Parmak Emme Alışkanlığını Önlemenin Yolları 1

Çocuklarda parmak emme 3-4 yaşına kadar normal kabul edilir. İlk zamanlar normal görülebilir fakat bu alışkanlıktan çocukları kurtmak gerekir. Çünkü ileri yaşlarda çocuğunuzun çene ve diş yapısında ciddi sorunlar meydana getirebilir. Çocuklarda parmak emme ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Bebekler doğdukları andan itibaren bir şeyler emme konusunda ısrarcı olurlar. Parmak emme alışkanlığı da genellikle 3-4 aylıkken başlar. Kontrol edilmezse 6 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme alışkanlığı uzun süre devam ettiğinde açık kapanış denilen üst ön dişlerin alt ön dişleri yeterince yeterince örtmediği durum ortaya çıkar. Üst ön dişler daha önde, alt çene ise normalden daha geride konumlanır. Üst çenede daralma ve buna bağlı olarak dişlerde çapraşıklıklar meydana gelir. Ayrıca parmakta da şekil bozuklukları görülebilir.

Parmak Emme Alışkanlığını Önlemenin Yolları 2

Parmak Emmeyi Nasıl Bıraktırabilirsiniz ?

  • Eldiven giydirin ve ya çocuğunuz uyumadan önce parmağına yara bandı sarabilirsiniz. Böylece çocuğunuz parmaklarından uzak duracak ve gün içerisinde parmağına sarılı bir parça olduğu için .
  • Çocuğunuz sürekli parmağını emiyorsa onu bir şeyler ile oyalamalısınız. Bunlar çocuğunuzun sevdiği oyuncaklar ve kitaplar olabilir. Sitemizde bulunan Oyuncaklar ve 3 Boyutlu Hikaye Kitaplarımızdan yararlanabilirsiniz.
  • Çocuğunuza bu alışkanlığın kötü bir alışkanlık olduğunu anlatabilir ve yapmaması gerektiğini söyleyebilirsiniz.
  • Tekniklerden bir kaçını deneyin ve işe yarayıp yaramadığını gözlemleyin. Ayrıca çocuğunuzun üzerine gitmeyip yavaşça bu alışkanlıktan kurtulmasını bekleyin.
Parmak Emme Alışkanlığını Önlemenin Yolları 3

Cerrahi İşlem Gerektirir Mi ?

Eğer erken yaşta tedavi edilmezse erişkin yaşta cerrahi işlem gerekebilir. Karışık dişlenme döneminde yani daimi ve süt dişlerinin ağızda beraber bulunduğu dönemde bu alışkanlık terk edilirse ortaya çıkan bozukluklar kendiliğinde düzelme gösterebilir. Aksi taktirde kalıcı hale gelir. Düzelme işlemi de yalnızca ortodontik tedavi ile sağlanabilir. Hatta erken dönemde tedavi uygulanmazsa çene ilişkilerinin düzeltilmesi için erişkin yaşta cerrahi işlem bile gerekebilir.

Çocukların parmak emmesini alışkanlık haline getirmemesini sağlamalısınız. Çocuğunuzu erken dönemde bir ortodonti uzmanına götürmeyi ihmal etmeyin. Ortodonti uzmanı sabit ve ya hareketli ağız içi aygıtlarla alışkanlığın önüne geçmesini sağlayacaktır. Fakat duygusal ihtiyaçlarda parmak emme gibi alışkanlıklara neden olabildiği için aynı zamanda bir psikolog ve ya pedagog desteği almakta yararlı olabilir. Alışkanlıklara bağlı çene bozukluklarında en önemli nokta; sorunun erken tanı edilmesi ve tedavisidir. Aksi halde daha ileriki yaşlarda daha uzun süren ve daha maliyetli tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir