Mükemmeliyetçi Ebeveynler Çocukların Hata Yapmasına İzin Vermeli 3

Çocuk yetiştirmek ailelerin oldukça önemsediği ve fazlaca sorumluluk sahibi olduğu bir durumdur. Çocuklarını yetiştirmek adına yaptıkları tüm yaklaşımlar ilerideki hayatını da şekillendirmektedir. Bazı çocuklar yaramaz olurken bazıları ise daha sessiz ve usludur. Çocuklarınıza karşı her zaman ılımlı yaklaşarak onların hata yapmalarına izin vermelisiniz. Mükemmeliyetçi anne baba nasıl olur ? Çocukların yanlış yapmaya hakları yok mu ? Yazımızda sizler için derledik.

Mükemmeliyetçi kişilikte anne baba olmak hem sizi hem de çocuklarınızı yorar. Her anne baba elbette çocuğunun başarılı olmasını ve sağlam gelecek için iyi bir kariyere sahip olmasını ister. Çoğu anne baba özellikle çocuğu okula başladığında okul döneminin başarılı geçmesini ister. Eğer bunu abartıp çocuktan sürekli bir beklenti içerisinde olursanız bu tutum çocuğunuzun hırslı, hep daha fazlasını isteyen ve isyankar biri haline dönüşmesini sağlarsınız. Bazı mükemmeliyetçi anne babalar evde çok fazla kural koyarak bu kurallara çocuklarının uymalarını bekler. Hatta uymadıkları takdirde ufak cezalar bile verirler.  Bu çocuklar hayatı boyunca her alanda en iyisi olmak için çabalar.

Bu ebeveynler çocuklarının her şeyi bilmelerini ve kusursuzca yapmalarını isterler. Hatta çocuklarının arkadaş seçimine bile karışmak isterler. Çocuklarına bir hedef tutturmaya çalışırlar. Bu hedefe ulaşmak için olumsuzluklarla karşılaşan çocuğu yalnız bırakmak yerine anne baba ipleri ele alıp problemi çözmeyi tercih eder.

Mükemmeliyetçi Ebeveynler Çocukların Hata Yapmasına İzin Vermeli 4

Peki çocuğunuz hiç mi yanlış yapmayacak ? Siz ne kadar mükemmel olmasına odaklansanız da onun bir çocuk olduğunu unutmamalı ve hata yapmasına izin vermelisiniz. Yetişkinler bile hata yapabilirken çocukların yanlış yapması kadar doğal bir durum yoktur. Her çocuğun ilgi alanı başarı oranları farklıdır. Bazı çocuklar konuyu derste dinleyip anlayabilir bazı çocuklar ise evde çalıştıktan sonra konuyu kavrayabilir. Çocuğunuza zorla ders çalıştırmayın. Derslerini yaparken yanında olarak ona yardım edin fakat onun yerine de asla siz yapmayın. Yalnızca yardımcı olun. Derslerinde hata yaparken de sinirlenip çok kızmamaya özen gösterin. Çocuğunuz yavaş yavaş öğrenecektir. Çocuğun üzerinde baskı kurmak onu ders çalışmaktan soğutabilir.

Mükemmeliyetçi Aile Nasıl Olur ?

Bu tip ailelerin genel özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • Çocuklarına karşı aşırı koruyucudur
  • Çok fazla kural koyar
  • Çocuklarına karşı aşırı hassastır
  • Ufacık bir hatayı bile kabul etmez
  • Hataya izin vermez
  • Çocuklarına kural koyarak o kurallara uymasını bekler
  • Çocuğu üzerinden sohbet etmeyi çok sever

Genellikle her şeyi mükemmel yapmasını isteyen ailelerin çocukları kendilerini beceriksiz hisseder. Ebeveynlerine karşı her zaman bir sorumluluk içerisinde olur. Ne kadar başarılı olursa olsun karşı tarafta hep daha fazlası ve daha iyisine yönelik bir beklenti vardır. Bu yüzden mükemmeliyetçi ailelerin çocukların en ufacık bir şeyde bile başarılı olamazsam kaygısını taşır.

Çocuk yetiştirmek zor olsa da dünyanın en güzel duygularından biridir. Çocuğunuzu her koşulda sevdiğinizi ona gösterin. Çocuklar yanlış yapar ve bazı çocuklar hiperaktif yapıya sahip olabilir. Daha önce de yaramaz çocuk ile başa çıkmak başlıklı yazımızda yaramaz çocuklar hakkında bilgi vermiştik. Linkimize tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir