Miyop Nedir ? Çocuklarda Miyopi ve Göz Rahatsızlığı 3

Dünyadaki en yaygın göz hastalıklarından biri olan miyop uzağı görme bozukluğu demektir. Miyop günlük hayatı ciddi derecede olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle okul çağındaki çocukların okul başarısını olumsuz yönde etkiler. Miyop Nedir ? Çocuklarda miyopi ve göz rahatsızlıklarından yazımızda bahsettik. Gelin birlikte inceleyelim.

Miyop Nedir ? Son zamanlarda miyop artışı korkutucu boyutlara ulaşmıştır. Büyük, küçük miyop hastalığına sahip olan herkesin günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Çocuklarda miyop artışını özel gözlükler ve lensler ile durdurmak mümkün olabiliyor. Bu gözlüklerin adı progresif. Bu lensler ve gözlük sayesinde çocukluk döneminde başlamak üzere olan miyop ve göz yorgunlukları, uzağı görememe problemleri ve sonraki dönemlerde oluşan retina yırtığı riski azaltılabilmektedir.

Miyopi yakındaki cisimleri net fakat uzaktaki cisimleri ve uzağı bulanık görme demektir. Vücuda paralel olarak gözün ön arka çapının büyümesi ile gelişir. Bu yüzden gözlük ve ya lens gibi bir takviyeye ihtiyaç duyulur. Yapılan araştırmalara göre ise önümüzdeki 5 sene içerisinde 7 milyarlık dünya nüfusunun en az 2 milyarının miyop olacağı öngörülüyor.

Miyop Nedir ? Çocuklarda Miyopi ve Göz Rahatsızlığı 4

Okul Çağında Miyopi

Özellikle okul çağındaki çocuklarda tahtayı görememe sorunu ile ortaya çıkıyor. Aslında miyopi kalıtımsal bir hastalık. Doğumdan itibaren görülebildiği gibi bazen sonradan, ergenlik çağında da ortaya çıkabilmektedir. Fakat genellikle aileden birisinde miyop varsa çocukta da olma ihtimali vardır. Bu yüzden ailenin miyop geçmişi tanı ve tedavide oldukça önemlidir. Okul miyopisi genellikle 8 ila 12 yaş arasında belirti vermektedir. Aşırı dijital ekranı kullanımına maruz kalma, çok tv izleme, telefona bakma, az ışıkta uzun süre okuma ve yetersiz beslenme miyopiyi başlatan ve ya arttıran risk faktörleridir. Çocuğunuz bunun farkına varamayacaktır. Çünkü onlar genellikle bozuk gördüklerinin farkına varmazlar. Okulda tahtayı görememe sorunu yaşadıklarında size söyleyebilirler. Bu durumda aklınıza miyop gelmelidir.

Okul miyopisi olarak adlandırılan bu durumu çocuğunuz size anlattığında vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun sağlığı için erken teşhis önemlidir. Ergenlik çağında ise vücut çok hızlı bir şekilde geliştiğinden dolayı miyop rahatsızlığı daha kötüye gidebilmektedir.

Çocuklarda Miyopi Artışı Nasıl Durdurulur ? 

Çocuklarda miyopi artışı son yıllarda korkutucu rakamlara ulaşmış durumda. Fakat bu artışı durdurmak mümkün. Özel gözlükler ve lensler sayesinde çocuğunuzdaki miyop artışı durdurulabiliyor. Progresif olarak adlandırılan gözlükler ve lensler ile çocukluk dönemindeki göz yorgunluğu, uzağı görememe problemi azalıyor. Çocuklar miyop için üretilmiş olan progresif gözlük kullanımına yalnızca 8 ila 13 yaş aralığında başlayabilirler. Fakat yine bu gözlükleri kullanabilmek için miyopi başlangıç derecesinin -1.00 D ile -5.50 D arasında olması gerekmektedir.

Miyop Tedavisi

Çocuğunuzda miyop olduğu kanısına vardığınız zaman hemen geç olmadan doktora götürmelisiniz. Miyop tedavisinde doktorun belirlediği tedavi yöntemleri uygulanır. Bunun yanı sıra miyoptan kalıcı olarak lazerle göz tedavisi şeklinde de kurtulmak mümkün.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir