Prematüre Bebeklerin Göz Muayenesi 1

Her çiftin hayallerinden biri sağlıklı bir bebek sahibi olmaktır.Prematüre bebeklerde en çok görülen sorunlardan biri prematüre retinopatisidir. Bu sağlık sorunu ilerleyen zamanlarda her iki gözde de körlüğe kadar varabilecek sorunlara yol açabilmektedir.

Sağlıklı bir bebek sahibi olmayı her aile ister. Fakat hamilelikte anne ve ya bebek için hayati tehlike oluşturan durumlarda erken doğum gerçekleştirilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bebeğinizin göz sağlığını tehdit eden prematüre retinopatisi ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Doğumlarda 37 haftanın öncesinde doğan bebekler “erken doğum” kategorisine girmektedir. Fakat, özellikle 32. haftadan önce doğan ve kilosu 1,5 kilonun altında olan bebeklerde prematüre retinopatisi görülme olasılığı daha sık oluyor.

Erken doğan bebekler doğduktan uzun bir süre sonra yüksek seviyelerde oksijen alması gereken bu bebeklerin göz çevresindeki damarların genişlemeye ve anormal damalarlar oluşmaya başlar. Bu sebeple prematüre retinopatisi riski altına kalmaktadırlar. 37. haftanın altında doğan her bebeğin (rop) muayenesi olması gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığı için bütün muayeneleri aksatmadan yaptırmalısınız. Herhangi bir durumda ilk danışacağınız kişi doktorunuz olmalıdır.

Bebek doğduğu dönemde koyulacak erken teşhis hem görme yetisinin korunmasına hem de gelecek dönemlerde oluşabilecek, her iki göz içinde körlüğe varabilecek olumsuz kötü sonuçların oluşmasını engellemek adına büyük önem taşımaktadır. Muayene olması için en uygun dönem 4 ila 6 haftadır. Doğumdan 4 ila 6 hasta sonraki dönem aralığında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bebeğinizin göz tedavisi yani ROP tedavisinde başarı biraz da erken teşhise bağlıdır. Herhangi bir terslik sezdiğiniz anda hemen doktora başvurmalı ve bebeğinizi muayene ettirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Prematüre Bebeklerin Göz Muayenesi 2

Muayene Nasıl Olur ?

Rop tedavisinde göz muayenesi, gözlerin damla ile uyuşturulması sonrasında gerçekleştiriliyor. Bebeğiniz için herhangi bir narkoz uygulanmasına gerek yoktur. Eğer bir bebekte bu hastalık teşhis edilmiş ise hemen tedaviye başlanmalıdır. Tedavi süresi genellikle kısadır. Yaklaşık 10-15 dakika arasındadır. Tedavi süreci bittikten sonra bile takip edilmesi gerekmektedir. Bu hastalığın 5 evresi bulunmakta. Hastalığın ilk iki evresinde bebeklerin gözlemlenmesi yeterli oluyor. Fakat üçüncü evre ve sonrası lazer ve ya krioterapi tedavilerine başlanması gerekir. Dördüncü ve beşinci evrelerde ancak cerrahi müdahale ile tedavi mümkün olabiliyor. Bebeğinizin sağlığı için erken teşhis oldukça önemlidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir