Oto Koltuğu Bebek Ne Zaman Kullanmalı ? 1

Oto Koltuğu Bebekler için yaş aralığına kullanılmaktadır. Çocuğunuzun yaşına göre en uygun olan oto koltuk bilir kişiler tarafından verilmektedir. Isofix+ en yeni geliştirilen bir model, sabitliği sağlamak ve yan darbeleri absorbe etmek için üstteki v- tether ankrajlarının yanı sıra yan hareketleri sınırlandıran geniş bağlantılar kullanılıyor. Isofit ise, herhangi bir durumda gelen darbelere karşı çocuğunuzu korumak için hem araç çubuğu kemeri hem de isofix kullanarak grup 2/3 araç koltukları için özel tasarlanmıştır. 5 noktalı emniyet kemeri yürümeye yeni başlayan çocuklar ve bebekler için seyahat etmeyi daha kolaylaştırıyor. Bebek oto koltuğu ne zaman kullanılır ? ve Bebek oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli ? yazımızda bilgilendireceğiz.

Çocuğunuzun yaşı ve ağırlığına göre seçebileceğiniz oto koltuğu aşağıdadır.

Grup 0+ : Doğumdan hemen sonra 13 kiloya kadar kullanılabilen oto koltuk modeli ana kucağı olarak da adlandırılan koltuk modelidir. Çocuğunuz hazır olduğunda kullanabilirsiniz.

Grup 0+/1: Doğumdan sonra 18 kiloya kadar kullanılabilen oto koltuk modelidir. Çocuğunuz hazır olduğunda koltuk öne dönük bir şekilde değiştirme seçeneği sunar.

Grup 1: Bu oto koltuk modeli 9 kilo ile 18 kilo arasındaki çocuklar için uygundur.

Grup 1/2: Bu oto koltuk modeli 9 kilo ile 25 arasındaki çocuklar için uygundur.

Grup 1/2/3: Bu oto koltuk modeli, en az 9 kilo en fazla 36 36 kilo arasındaki çocuklar için uygundur.

Grup 2/3: Bu oto koltuk modeli 15 kilo ile 36 kilo arasındaki çocuklar için uygundur.

Büyüyen çocuklarınızın hassas kısımlarından olan baş ve boyun kaslarını korumak için koruyucu bir baş dayanağı ya da ona uygun olan baş desteği ürünleri kullanabilirsiniz. Çocuklarınız için herhangi bir önden gelen darbe durumunda, çocuğunuzun hassas karın bölgesini korumak için beş noktalı emniyet kemeri takması önerilmektedir. 9 aylık ve ya  9 kiloya kadar olan çocuklar geriye dönük olarak oturması gerektiği araştırılıp önerilmiştir.

Oto koltuğu bebek

Bebek oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Oto koltuğun Avrupa Standartlarına uygun olmasına dikkat edin. ECER44/04 yazıyor olması gerekiyor.
  • 15 aylık olana kadar çocuklar için 0-13 kilo arası olması gereklidir.
  • Oto koltuk alırken çocuğunuzun kilosuna ve yaşına hatta boyuna göre seçmelisiniz.
  • Çocuğunuzun boynunun rahatsız olmaması için oto koltuğun baş ve boyun ayarlarını yapmaya özen gösterin.
  • Çocuk oto koltuğu alırken bebeğinizin kafası oto koltuğun en üst kısmını geçmemelidir. Dikkat edin.
  • Satın almadan önce mağazada mutlaka deneyin.

Arabadaki çocuk güvenliğinin daha üst seviyede olmasını sağlamak amacı ile geliştirilmiş olan i-size, çocuk güvenlik koltuğu ve araçların uyumunu basitleştirmek ve uzun vadede kullanılacak olan çocuk güvenlik koltuğu kurulumunu kolaylaştırmaktır. İ-size 5 önemli noktaya dayanıyor. 15 aya kadar olan bebeklerin geriye dönük yolculuk etmesi, gelişmiş olan yan darbeye karşı korumaları, oto koltukların kiloya göre değil çocukların boylarına göre kategoriye ayrılması, isofix zorunluluğu ve i-size arabalar ile uyumluluktur.

Oto koltukların çocukların kilosuna göre değil boyuna göre kategori edilmesi, i-size gelince boya göre bir sınırlandırılma oluşmuştur. En doğru ve uyumlu olan çocuk güvenlik koltuğu seçmeniz konusunda yardımcı olan bir durumdur.

15 aya kadar geriye dönük yolculuk etmeleri önerilir. Çünkü önden gelen bir darbe durumunda bebeğiniz kendi güvenlik koltuğuna doğru gitmeye zorlanır. Bu pozisyonda bebeğinizin kafa ve boyun bölgesi daha iyi korunur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir