Orta kulak İltihabı Belirtileri, Neden Olur, Ne İyi Gelir ? 1

Orta kulak İltihabı Nedir ? Kulak ağrısı genellikle orta kulağın mikrop kapmasından kaynaklanır. Eğer çocuğunuz orta kulak iltihabı geçiriyorsa, kulak zarının gerisindeki boşluk genellikle boğazından yayılan bir enfeksiyondan etkilenmiş demektir. Peki orta kulak iltihabı neden oluşur ? Boğazdan kulağa açılan kanal (östaki borusu) çocuklarda çok kısa ve ince olduğundan kolayca tıkanır. Genellikle tek kulak etkilenir. Çocuğunuz yedi sekiz yaşlarına geldiğinde östaki borusu daha genişlemiş olacak, dolayısıyla çocuğunuzun bu hastalıklara yatkınlığı azalacaktır.

Orta kulak İltihabı Ne İyi Gelir ?

  1. Çocuğunuzun kulak ağrısını gidermeye çalışın. Termoforu ılık suyla doldurup havluyla sardıktan sonra kulağını bunu üzerine dayayarak dinlenmesini söyleyin. Küçük bebekler yüzler yansa da termoforu itemezler. Bu nedenle termofor yerine yumuşak bir havluyu ısıtıp kulağına dayayın.
  2. Çocuğunuzun kulağı çok ağrıyor ve çocuğun büyük rahatsızlık çekmesine neden oluyorsa önerilen dozda parasetamol şurubu için. İlaç ağrıyı kesecektir.
  3. Akıntı geldiğini fark ederseniz, kulağına bir şey sokarak temizlemeye çalışmayın, yalnızca kulağının üzerine temiz bir mendil koyun. Hasta kulağının üzerine yatmasını söyleyin, böylece akıntı kolayca boşalır.

Orta kulak İltihabı Belirtileri

  • Belirtiler arasında, kulakta çocuğunuzun uyumasını bile engelleyen aşırı bir ağrı varsa
  • Konuşacak yaşta değilse çocuğunuzun ağlaması ve kulağını ovması belirtilerden biridir.
  • Küçük bebeklerde ise ağlama, iştah kaybı ve özellikle üşüttükten sonra genel hastalık belirtileri varsa
  • Ateşin yükselmesi
  • İşitme güçlüğü orta kulak iltihaplarının belirtileri arasında yer almaktadır.

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak İltihabı Tedavisi ve Nasıl Önlenir ?

Orta kulak iltihabı tedavisinde, özellikle soğuk havalarda çocuğunuzun kulağını sıcak tutmalısınız. Orta kulak İltihabı Nasıl Geçer ? diye merak ediyorsanız yapmanız gerekenlerden biride; Soğuk algınlığı sırasında burnun açık kalması için serum fizyolojik burun damlası kullanın. Burundaki tıkanıklığı giderir ve enfeksiyonun kulağa geçmesi önler.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Eğer çocuğunuzun kulağında iltihap oluşursa ve ya akıntı gelirse en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız.

DOKTOR NE YAPAR ? DOKTORUN TEDAVİSİ

Doktor öncelikle çocuğunuzun kulaklarını muayene eder ve eğer gerekiyorsa antibiyotik yazar. Kulak zarının arkasında toplanan iltihaplı sıvının giderilmesine yarayacak bir damla verebilir. Bu yarar sağlamazsa çocuğunuza küçük bir ameliyat yapılması gerekebilir.

ORTAKULAĞIN SU TOPLAMASI

Orta kulağın Su Toplaması Nedir ?

Yinelenen orta kulak iltihapları bu bölgede yapışkan bir sıvının toplanmasına neden olabilir.

BELİRTİLER

Yineleyen kulak iltihaplarından sonra kısmi işitme kaybı belirtilerdendir.

NE YAPILMASI GEREKİYOR ?

Sigara içiyorsanız, bırakmaya çalışmalısınız. Sigara içenlerin çocukları, orta kulakta su toplanmasına daha yatkın olabiliyor. Hava akım tüpü kulak zarının iki yanında bulunan hava basıncının dengelenmesini ve böylece orta kulakta toplanan sıvının dağılıp kurumasını sağlar.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR ve DOKTORUN TEDAVİSİ

Hastalık aslında tedavi gerektirmeden endi kendine geçebilir. Doktor, toplanan sıvıyı dağıtacak bir ilaç yazar. Bu yeterli olmazsa küçük bir operasyon gerekebilir. Anestezi yapılarak kulak zarına bir delik açılır ve buraya küçük bir tüp yerleştirilir. Bu tüp çocuğunuza rahatsızlık vermediği gibi işitmesini de etkilemez. Tüp birkaç ayda düşer, kulak zarındaki delik ise iyileşir ve çocuğunuzun işitmesi normale döner.

Pişik Nedir, Nasıl geçer ve Çocuklarda Ateş Nasıl Geçer ile ilgili yazılarımızı blog da bulabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir