Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları 1

Mutlu aileye sahip olmanın hayalini herkes kurar. Mutlu çocuk sorunsuz çocuk anlamına gelmiyor. Çocuğun mutlu olabilmesi için sıcak ve ailenin şefkatli olduğu bir ortamda büyümesi gerekir. Yazımızda mutlu çocuk yetiştirebilmenin sırlarından bahsedeceğiz.

Çocuk yetiştirme bir çok bireyin istediği şeylerden biridir. Sanıldığı kadar da kolay değildir. Mutlu çocuk denince akla hemen yaramaz olmayan, uslu, sessiz sakin çocuklar geliyor. Fakat bu tamamen yanlış. Mutlu çocuklar sorunsuz demek değildir. Her çocuğun bir sorunu ve isteği olur.

İstediği ve yasak olanlar arasındaki dengeyi sağlayabilen ve kendisini ifade edebilen çocukların sorunları olsada mutlulardır. Çocuğun mutlu olması temel olarak nasıl bir ortamda yetiştirildiği ile de ilgilidir. Aile ortamı dengeli, ebeveyn tutumu tutarlı, evde sınırların olduğu fakat kuralların anlaşılır olduğu ortamda büyüyen çocukların böyle aile ortamında büyümeyen çocuklara göre özgüven gelişimlerinin daha olumlu olduğu bilinmektedir.

Çocuklar gelişme çağından itibaren anne babalarını taklit etmeye başlarlar. Ebeveynlerinden bekledikleri ilgi ve sevgi bir ömür boyu sürer. Ailesi tarafından sevilen, onaylanan ve korunan çocuklar mutlu çocuklardır.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları 2

İstekler ve İhtiyaçlar

Çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz. Bir anne baba olarak ebeveynlerin en çok istedikleri şey çocuklarının mutlu olmasıdır. Çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarının yanı sıra duygusal ihtiyaçlarına da dikkat etmeliyiz. Banyodan sonra kızınızın saçını taramalı, oğlunuz ile birlikte maç oynamalı, çocuklarınıza sevginizi ve ilginizi daima göstermelisiniz. Çocuklar anne babalarından en çok sevgi görmek ve onaylanmak isterler.

Duygusal ihtiyaçların çocuk ruhsal gelişiminde ne kadar önemli olduğu psikoloji biliminde pek çok farklı araştırmaya konu olmuştur. Still face experiment (hareketsiz yüz deneyi) bebeğin annesinin yüz ifadesine göre reaksiyonlarının nasıl değiştiğini gösteren bir deney. Annesinin yüzünde sevgi, gülücük ve ilgi gören bir bebeğin annesine karşılık olarak yüzünde gülücükler saçtığını, fakat tepkisiz donuk ve soğuk bir annenin yüz ifadesi ile karşılaşan bebeğin mutsuzlaştığı ve bir müddet sonra da çığlıklar atmaya başladığı görülmektedir. Mutlu bebekler istiyorsanız tüm sevgi ve ilginizi bebeğinize vermelisiniz.

Çocuk ve Teknoloji İlişkisi

Teknoloji çağımızın getirdiği olanaklar ve gelişimlerin sonucu olarak hayatımızın bir çok alanında ayrılmaz bir parçamız haline geldi. Hayatımızı kolaylaştırıcı etkisinin yanı sıra doğru kullanılmadığı taktirde bazı alanlarda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle çocuklarınız için teknolojinin kontrollü kullanılması çok önemlidir. Tablet, bilgisayar, telefon gibi teknolojik ürünler sınırlı sayıda duyuya hitap etmektedir. Çocuklar erken karşısında hareketsiz kalırlar. Bu yüzden çoğu zaman çocuğunuz ile birlikte doğaya gitmelisiniz. Doğada beraber vakit geçirmek daha fazla duyularına hitap eder. Teknolojik ürünlerdeki hız ve rekabet çocukların farkındalığının olmadığı, anı yaşamadan, dürtüsel olmalarına neden olur. Bu yüzden çabuk sıkılan ve memnuniyetsiz çocuklar görürüz.

Çocuklarınıza teknolojik ürünleri 3 yaşından sonra kullanmasına izin verin. Fakat yinede belirli bir zaman aralığında tablet, telefon ve ya televizyon karşısında vakit geçirmesine izin verin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir