Özgüven Eksikliği Nedir ? Çocuklara Özgüven Aşılamanın Yolları 5

Çocuğunuz ilk olarak ebeveynleri ile ilişki kurar. Bu ilişki çocuğun ileriki yaşantısında karakterinden, insanlar ile kuracağı ilişkilere ve diyaloglara kadar pek çok şeye etki etmektedir. Özgüven eksikliği çocukluk çağından itibaren oluşan bir durumdur. Özgüvenli bir çocuk yetiştirmenin bazı yolları vardır. Bu kurallara uyarak özgüvenli çocuklar yetiştirebilirsiniz. Çocuklara Özgüven aşılamanın yolları nelerdir ? Özgüven Eksikliği neden olur ? Sorularımızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuklar en çok annelerine güvenirler. Gözünü ilk açtığında anneyi gören bebekler büyür ve her zaman annesinin yanında olduğunu gördüğünden dolayı herhangi bir zorluk anında ve ya korktuğunda annesine sığınabileceğini ve onun yardım edeceğini bilir. Aslında bu yüzden anne ve çocuk ilişkisi çok önemlidir ve sağlam olmalıdır. Kişiliğin gelişmesi ve şekillenmesi açısından çocukluk dönemi oldukça önemli bir süreçtir.

Özgüven Eksikliği Nedir ? Çocuklara Özgüven Aşılamanın Yolları 6

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi için öncelikle annenin ruh sağlığı iyi olmalıdır. Çocuğa karşı olan davranışları ve onu yönlendirmesi de önemlidir. Anne ve bebek ilişkisi hamilelik sürecinde başlar. Doğumdan sonra ise fiziksel temas ile ve bebeği besleme yolu ile daha da büyük bir bağ gelişir. Bu bağ ömür boyu sürer. Bir annenin çocuğuna gösterdiği; sevgi, ilgi, anlayış, fedakarlık, bebeğine hayatın kurallarına öğretirken iç dünyasını zedelememek için sarf ettiği tüm çaba çocukta sevgi ve güven duygusunu oluşturmaktadır. Çocuklar sevgiyi ve güven duygusunu anne – babadan alırlar. Özgüven duygusuda çocuğunuz ile nasıl iletişim kurduğunuzla alakalıdır.

Özgüven Eksikliği Nedir ?

Özgüven Eksikliği umutsuzluk duyguları, aşağılık duygusu gibi duygular genellikle evde , okulda ve hayatta yaşanılan olumsuzluklar ile ortaya çıkar. Büyüme aşamasındaki bir çocuğa sağlıklı ve destekleyici çevre sağlamamaktan kaynaklanır.

Ne olursa olsun bir anne ve baba olarak öncelikle siz hata yapmaktan korkmayın ve çocuğunuzada aynısını aşılamaya çalışın. Mükemmeliyetçi olmak çocuğunuz ile olan ilişkinizi zedeleyebilir. Her işi mükemmel yapmaya çalışmak zorunda değilsiniz.

Özgüven Eksikliği Nedir ? Çocuklara Özgüven Aşılamanın Yolları 7

Özgüven Geliştirme Yolları

Özgüven kazanma yolları arasında bebeğiniz ile sağlıklı bir ilişki oluşturmak yer alır. Bebek doğduktan sonra bir yaşına gelene kadar olan süreç oldukça önemlidir. Annenin bu dönemde bebeğinin ihtiyaçlarını geciktirmeden vermesi, bebeğine şefkat göstermesi her daim yanında olacağının sinyalini vererek güven duygusunun güçlü bir şekilde kurulmasını sağlar. Çocuk ve anne ilişkisinde fiziksel temas olduka önemlidir. Özgüven Eksikliği annenin çocuğu ile olan yakınlığına bağlıdır. Annenin sesi, kokusu ve bakışları çocuğa güven verir. Annenin yapması gerekenler; çocuğunuzun anlattıklarını içtenlik ve sabırla dinleyin. Size soru sorduğunda büyük bir birey gibi sorunlarını yanıtlayın. Asla cevapsız bırakmayın. Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı tıklatmayı ihmal etmeyin. Ödevlerinde sizden yardım istediği zaman ertelemeyin. O an ki işinizi bırakıp ona yardımcı olun. Aynı şekilde baba kavramıda çok önemlidir. Fakat yine baba ile çocuk ilişkisine annenin zemin yaratması söz konusudur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir