Okul Öncesi Eğitim 7

Sevgili anne babalar.. Son 10 – 15 yıldır eğitime, okul öncesi eğitime verilen önem gitgide artıyor. Okullarımızın ve öğrencilerimizin sayısında önemli sayılacak bir patlama var. Ancak ne yazık ki verilen eğitim niteliği için aynı şeyleri söylemek oldukça zor. Hemen her konuda olduğu gibi nicelik, niteliği olumsuz etkiliyor ve eğitimden beklediğimiz yararları tam olarak ele edemiyoruz.

Peki bu konuda ne yapmalı ?

Herşeyden önce iki noktayı göz ardı etmemek gerek. Bunlardan birincisi gerçekte eğitimin çok erken yaşlarda başlamasıdır. İkinci nokta ise aile ocağının eğitim açısından en azından okul kadar önemli oluşu ve çocukların zamanlarının %80’inden çoğunu evlerinde geçirmeleridir. Başka bir deyişle, evinizi bir “Eğitim merkezi” olarak  görmeniz gerekir. Ancak böylece niceliğin nitelik üzerindeki olumsuz etkilerini giderebilirsiniz.  Okul öncesi eğitim önemi bu yüzdendir.

Çocuklarımızın okumaktan, öğrenmekten, eğitilmekten hoşlanan ve mutlu, başarılı öğrenciler olmasını istiyorsak önlemlerimizi onlar daha çok küçükken almalıyız. Onların daha okula başlamadan gereksinim duyacakları “93 hazırlık becerisi”‘ne sahip olmalarını sağlamamız gerekiyor.

Okul öncesi eğitim de bilinmesi gereken önemli kurallardan biri de; eğitim çocuğun okul kapısından içeri girmesiyle başlayan bir süreç değildir. Eğitim evde başlar.

ÖNEMLİ YILLAR

Uzmanlar doğumdan dört yaşına kadar gerçekleşen zihinsel gelişimin dört yaşından 18 yaşına dek gerçekleşen gelişime eşdeğer olduğuna inanıyorlar. Başka bir deyişle çocuğun zeka gelişiminin yarısı dört yaşına kadar zaten tamamlanmış oluyor.

Bu nedenle, ilk birkaç yıl çocuğun gelişiminde yaşamsal önem taşımaktadır. Bu yıllar süresince çocuk öğrenmeyi öğrenir. Çocuğunuz okula başladığında ilk ve en önemli öğretmeni olan siz ve en önemli okul olan eviniz sayesinde, en az beş yıllık bir eğitimden geçmiştir. Sizin de yardımınızla, nesneler, düşünceler, yaşam deneyimleriyle ilgili birçok şeyi keşfetmiştir.

Eğitim uzmanları çocuğun erken yaşlardaki öğrenme deneyimlerine büyük önem verirler. Bilirler ki anne babanın sıcak ilgisi, desteği çocukta öğrenme bilininin yeşermesine ve çocuğun yaşam boyunca yararlanacağı öğrenme becerisini kazanmasını sağlayacaktır. Sözün kısası; Okul öncesinde çocuğunuzla ne denli ilgilenirseniz onun okuldaki başarısına da o denli katkıda bulunmuş olursunuz.

Bu yüzden çocuğunuzdaki zihinsel gelişimi nasıl uyaracağınızı bilmeniz çok önemlidir. Çocuğunuzun bilgi dağarcığına, gelecek yıllarda kullanması için ne tür bilgiler ve beceriler yükleyeceğinizi bilmeniz de çok önemlidir. Çocuğunuzla gündelik ilişkilerinizi eğlenceli bir öğrenim serüvenine nasıl dönüştüreceğinizi bilmeniz de aynı derece önemlidir.

Bütün bunlar gerçekten önemli sorumluluklardır. Fakat sakın bunlara bakıpta korkuya kapılmayın. Farklılıklar yarattığını göreceğiniz o denli çok ve zevkli uğraşlar var ki, biraz planlamayla, öğrenmeyi çocuğunuzun günlük yaşamının önemli ve heyecan verici bir bölümü haline dönüştürmeniz işten bile değil.

Okul Öncesi Eğitim 8

Okul Öncesi Eğitimde Anne Babalar Neler Yapabilir ?

Küçük bir çocuğun yutarcasına öğreneceği birçok şey vardır. Anne babalar onlara bu konuda yardımcı olmaya çocuklar ise öğrenmeye çok isteklidir. Tek sorun var ki o da; nereden ve nasıl başlanacağı…

Okul öncesi eğitimin amaçları yani hazırlık döneminde neler yapılabileceği konusunda görüşlere hep birlikte göz atalım.

Okul Öncesi Eğitim programı

Bu becerilerin öğretilmesi, katı programlar ya da uzun zaman dilimleri gerektirmez. Aslında, hazırlık becerilerini öğretmenin en iyi yolu, bu eğitimi kendinize ve çocuğunuza sıkıntı yaratmadan, küçük dozlarda ve zaman içinde yineleme yoluyla vermektir.

Tabiki hiçbir çocuk anaokuluna bu becerilerin hepsine sahip olarak başlamak zorunda değildir. Listede yer alanlar ideal olan, hedeflenmesinde yarar olan becerilerdir. Çocukların gelişme tempoları, birbirlerinden farklıdır, kimi belli becerileri daha erken öğrenir, kimisi buna daha geç başlar. Amaç gelişmenin hızlandırılması değildir. Amaç öğrenmeyi ve sağlıklı bir şekilde büyümeyi gerçekleştirme fırsatlarının yaratılmasıdır.

İyi bir başlangıçta ister anne baba, ister büyükanne, dede, bakıcı ya da büyük kardeşlerin temposu günden güne artan özendirmesiyle olabilir. Onlarında desteği önemlidir. Büyükler çocuklarda el çırpma, cisimleri , sesleri tanıma ve kitaplara bakma gibi becerilerin gelişmesine katkıda bulunmuş olurlar.

VEREBİLECEĞİNİZ EĞİTİMİN UYULAMA ÖRNEKLERİ

Okul öncesi kavramlar

BOYUTLAR : Bu grupta, büyük ve küçük arasındaki farkı bilmek, ilgili boyut kavramları ve boyutlara ilişkin eşleştirme becerileri yer alır.

BECERİ

Büyük – küçük, kısa – uzun kavramlarını anlama

UYGULAMA

Okul öncesi faaliyetler ve  Okul öncesi etkinlik çeşitleri

Çocuğuzla çevrede bir gezintiye çıkın ve boyutlarını karşılaştırabileceğiniz cisimler bulmaya çalışın. Çocuğunuz bir büyük yaprak ve bir küçük yaprak bulsun; uzun bir ağaçla kısa bir ağaç, uzun boylu birisiyle kısa boylu birisi, küçük bir köpekle büyük bir köpek göstersin.

Bir büyük bir de küçük karton kutu ya da çanta bulun. Değişik cisimlerden biri büyük biri küçük olmak üzere ikişer adet alın; söz gelimi, bir büyük ayakkabı ile bir çocuk ayakkabısı, bir büyük bir küçük top, küçük bir kaşıkla büyük bir tahta kaşık…

Bütün bu cisimlerden bir öbek yapın. Çocuğunuzun benzer iki nesneyi bulmasına, sonra da büyük olanını büyük kutuya küçük olanını küçük kutuya koymasına yardımcı olun.

Okul Öncesi Eğitim 9

RENK VE ŞEKİL : 

BECERİ

Kırmızı sarı mavi gibi temel renkleri tanıma ve adlarını bilme

UYGULAMA

Çocuğunuzla bir renk tanıma gezintisi yapın. Ayno renkten olabileceğince çok cisim bulmaya çalışın. Çeşitli ev eşyalarına dokunma oyunu oynayın. Sözgelimi, çocuğunuza “mavi kitaba” , “kırmızı koltuğa”, “sarı kaleme” , “pembe bardağa” dokunmasını söyleyin.

SAYILAR : Bu gruptaki beceriler beşe kadar saymayı, cisimleri eleştirmeyi ve nicelik kavramlarını içerir.

BECERİ

Beşe kadar yüksek sesle saymak

UYGULAMA

Boş yumurta kartonunun her yuvasına 1 ile 5 arasında farklı sayılarda düğme, boncuk, fasülye, nohut gibi değişik cisimler koyun. Çocuğa her gözdeki cisimleri saymasını söyleyin.

Okul Öncesi Eğitim 10

Okul öncesi eğitimde, Kazanım göstergeler ise şu şekildedir;

Kazanım: Sesleri ayırt eder

Gösterge: Verilen sese benzer sesler çıkarır.

Kazanım: Görsel materyalleri okur.

Gösterge: Görsel materyalleri inceler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir