Okul Öncesi Sağlık Kontrolü 3

Çocuğunuzun başarılı olmasının temel kriterlerinden biri sağlıktır. Sağlıklı bir çocuğun okul hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olmasını bekleyebilirsiniz. Fakat sağlıklı olmayan bir çocuğun okulda iyi bir performans sergilemesini bekleyemeyiz. Bu yüzden Okul Öncesi Sağlık Kontrolü yaptırmak çok önemlidir.

Okul öncesinde check-up temelde çocuğun rutin fiziksel muayenesini içermektedir. Çocuğunuz için her sene rutin fiziksel muayene yaptırabilirsiniz. Sosyal gelişmişlik düzeyide mutlaka test edilmelidir. Görme, duyma gibi fonksiyonlarının yerinde ve iyi olup olmadığının kontrolünüde yaptırmalısınız. Çocuğunuzun herhangi bir bulaşıcı hastalığa karşı bağışıklığını temin etmek üzere aşılarının tam olduğunu görmek gerekmektedir.

Çocuğunuzun boy, kilo ölçümü yapılmalıdır. Vücut kitle endeksinde anormallik olup olmadığına bakılmalıdır. Fiziksel muayene sırasında çocuğunuzun kalbinin gelişimsel bozukluklarına işaret edecek bulgularla karşılaşılırsa ekokardiyografi de programa eklenir. Ultrason ile yapısal olarak kalbi incelemektedir. Bazen doktorlar düzenli spor programı için de onay verebilmektedir.

Okul Öncesi Sağlık Kontrolü 4

Aşılama Programları

Hem Sağlık Bakanlığının hem de Dünya Sağlık Örgütü’nün vermiş olduğu aşılama programları dahilinde rutin aşılar yapılmaktadır. Bazen özellikle kış aylarında ortaya çıkan salgın hastalıklardan dolayı aşılar yapılabilmektedir. Çocuğunuz için grip aşısı okul öncesinde onu hastalıklardan korumak, bağışıklığının güçlü olmasını sağlamak için önemlidir. Çocukların bağışıklıkları yeterince gelişmediği için hemde toplu yaşama geçtikleri için diğer insanlara göre hastalığa daha açıktırlar. Daha kolay bir şekilde hastalık kapabilirler. Çocuğunuz için önemli olan diğer aşılar ise; zatürre, menenjit. Mutlaka doktor kontrolünde okul öncesi sağlık kontrolü yapılmalıdır.

Beslenme Programı

Bir çocuk normalde üç ana öğün, iki ve ya üç ara öğün ile sağlıklı bir şekilde gelişir ve büyür. Çocuğunuzun beslenmesinde her zaman için gelişimine katkı sağlayacak besinler bulundurmayı ihmal etmeyin. Aan öğünler genellikle çocuk okuda ise yönetimi, evdeyse anne ve baba tarafından belirlenmelidir. Çocuğunuz için ara öğünlerde çok önemlidir. Protein taşıyan, süt ve süt ürünlerini, sindirimi rahat ve kolaylaştıran, enerji verecek gıdalar, meyveler ve sebzeler mutlaka bulundurulmalı ve çocuğunuz için tercih edilmelidir. Kötü, hazır, paketlenmiş gıdalardan ise çocuğunuzu her daim uzak tutmaya çalışmalısınız. Çocuğunuzun hazır paketlenmiş gıdalara alışmasını engellemelisiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Çocukların Beslenmesi ve Porsiyonları Nasıl Olmalı ? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir