Normal Doğum İçin Önemli 5 Koşul 1

Normal doğum her anne adayının hayalindeki doğumdur. Anne ve bebeğine saygılı bir doğumun gerçekleşmesi için bazı koşulların mutlaka sağlanması gerekir. Bunları bazıları aile tarafından sağlanır diğerleri ise sağlık kuruluşu tarafından sunulabilir. Fakat bu ortamların araştırılması ve elde edilmesinde birinci sorumluluk yine ailelerindir. Yazımızda normal doğum için gerekli koşullardan bahsettik.

1.Eğitim

Normal ve sağlıklık bir doğum için ebeveynlerin eğitim alması çok önemlidir. Aile ve doktor doğumda pozitif dinormal kullanmalıdır. Normal doğumun çok riskli olduğu gibi söylemler yanlıştır. Çevrenizde duyduğunuz kötü tecrübelere çok odaklanılmamalıdır. Doğumda süre kavramlarını önceden konuşun ve zamana bırakın. Uzun süren doğumlarda genellikle tedirginlik oluşabilir. Bu baskı ile genellikle sezaryen kararı alınır. Eğitimlerde nefes çalışmaları, gevşeme ve beden hazırlıkları anlatılır.

2.Güven

Güven duygusu normal doğumda en önemli duygudur. Anne hem bedenine hem de bebeğine güvenmelidir. Eşi, ailesi ve arkadaşları da anne adayına güvendiğini dile getirmelidir. Bu sayede doğumun gidişi olumlu etkilenir. Hem aile doktoruna, hem de doktor aileye güvenmelidir. Doktorunuza kendinizde gördüğünüz en ufak değişiklikleri aktarmalısınız.

Normal Doğum İçin Önemli 5 Koşul 2

3.Hareket

Normal doğumun en önemli ve gerekli koşullarından biridir. Doğumda bir anneyi türlü türlü bahaneler ile yatağa mahkum etmek ona yapılabilecek en büyük kötülüktür. Hareket özgürlüğü sayesinde bebeğin inişi kolaylaşır. Çünkü yer çekiminin avantajlarını kullanacaktır. Hareket özgürlüğü sayesinde anne daha rahat edebileceği pozisyonları kendi içgüdüleri ile bulabilir. Hareket özgürlüğü pelvisteki küçük oynamalar ile bebeğin inişini daha da kolaylaştırır.

4.Normal Doğumda Mahremiyet

Cinsellik ve doğumda salgılanan hormonların birçoğu benzerdir. Bundan dolayı cinsellikte yarattığınız ortamın benzeri doğumda da yaratılmalıdır. Mahremiyet burada devreye girer. Doğumu yöneten beyin bölümümüz tüm memelilerde neredeyse aynı mekanizmalar ile çalışır. Doğum için güvenli ve anne adayının rahat edebileceği hijyenik bir ortam sağlanmalıdır. Sık sık açılan kapılar, odada bulunan yabancı kişilerin sayısı arttıkça doğumun gidişi negatif etkilenebilir. Bu yüzden mahremiyet doğum anında çok önemlidir. Anneye saygı için bu çok önemlidir. Doğumda bir doktor, bir ebe ve isteniyorsa bir de babadan fazlası gereksizdir.

normal doğum

5.Duygusal Destek

Doğal bir doğumun olmazsa olması da duygusal destektir. Bu destek anneye en yakınları ve doktoru tarafından verilmelidir. Bu destek öncelikle güvenli, mahrem ve saygılı bir ortam yaratılması ile oluşturulur. Anne kendini güvende hissetmelidir. Annenin tüm temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Gerginlik ve tedirginlik ona yansıtılmamalıdır. Masaj, pozisyon değişikliği, aktif dinlenme pozisyonları, banyo, nefes çalışmaları rahatlatıcı etkiler bırakır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir