

Lösemi hastalığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en sık görülen kanser türüdür. Halk arasında kan kanseri olarak bilinmektedir. Çoğu zaman kemik iliğinde meydana gelir. Fakat lenf bezleri merkezi sinir sistemi gibi diğer bölgelerde de başlayıp kemik iliğine sıçrayabilir. Lenfoid ve myeloid öncül hücrelerin kontrolsüz çoğalıp vücudu sarması ile hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Lösemi çocukluk çağında görülen kanserler arasında birinci sırada yer alır. Myeloid lösemilerde genel tedavi başarısı %60 civarındadır. Bu başarının sırrı tedavide kullanılan çok merkezli ve çok ilaçlı kemoterapi protokolleri olduğu kadar hasta bakımının iyileşmesi, gelişmiş laboratuvar olanakları ile hastalığın risk sıfırlamasının daha iyi belirlenebilmesi ve tedavinin buna göre yönlendirilebilmesidir.

Lösemi Nedir ? Çocukluk Çağı Lösemisi 2

Çocukluk Lösemisi Nedir ?

Çocukluk lösemisi erişkin lösemisinden farklıdır. Erişkinlerde çevresel faktörler önemlidir. Çocuklarda genetik faktörler ön planda olur. Vücutta kanseri engelleyen ve kansere neden olabilen genlerdeki dengenin bozulmasına neden olan “mutasyon” adı verilen değişiklikler lösemiye zemin hazırlarlar.

Lösemi hastalığının tedavisi kız çocuklarında iki yıldan erkek çocuklarında ise üç yıldan uzun sürmektedir. Genelde erkek çocuklarda hastalık kız çocuklarına kıyasla daha fazla görülmektedir. Modern tedavi yöntemleriyle bu durum erkek çocuklarda bir dezavantaj olmaktan uzun süre önce çıkmıştır. Erkeklerde lösemi hücreleri testis bölgesinde saklanma eğilimindedir. Tedavide kullanılan ilaçlar üreme fonksiyonlarını tehlikeye atacak dozlarda verilmemektedir. Ergen hastalarda sperm doldurma işlemi ile üreme işlevi koruma altına alınabilmektedir. Son yıllarda yeni kabul edilen bazı kriterlere göre bazen erkeklerdeki tedavinin de kızlardaki kadar kısa sürede yanıt verebilmekte.

Lösemi Nedir

Lösemi Belirtileri Nelerdir ?

  • Uzun süren ve nedeni belli olmayyan ateş durumunda mutlaka testler yapılmalı
  • Karaciğer, dalak ve lenf bezlerinin büyümesi
  • Vücutta çok fazla sayıda kendiliğinden ve ya hafif darbe ile meydana gelen morluklar,
  • Geçmeyen küçük kanamalar, burun ve diş eti kanamaları
  • Kol ve bacaklarda ağrılar
  • Kansızlığa bağlı olarak halsizlik, çabuk yorulma ve soluk ten hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda saydığımız bulguları dikkate almalı ve gördüğünüz zaman vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir