Oyun Çeşitleri ve Çocuğunuzun Oyun Arkadaşları 1

Çocuğunuzun ve ya bebeğinizin kendi yaşıtları diğer çocuklar ile oynaması önemlidir. Bu onun sosyalleşmesini sağlar. Bebekler taklit ederek daha çabuk öğrenirler. Kendi yaşıtında ve ya kendinden büyük ablası ve kardeşlerini izleyerek taklit ederek bir çok şeyi öğrenirler. Aynı yaşta bebeğinizin olduğu arkadaşlarınız ile buluşarak hem bebeğinizin güzel vakti geçirmesini hem de kendiniz arkadaşınız ile birlikte güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca birbirinize tecrübelerinizden bahsederek tavsiyeler verebilirsiniz. Çocuğunuzun oynayabileceği oyun çeşitleri neler gelin beraber inceleyelim.

Bebeğinizin uzman eğitmenler tarafından oyun, müzik, resim gibi ve daha bir çok aktiviteler öğretilir bu esnada ebeveynlerde orada olur ve bebeğiniz ve ya çocuğunuz hangi alanda daha iyi ise ona yoğunlaşarak dünyaya daha geniş bir şekilde açılmasına destek olunmaktadır. Bunu Türkiyede yapan en iyi yerlerden biri Gymboree Play Music.

Oyun Çeşitleri

Çocuğunuzun ve bebeğinizin oynayabileceği çok fazla Oyun Çeşitleri vardır.

Fiziksel Oyun, çocuklarınız için önemli olan kas – motor gelişimini desteklemek için harika bir fırsattır. Bebeğinizin vücudunu çalıştıran bir aktivite aynı zamanda beyninide çalıştırmaktadır. Daha sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için oyun aslında bir aktivitedir ve her bebeğin yapması gerekmektedir. Ailelerin yardımı ile bu aktiviteleri çocuğunuza, bebeğinize aşılamalısınız.

Yapıcı oyunlar çocuğunuzun daha çok sanatsal yönünü gösterebileceği oyunlar arasındadır. Bir şeyler yaratması, kendine ait olan bir şeyi daha da güzelleştirmesi demektir. Özellikle bu oyunu yaz aylarında kumsalda oynayabilirler. Kumsalda kumdan kaleler yaparak kumla oynamaları bebeğinizin hem eğlenmesini hem de bir hareket içinde olmasını sağlar. Aynı zamanda bu tarz oyunlarda kendisi düşünerek neyi nasıl yapabilirim sorusuna cevap bulmaya çalışacaktır.

Hayali Oyunlar çocukların farklı bir kimliğe bürünmelerini sağlar. Farklı bir kişi olarak farklı olayları kafalarında canlandırıp bunu gerçekmiş gibi eğlenceli bir şekilde oyun oynayabilirler. Kendi düşüncelerini diledikleri gibi ifade etmeye başlarlar. Hayali oyunlar sayesinde hatta farklı kişilere bürünürken kıyafetler giyerek de bu durumun daha da içine girebilir ve eğlenebilirler. Kızlar genellikle anne rolu yapmayı severler. Erkek çocuklarda polis, öğretmen, şoför gibi bir çok farklı kimliğe bürünebilirler.

Oyun Çeşitleri

Günümüzde özellikle teknolojinin gelişmesinden dolayı çok fazla web oyunları var. Çocuklar genellikle ailelerin de yardımları ile ellerinde telefonlar, tabletler ve ya bilgisayar karşısında oyun oynamayı da bir hayli fazla tercih etmeye başladılar. Bu çocukların hareketsiz olmasını sağlıyor. Zeka oyunları oynamak varken daha hareketli olması varken çocukların hareketsiz bir şekilde ellerinde tablet ile oynamaları çok artı bir durum değildir. Bir şeyleri yapmaya çalışarak kendi sanatçı ruhunu ortaya çıkarabileceği oyunları tercih etmesi hem daha hareketli hem de beyninin de aynı zamanda daha çalışması demek oluyor. En basit bir örnek vermek gerekirse; rengarenk boyalar ile büyük bir tuvale resim yapmasıdır. Bu şekilde eline fırçayı vererek kendi hayal gücünü rengarenk boyalar ile sergilemesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz kitaplardan yardım almasını da sağlayabilirsiniz. Oyuncaklara ve ya hikaye kitaplarımıza göz atabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir