Pişik Nedir, Nasıl Geçer ? 5

Bebeklerde pişik nasıl geçer, pişiğe ne iyi gelir, nasıl tedavi edilir hepsi ile alakalı bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

Deride Döküntü Ve Lekeler Nedir ?

Yeni doğan bebeklerin çoğunda ilk birkaç hafta içinde bir takım lekeler görülebilir. Bunlar genellikle, bebeğin hasta olduğu anlamına gelmez, bu nedenle gereksiz kaygılara kapılmayın. Küçük bebeklerde en sık görülen deri döküntüleriden biri yeni doğan ürtikeridir. Yani diğer adı ile kurdeşen. Yeni doğan ürtikeri genel olarak bebeğinizin yaşamının ilk haftasında ortaya çıkar ve genellikle tedavi gerektirmeden kaybolur.

DERİDE DÖKÜNTÜ BELİRTİLERİ

 • Vücudun çeşitli yerlerinde ancak birkaç saatliğine görülen, ortasında küçük kırmızı noktacıklar bulunan kırmızı renkli lekeler.

Deride Döküntüler İçin Ne Yapılmalı ?

Eğer bebeğinizde yeni doğan ürtikeri oluşursa sakın kaygılanmayın. Anne baba olarak sakin kalın. Daha büyük çocuklarda ortaya çıkan ve tedavi gerektiren ürtikerin tersine, yenidoğan ürtikeri iki üç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bu nedenle losyon ya da krem gibi hi. bir şey sürmeyin. Bebeğinizin beslenme düzenini de sakın değiştirmeyin. Çünkü bu döküntünün nedeni süt alerjisi değildir.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Döküntüler düz, koyu kırmızı yada mor renge çalan renkteyse (peteşi kızartısı) doktor çağırmanız gereklidir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza mutlaka danışın;

 • Eğer döküntünün ortasında irin dolmuş bölge varsa ve,
 • Lekenin mikrop kaptığını düşünüyorsanız.

Pişik Nedir, Nasıl Geçer ? 6

PİŞİK NEDİR ?

Pişik, genellikle bebeğinizin poposunda ve çevresinde görülen deri tahrişidir.

Pişik Neden Olur ?

Pişiğin oluşma sonuçlarından biri de kirlenmiş olan alt bezinin uzun süre değiştirilmeden bırakılması sonucu, idrara ve dışkının ayrışmasıyla ortaya çıkan amonyağın cildi yakıp tahriş etmesiyle oluşur. Bezlerin yıkandığı deterjan ya da sabun tozuna karşı oluşan alerji de pişiğe neden olmaktadır. Benzer görünüm veren pamukçuk hastalığı ise bir tür mantardır. Genellikle bacak arasında kıvrımlarda başlar ve vücuda yayılarak ağız ve anüs çevresinde etkili olabilir.

PİŞİK BELİRTİLERİ

 • Eğer bebeğin poposunun ve çevresindeki derinin görünümü lekeli, kırmızı ve kuru ise
 • Bebek bezinde amonyak kokusu varsa.

PİŞİK NASIL GEÇER ?

 1. Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Her değiştirdiğinizde altını iyice temizleyip güzelce kurulayın. Bezlerinin içine emici bir ara kat yerleştirin.
 2. Olanak buldukça bebeği, havalanmasını sağlamak için birkaç kat alt bezinin üzerinde poposu çıplak yatırın. Hava dolaşımını kestiği için, bezinin üzerine, pişik geçene dek naylon don giydirmeyin.
 3. Bebeğinizin ağzının içinde beyaz lekeler olup olmadığına bakın. Kontrol edin. Bebekte pamukçuk olabilir.
 4. Alerjiye neden olabileceğinden dolayı bebek bezlerini yıkarken deterjan ve biyolojik aktif madde kullanmamalısınız. Ve bezleri çok iyi durulamalısınız.
 5. Bebek Pişik kremi kullanmak için doktorunuza danışın. Danışmadan kendiniz karar vermeyin.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayıp mutlaka danışmalısınız;

 • Derideki kızarıklık iki günden fazla sürerse,
 • Bebekte pamukçuk olduğundan kuşkulanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

PİŞİK İÇİN DOKTORUN YAPACAKLARI

Doktorunuz, bebeğinizdeki pişikler mikrop kapmışsa antibiyotik krem verir. Eğer pamukçuk olmuşsa mantara karşı bir ilaç yazacaktır.

pişiğe ne iyi gelir ?

KONAK NE DEMEK, NEDİR ?

Bebeğin başında görülen kahverengi kabuklanmış deri parçalarına konak denir. Kimi zaman bebeğin yüzüne vücuduna ya da altına yayılarak kırmızı, soyulan bir döküntüye neden olabilir. Bebeğiniz birkaç aylıkken ortaya çıkan konak, çocuk iki yaşına gelmeden kendiliğinden yok olur. Çirkin görünüşüne karşın bebeği rahatsız etmez.

KONAK NASIL TEMİZLENİR ?

 1. Kabukları yumuşatmak için bebek yağıyla ovuşturun. Yağı 12- 24 saat kafasında bırakıp sonra bir tarakla hafifçe tarayarak kabukları kabartın. Daha sonra saçlarını yıkayın. Kabuklar suyla birlikte akıp gidecektir.
 2. Konak yayılırsa etkilenen bölgeleri kuru ve temiz tutun. Sabun, bebek losyonu ya da banyo sıvısı kullanmayın. Bunların yerine eczaneden yağ eritici merhem hazırlatın.
 3. Doktorunuz bir türlü iyileşmeyen konak için mikrop kapmış gibi görünüyor ya da sulanıyorsa doktorunuz o bölgeye sürülecek bir krem önerecektir.

Pişik Nedir, Nasıl Geçer ? 7

KONAK BELİRTİLERİ

Kafa derisi üzerinde kahverengimsi soyulan kabuklar varsa konak demektir.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Kızartı yayılıyorsa ya da aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışın.

 • Bebek konaktan dolayı huysuzlanıyorsa,
 • Kızaran yerlerden sıvı sızıyorsa,
 • Eğer beş, altı günde kendiliğinden geçmezse mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebek sağlığı ile ilgili bilgi almak isterseniz Bebeğin Sağlığı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Çocuklarda ateş çıkarsa ne yapılmalı konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir